علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما بیشتر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا در دیگران مشاهده می کنند علت آن را نمی دانند.

شاید آنچه شما را به این مقاله سوق می دهد ، تمایل به اطلاع از علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم به طور خاص به بررسی این عارضه از علت تا درمان این بیماری بپردازیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است که غش یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

علت سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث سنکوپ شود.

تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ با واسطه عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع غش و دلیل متداول برای مراجعه به بخش های اورژانس است. همچنین به نام سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان دارد.

NMS در کودکان و بزرگسالان شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً ایستاده به نظر می رسد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، حالت تهوع ، نور ، دید تونلی یا “تاریکی” ایجاد می شود. خوابیدن فرد جریان خون و توجه را بازیابی می کند و به تشنج های صرعی پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمانی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. بیماریهای دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که آن را از طریق ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا بی نظمی قلبی تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ چوب پنبه

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی ناشی از بیماری های مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا برخی از انواع افت فشار خون است. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلب هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ممکن است تحت درمان فوق العاده قرار گیرند ، اما در صورت وجود شرایط جدی پزشکی ، نیاز به بستری شدن اضافی است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد متعددی از بیماری های عروق کرونر قلب ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلب باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلبی سرپایی یا سرپایی کاشتنی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید پس از 70 سالگی تشدید کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث سرخ شدن ناگهانی یا سرماخوردگی شما می شود.

عرق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس کنید که صداها ناگهان خیلی دور از هم هستند.

دست و پا چلفتی ، ضعیف شدن بدن یا احساس سر و بدن بی وزن هستند.

• حساس کردن

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت دوربین

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلب در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. افراد جوانتر که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، سنکوپ قلب کمتری را تجربه می کنند.

سنکوپ قلب در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در محل کار غش در هنگام خواب معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلب در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما می تپد یا نوسان می کند.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به کاهش دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• آزمایش بارداری ، در صورت امکان بارداری
• نوار قلب (ECG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• آزمایش قرص برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• گزارشی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
مصرف مواد مخدر ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است این رویداد را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را که ممکن است در آن دخیل باشند ، تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های پزشکی چیست؟

انتخاب های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمت های سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف داروها یا تغییر داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون از لباس حمایتی یا جوراب فشاری استفاده کنید.
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: پزشک ممکن است به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از کوسن های اضافی یا با قرار دادن آسانسور در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد یک دوره سنکوپ می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای ضربان قلب سریع
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای تنظیم ضربان قلب (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. همه افراد مبتلا به سنکوپ باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه فیزیکی و سابقه کامل و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشند.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (مانند ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر ، مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. EKG همچنین برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی انجام شود.

4. اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش شیب” به بیماران کمک می کند. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب بیهوش می شوند. وقتی افراد به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ بیماری جدی پزشکی معمولاً در محیط سرپایی قابل کنترل نیستند. برای سالمندان ، یک رویکرد جامع برای کار با یک متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افراد کم آب ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – علاوه بر حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورز – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7- مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای بیشتر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS مشخص نیست. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده اند که با دوره های مکرر غش ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما مطالعات با طراحی بهتر که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و توانایی عملکردی است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی انجام پیامدهای ممکن و درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نکات پایانی

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید