میکرو جراحی دیسک کمر توسط جراح دیسک کمر


ارسال شده: 07 سپتامبر 2021

دیسک کمر

دیسک کمر زمانی فتق می کند که مرکز ژلاتینی دیسک مانند دیسک پاره یا بیرون زده باشد. در ستون فقرات ، بین مهره ها ، صفحاتی از غضروف وجود دارد که دیسک کمر نامیده می شود. دیسک کمر به عنوان ضربه گیر عمل می کند و می تواند فشار بر ستون فقرات را جذب کند. دیسک کمری دارای ساختار ژل مانند متشکل از آب و پروتئین است. افراد ممکن است به دلیل داشتن دیسک کمر که در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند ، درد زیادی داشته باشند.

به طور متوسط ​​مردان بیشتر از زنان این عارضه را دارند. بیماری دیسک کمر یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث ناتوانی شود. این بیماری آنقدر شایع است که عدم توجه به این بیماری می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. با توجه به کاهش سن بیماری دیسک کمر ، این بیماری در جوانان افزایش می یابد. اگر دیسک بیرون زده باشد ، دیسک روی عصب نخاعی مجاور فشار می آورد و بیمار دچار فتق دیسک و کمر درد می شود. بهترین جراح دیسک کمر ابتدا سعی می کند فرد را با روش های غیر جراحی شفا دهد ، که معمولاً طی 6 هفته با روش های غیر جراحی بهبود می یابد. در صورت عدم بهبود بیمار ، جراحی توصیه می شود. جراحی دیسک کمر باید توسط بهترین جراح دیسک کمر انجام شود تا عوارض به حداقل برسد.

قسمتهای اصلی ستون فقرات

سایر قسمت های ستون فقرات شما عبارتند از:

طناب نخاعی و اعصاب: این “کابل های الکتریکی” از طریق کانال نخاعی حرکت کرده و پیام هایی را بین مغز و ماهیچه های شما منتقل می کند. ریشه های عصبی از نخاع از طریق شکافی در مهره ها منشعب می شوند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های شما قرار دارند. این دیسک ها صاف و گرد هستند و ضخامت آنها حدود نیم اینچ است. دیسک های بین مهره ای هنگام راه رفتن یا دویدن به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. آنها شامل دو مورد هستند:

Annulus fibrosus. این حلقه بیرونی هارد دیسک و فلاپی دیسک است.
Nucleus pulposus. این مرکز دیسک نرم و ژل مانند است.

دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 24 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. این مهره ها روی هم چیده شده اند. این استخوان ها به یکدیگر متصل هستند که از نخاع محافظت می کند. 5 مهره کمر را تشکیل می دهند. به این ناحیه ستون فقرات کمری شما می گویند. فتق دیسک در هر قسمتی از ستون فقرات رخ می دهد ، اما اغلب در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد. گاهی اوقات دیسک برجسته ، برجسته یا پاره شده نامیده می شود. این یکی از شایع ترین علل کمردرد و ساق پا یا “سیاتیک” است. بین 60 تا 80 درصد از افراد در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند. برخی از این افراد از کمردرد و ساق پا ناشی از فتق دیسک رنج می برند. اگرچه فتق دیسک می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اکثر افراد تنها پس از چند هفته یا چند ماه درمان بدون جراحی احساس بهتری دارند.

دیسک زمانی شروع به فتق می کند که هسته ژله بر اثر سایش یا آسیب ناگهانی به حلقه بیرونی خود فشار می آورد. این فشار روی حلقه خارجی می تواند باعث کمردرد شود. اگر فشار همچنان ادامه یابد ، هسته ژل ممکن است تمام حلقه بیرونی دیسک را فشار داده یا باعث متورم شدن حلقه شود. این بر نخاع و ریشه های عصبی مجاور فشار می آورد. علاوه بر این ، مواد دیسک مواد شیمیایی را تحریک می کند که به التهاب عصب کمک می کند. هنگامی که ریشه عصبی تحریک می شود ، ممکن است درد ، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو پای شما وجود داشته باشد ، حالتی که سیاتیک نامیده می شود.

علت فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر اغلب در اثر ساییدگی طبیعی و وابسته به سن در ستون فقرات ایجاد می شود. این فرایند را انحطاط دیسک می نامند. در کودکان و نوجوانان ، دیسک ها دارای محتوای آب بالایی هستند. با افزایش سن ، میزان آب دیسک ها کاهش می یابد و انعطاف پذیری دیسک ها کاهش می یابد. دیسک ها کوچک می شوند و فاصله بین مهره ها کاهش می یابد. این روند طبیعی پیری ، دیسک ها را بیشتر مستعد فتق می کند. یک رویداد آسیب زا مانند سقوط نیز می تواند باعث فتق دیسک شود.

عوامل خطر

برخی عوامل ممکن است خطر فتق دیسک را افزایش دهند. این شامل:

 • مردان بین 20 تا 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به دیسک هستند.
 • بلند کردن نادرست استفاده از ماهیچه های پشت به جای پاها برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث فتق دیسک شود. چرخش هنگام بلند کردن نیز می تواند کمر شما را آسیب پذیر کند.
  وزن. اضافه وزن دیسک های نور را بیشتر فشار می دهد.
 • فعالیتهای مکرر که بر ستون فقرات شما فشار می آورد. کارهای زیاد از نظر جسمی دشوار است. برخی نیاز به بلند کردن ، کشیدن ، خم شدن یا پیچاندن دائمی دارند. استفاده از تکنیک های بلند کردن و حرکت ایمن می تواند از کمر شما محافظت کند.
 • رانندگی مکرر. نشستن طولانی مدت و همچنین لرزش موتور خودرو می تواند ستون فقرات و دیسک های شما را فشار دهد.
 • شیوه زندگی ناشناس ورزش منظم برای جلوگیری از بسیاری از بیماریها از جمله فتق دیسک مهم است.
 • سیگار کشیدن. اعتقاد بر این است که سیگارها اکسیژن رسانی به دیسک را کاهش داده و باعث انحطاط سریعتر آن می شوند.

علائم دیسک کمر

در بیشتر موارد ، کمردرد اولین علامت فتق دیسک است. این درد می تواند چند روز طول بکشد ، سپس بهبود یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیاتیک این درد شدید در ناحیه کمر است که از باسن تا پشت یک پا امتداد دارد.
 • عدم حساسیت یا سوزش در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • این بسیار نادر است و ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری به نام سندرم cauda equina باشد. این وضعیت واقعاً
 • فشردگی ریشه های عصب نخاعی رخ می دهد. فرد باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

جراحی دیسک کمر

درمان دیسک کمر

برای اکثر بیماران ، فتق دیسک کمر طی چند روز تا چند هفته به آرامی بهبود می یابد. به طور معمول ، اکثر بیماران 3 تا 4 ماه هیچ علامتی ندارند. با این حال ، برخی از بیماران در دوره بهبودی خود قسمت هایی از درد را تجربه می کنند.

درمان غیر جراحی

درمان اولیه فتق دیسک معمولاً غیر جراحی است. درمان بر ارائه تسکین درد متمرکز است. درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معمولاً یک تا دو روز استراحت در رختخواب به تسکین درد کمر و پا کمک می کند. با این حال ، دیگر از پای خود دور نشوید. وقتی فعالیتهای خود را از سر می گیرید ، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در طول روز استراحت کنید ، اما از نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.
 • کل فعالیت بدنی خود را کند کرده و کنترل کنید ، به ویژه خم شدن به جلو و بلند کردن.
 • فعالیتهای روزانه خود را تغییر دهید تا از حرکاتی که باعث درد بیشتر می شوند اجتناب کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs). داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند به تسکین درد کمک کنند.
 • فیزیوتراپی تمرینات ویژه به تقویت عضلات پشت و شکم کمک می کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال. تزریق دارویی شبیه کورتیزون به فضای اطراف عصب می تواند باعث درد کوتاه مدت شود و التهاب را کاهش دهد. تزریق اپیدورال می تواند با موفقیت درد بسیاری از بیمارانی را که 6 هفته یا بیشتر تحت مراقبت های غیر جراحی قرار نگرفته اند ، کاهش دهد.

درمان جراحی

تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به دیسک کمر نیاز به جراحی دارند. جراحی ستون فقرات معمولاً تنها پس از آنکه یک دوره درمان بدون جراحی علائم دردناک را تسکین نداد یا برای بیمارانی که علائم زیر را تجربه می کنند توصیه می شود:

 • ضعف عضلانی
 • پیاده روی سخت
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

میکرو جراحی دیسک کمر: میکرو دیسکتومی متداول ترین روشی است که برای درمان دیسک استفاده می شود. جراحی میکروسکوپی دیسک با یک برش کوچک در سطح فتق دیسک انجام می شود و اغلب شامل استفاده از میکروسکوپ است. قسمت فتق دیسک به همراه قطعات اضافی که بر عصب نخاعی فشار می آورند برداشته می شود. اگر دیسک در بیش از یک سطح فتق شود ، ممکن است نیاز به یک عمل بزرگتر باشد.

توانبخشی شد. پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ساده پیاده روی (مانند 30 دقیقه در روز) همراه با تمرینات خاص را برای کمک به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمر و پاها توصیه کند. برای کاهش خطر عود فتق ، از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن در چند هفته اول بعد از عمل خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید