علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، احتمال شکست وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده هستند یا پوست و چشم آنها زرد رنگ است. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای تولید گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. به همین دلیل است که تعداد کمی گلبول قرمز در خون گردش می کند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. زیرا بدن ویتامین B12 کافی برای تولید گلبولهای قرمز که اکسیژن را در بدن منتقل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب ناشی از یک بیماری خود ایمنی است که به آن کم خونی مضر معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین اصلی به نام فاکتور داخلی را تولید نمی کنند. یک عامل ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است ، زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزش

یکی از عوارض عمده کمبود طولانی مدت B12 آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک تولید چربی میلین دارد. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی قادر به عملکرد صحیح نیست. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزش است که شبیه احساس سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً همراه با کم خونی دیده می شود.

ویتامین B12

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند باعث ایجاد تغییرات مرحله ای شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت بیشتر در کمبود B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن دیده می شود ، زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین در جوانان مبتلا به کمبود شدید مشاهده می شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف زبان شعله استفاده می شود. در صورت بروز گلوسیت ، رنگ و شکل زبان تغییر کرده و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند زیرا همه برآمدگی های کوچک حاوی جوانه های چشایی روی زبان ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند شیوه و گفتار شما را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است احساس تنگی نفس کنید و کمی سرگیجه داشته باشید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال در بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. زمانی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده باعث آسیب به سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی منتقل شده توسط چشم ها به مغز را مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل مرتبط است. سطوح بالای کمبود B12 هموسیستئین می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغز را مختل کرده و باعث تغییر خلق و خو شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان مکمل می تواند علائم را در برخی از افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند معکوس کند.

بیایید آشنا شویم: کپسول Health Brest Complex B

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که قسمتی از روده خود را خارج کرده اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و کسانی که داروهای ضد اسید دارند ، در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود فولات اشتباه گرفت زیرا کمبود B12 سطح فولات را کاهش می دهد. با کمبود فولات ، کمبود ویتامین B12 می تواند پنهان شود و مشکل اصلی قابل مشاهده نباشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: خط سلامت

دیدگاهتان را بنویسید