چگونه واژن سالم داشته باشیم؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن یکی از آن اتفاقات ناخوشایند است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. اگر قصد دارید تابستان امسال سفر کنید ، اجازه ندهید خشکی واژن تعطیلات شما را خراب کند. درمان درد واژن و خارش در خارج به هیچ وجه مناسب نیست ، به خصوص اگر هوا گرمتر از همیشه باشد.

مهمترین نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که از مراقبت از بدن و همچنین ظاهر خود اطمینان حاصل کنید. همانطور که از پوست و موی خود مراقبت می کنید و از پاک کننده ها و کرم ها برای مراقبت و تغذیه پوست و موهای خود استفاده می کنید ، باید از سلامت واژن خود نیز مراقبت کنید.

5 تا از بهترین ژل های فشار زائد واژن در ایران

واژن یک اندام فوق العاده است. این اندام دارای مکانیسم داخلی برای تصفیه خود است. واژن از یک طرف آنقدر قوی و سرسخت است که در برابر مشکلات زایمان مقاومت می کند و در عین حال آنقدر حساس است که به ما اجازه می دهد لذت رابطه جنسی را احساس کنیم. اما گاهی اوقات مشکلات واژن می توانند واقعاً آزاردهنده باشند. به همین دلیل است که ما باید از یک اندام مهم مراقبت کنیم و سلامت آن را نادیده نگیریم.

دکتر نگات عارف اخیراً در حساب اینستاگرام خود گفته است: “همانطور که صورت خود را مرطوب می کنیم تا تازه و شاداب بماند ، باید واژن خود را نیز مرطوب نگه داریم.”

نکات مهم در مراقبت از واژن

از آنجا که مقاله امروز ما در مورد راه های داشتن واژن سالم است ، در اینجا 10 مورد از بهترین روش ها برای مراقبت از واژن شما آورده شده است. این روش ها به ویژه در تابستان و گرم برای شما مفید است.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

با نوشیدن مقدار زیادی آب ، به ویژه در روزهای گرم ، و خوردن غذاهای پرکالری مانند خیار ، می توانید به حفظ رطوبت و هیدراته شدن واژن خود کمک کنید. چای سبز همچنین دارای خواص شگفت انگیز زیادی است و علاوه بر هیدراته نگه داشتن واژن ، از عفونت های دردناک مجاری ادراری نیز جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، خوردن غذاهای پروبیوتیک مانند ماست ساده ، کیمچی و میسو را فراموش نکنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کند. باکتری های سالم بدن را از عفونت قارچی یا عفونت BV (واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن) جلوگیری می کند.

2- واژن خود را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستشو در واژن تعادل باکتری های سالم و سطح pH این اندام را بر هم می زند. می توانید بیرون و کشاله ران خود را با صابون بشویید ، اما از صابون برای شستن واژن خود استفاده نکنید. واژن به خودی خود می تواند داخل را تمیز کند و نیازی به انجام هیچ کاری ندارید.

همچنین به هیچ وجه از دستمال مرطوب واژن استفاده نکنید ، زیرا این کار تمام باکتری های خوب واژن را از بین می برد و باعث عفونت شما می شود.

3- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

بله شما آن را درست خواندید! ترشحاتی که واژن تولید می کند برای کمک به حفظ رطوبت و قابلیت ارتجاعی پوست در این اندام تحریک می شود. این امر از آتروفی واژن ، به ویژه در زنان یائسه جلوگیری می کند. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به تقویت کف لگن و جلوگیری از افتادگی واژن کمک کند. همچنین ، هرچه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید ، میل جنسی شما نیز بیشتر می شود. در واقع ، این یک بازی دو نفره است!

4- از حمام حبابی معطر زیاد استفاده نکنید

در حالی که هیدراتاسیون طولانی مدت و ماندن در حمام مثانه واقعاً لذت بخش است ، استفاده مکرر از حمام مثانه ، مانند صابون و دوش واژن ، تعادل pH واژن را به هم می زند و باعث عفونت هایی مانند برفک یا واژینوز باکتریایی می شود. آنها با خارش همراه هستند.

5. تمام موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح نکنید. موهای خارج از واژن شما را از خط و خش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کند

این ممکن است شما را خوشحال نکند ، اما واقعیت این است که موهای تناسلی برای سلامت واژن و کل اندام تناسلی شما ضروری است. این موها از پوست ظریف اطراف ورودی واژن و دستگاه تناسلی در برابر مالش و خراش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین ، اگرچه طرفداران موم بیکینی “هالیوودی” روز به روز بیشتر می شوند ، اما حفظ موهای تناسلی بسیار بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن این همه مو ، بهتر است همیشه آن را تمیز نگه دارید و موهای این ناحیه را تمیز و مرتب نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

مرطوب و سالم نگه داشتن پوست بخش مهمی از روال روزانه مراقبت از پوست ما است. اما آیا به پوست صورت یا اندام ها به واژن توجه یکسانی دارید؟ واژن ما در طول ماه ترشحات طبیعی مختلف و متنوعی تولید می کند. اما تغییرات هورمونی ناشی از استرس ، بارداری ، یائسگی و عوامل مختلف دیگر می تواند تعادل این ترشحات را بر هم زده و منجر به خشکی واژن شود.

بنابراین هنگام مراقبت از پوست صورت و دستان خود ، سعی کنید از یک روان کننده با کیفیت خوب با pH مناسب به عنوان بخشی از مراقبت روزانه واژن خود استفاده کنید. همچنین قسمتهای خارجی واژن را فراموش نکنید. خشکی واژن نه تنها قسمت داخلی بدن ، بلکه لب ها و کلیتوریس را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین از روان کننده مطمئن هستید (به آن ژل های روان کننده می گویند) برای مرطوب نگه داشتن این قسمت ها مناسب است. ژل روان کننده چیست؟ عوارض جانبی و 6 کاربرد جالب که باید بدانید!

7- تامپون خود را مرتب عوض کنید

استفاده مداوم از تامپون ها می تواند باعث ناراحتی ، بو و در بدترین حالت ، سندرم شوک سمی شود. البته این بسیار نادر است و از هر صد هزار زن در دوران قاعدگی ، فقط 1 تا 17 نفر از سندرم شوک شوک سمی رنج می برند.

اگر تامپون خود را دیر عوض کنید ، واژن شما خشک و خارش دار می شود. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت را بدون تامپون بگذرانید و از نوار بهداشتی و حتی مقداری روان کننده استفاده کنید تا احساس راحتی کنید. شما باید حدود 4 تا 5 بار در روز تامپون خود را عوض کنید. بهتر است به طور ناگهانی بدون تامپون باشید و از پد استفاده کنید تا سلامت واژن شما به خطر نیفتد.

برای پمپاژ خون به واژن ورزش کنید

همه می دانند که ورزش برای سلامتی بدن مفید است. اما آیا می دانید که ورزش باعث تقویت سلامت واژن می شود؟ ورزش باعث افزایش جریان خون به واژن می شود و نه تنها به سالم ماندن آن کمک می کند ، بلکه شکل واژن را نیز حفظ کرده و از جریان آن جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین در حفظ تعادل هورمونی م ،ثر است ، که به نوبه خود به سلامت واژن کمک می کند.

9- تقویت کف لگن

اگر متوجه شدید که لباس زیر شما پس از سرفه یا عطسه یا بعد از عمل به دلیل نشت ناخواسته ادرار خیس می شود ، وقت آن است که تمریناتی را برای تقویت کف لگن دنبال کنید. این تمرینات به بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک شما در طول رابطه جنسی کمک می کند.

وقتی به دستشویی می روید می توانید به طور داوطلبانه جریان ادرار را متوقف کنید ، درست است؟ برای انجام این کار ، عضلات کف لگن را منقبض می کنید. حالا برای تقویت کف لگن نیز باید همین کار را انجام دهید. یعنی ماهیچه های کف لگن را 10 تا 15 بار پشت سر هم منقبض کنید. به یاد داشته باشید که ماهیچه های لگن را فشار دهید ، نه عضلات شکم یا استخوان ران.

12- اندام های جنسی خود را بشناسید

هر واژن متفاوت است و هیچ دو نفر شبیه هم نیستند. مانند بزرگ کردن معمول سینه ، باید داخل واژن خود را برای علائم واضح مانند خونریزی نامنظم ، بوی تند ، ترشحات غیر معمول یا خارش بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورت داشتن هر کدام از این موارد به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

علاوه بر این باید به قسمتهای بیرونی و بیرونی واژن توجه کنید و آنها را از نظر وجود جوش ، جوش یا توده بررسی کنید. حتی می توانید به پشت دراز بکشید و از آینه دستی برای مشاهده کامل تمام قسمت های واژن خود استفاده کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید ، ممکن است به محض بروز مشکلات یا مسائل غیرمعمول متوجه شوید.

حتما بخوانید: غذاهایی که زنان در هر سنی و شرایط برای سلامتی به آن نیاز دارند

امیدواریم مطالب این پست برای شما مفید واقع شده باشد. همیشه شاد و سلامت باشید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید