دکتر انوشه متخصص تغذیه اثرات داروهای رقیق کننده


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همیشه در مورد استفاده از داروهای رقیق کننده هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش روزافزون عرضه و معرفی این داروها با نام های متفاوت و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات زیادی است که در مورد آنها انجام می شود. برخی بعنوان چاق کننده های 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند مصرف داروهای ارائه شده توسط آنها نیازی به رژیم و ورزش ندارد ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را نازک می کند. و برخی به عنوان چربی سوز فروخته می شوند. در حالی که چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند در رژیم غذایی و ورزش دخالت کنند ، آنها به دنبال معجزه ، روشها و روشهای مختلف هستند. چیزهای مختلفی را امتحان کردم ، از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره. بدون اینکه یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است علت باشد.

در مورد استفاده از داروها باید توجه داشت که کاهش داروها در طول ترکیب با رژیم و ورزش م areثر است و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شود. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشخص شد که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر آنچه می خواهد بخورد. افرادی که در صورت ابتلا به بیماری دیگری داروهای لاغر مصرف می کنند و برای آن بیماری مصرف می کنند باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروهای رقیق کننده

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراسین ، با مارک های Redactyl و Meridia و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین اشاره کرد که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. و بنابراین مقدار آن را در خون افزایش می دهد. افزایش سطح آنها باعث می شود فرد اشتها را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهای جذب کننده چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی غذا جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی تأثیر می گذارند و با جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها مصرف می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی کربوهیدرات و پروتئین زیادی با این داروها مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، مصرف این دارو نباید بیش از حد در مصرف غذاهای شیرین و گوشت باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چربی و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین از بازیابی سروتونین جلوگیری کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و در افراد سالم عوارض جانبی نامطلوبی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدراتاز جمله آنها می توان به مسدود کننده زغال سنگ و سیلوی زغال سنگ اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، فیبری شفاف ، نازک و سوخته است و معمولاً به صورت پودر موجود است. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و چربی ترکیب می شوند. بنابراین باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای لاغری دیگر نیز وجود دارند که با نام های مختلفی مانند Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و غیره ارائه می شوند که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با متخصص مشورت کنید. تغذیه مشورت کرد.

به دنبال خستگی ، خستگی و خستگی مداوم دنبال می شود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و اصلاح عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید