کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و سالانه باعث مرگ حدود 4 میلیون نفر می شود. دیابت نه تنها یک بیماری است ، بلکه تعدادی از بیماریهای متابولیک را نیز در بر می گیرد که ناشی از اختلال در ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو است و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از کاهش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی مناسب ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی بسیار جدی تر است. ایجاد می شود. دیابت در اکثر سیستم ها و اندام های بدن عوارض جدی ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود باعث ناتوانی ، معلولیت ، هزینه های پزشکی بالا و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

قند خون افسار گسیخته می تواند تأثیر عظیمی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. افتادن یا کدورت عدسی چشم یکی از بیماریهایی است که در افراد دیابتی بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و عدم کنترل آن می تواند به شدت آسیب ببیند ، عروق مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد می کند ، به طوری که احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری عصب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن از کار می افتد. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها به ویژه پاها در اثر قند خون بالا که معمولاً به صورت بی حسی و سوزش در کف پا ظاهر می شود ، آسیب می بیند.

گمبو

عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت مناسب از پاها می تواند باعث ایجاد زخم در پا شود. این زخم ها می توانند باعث ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از حوادث و ضربه ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

رنو

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئینی در ادرار ظاهر می شود که اگر به درستی توسط قند خون کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر انواع مشکلات قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را به طور چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر در بیماران دیابتی شایع است.

پوست

از یک سو دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر عرق کردن را در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا شما مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2 هستید ، بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن ، بر قند خون شما تأثیر می گذارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت رژیم گرفتن و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در انواع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین حالت ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمان تغذیه ای برای دیابت نوع 2 شامل کاهش انرژی و برای دیابت نوع 1 شامل محاسبه کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید