مراقبت از کودکان تغذیه – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران هنوز به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف از آن بی اطلاع هستند. آنها از این مایع ضروری خلاص می شوند.

به دنبال اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مسئله کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه های اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر رایج است ، غافل از اینکه نیاز کودکان به غذا با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و تغییر شکل رشد در کودکان می شود آنچه می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، باید با بالا رفتن سن از غذاها به ویژه لبنیات چرب استفاده کنند.

سوء تغذیه کودکان می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و عملکرد بعدی آنها در زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت کودک شود که عوارض جانبی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه نوزادان برای پیشگیری استفاده کرد. بیماری در بزرگسالی باید محدود شود ، اما ارزش دارد با اصلاح شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه سازی ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری ها در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به تغذیه کودکان است که باعث چنین واکنشی از کودک می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات پزشکی لازم به موقع و به دلیل مشکلاتی مانند فشار خون بالا انجام شود. بیماری قلب و عروقی. دیابت و کوتاهی قد و تغییر شکل رشد.

بنابراین ، با توجه به الگوی رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه غذاهای اصلی (از جمله نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید حداقل پنج وعده غذایی در روز وعده غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده اصلی غذایی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که این میان وعده تنها یک قسمت کوچک را برای برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارد و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید