جداسازی شکم چیست و چه عوارضی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیر طبیعی بین دو عضله در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل جداسازی شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و باید درمان شود. این وضعیت معمولاً با ادامه درمان برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه بافت همبند بین عضلات راست شکم سفت و ضعیف شده و باعث تورم محتویات شکم شود.

در حالی که ناراحت کننده و آزاردهنده است ، این وضعیت اغلب در چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان باقی خواهد ماند

علائم

بیشتر علائم جدایی شکمی در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه تغییراتی در شکم خود نمی شوند.

در دوران پس از زایمان ، مادران تازه ای که دچار جدا شدن ماهیچه های شکمی می شوند ، باید تورم یا تورم قابل مشاهده را در محل جدا شدن عضلات شکم مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف جدا می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده جدایی شکمی باشد عبارتند از:

توده ای که از وسط شکم عبور می کند ، زمانی که شکم درگیر یا منقبض می شود ، بیشتر نمایان می شود.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی تنه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم جدایی شکمی

علل جداسازی شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، ماهیچه های شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را که بافت همبند را نازک می کند ، در خود جای دهد.

هورمونهای آرامش بخش بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در شل شدن بافت نقش دارند. با ادامه این روند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند شامل موارد زیر است:

مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین عالی

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جدایی شکمی بیشتر در زنان باردار و پس از زایمان شایع است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یا مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، بلند کردن وزنه و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی اوقات جدایی شکمی را تجربه می کنند ، اما این مشکل عمده ای نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی شکم

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم خود مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تصمیم می گیرد که آیا شکاف شکمی دارید یا خیر ، و در صورت وجود ، شدت آن چقدر است. برخی از پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای کمک به تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، یک سری تمرینات توانبخشی تجویز می شود که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده است.

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در مورد تمرینات برای جلوگیری از و می تواند جدایی را تا بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی با فیزیوتراپی شکم ، ممکن است نتواند به طور کامل به حالت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری تحمل می شوند هرگز هرگز به طور کامل برطرف نمی شوند.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام درمان های تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از طریق بافت همبند دیواره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ورزش ایمن و مناسب اولین دستورالعمل پزشکی است که اغلب باعث آرامش جدایی شکمی می شود. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای کاهش جداسازی روده شکمی کافی نیست.

در این مورد جراحی ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را برای بهبود ثبات تنه و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به جدایی شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی عصبی عضلانی

این یک درمان بالقوه غیرجراحی است که می تواند از نظر زیبایی به جدا شدن روده شکمی کمک کند. “این روش از یک آهنربای قوی برای ایجاد انقباضات ماهیچه ای استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض عضلات شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم تجویز می شود ، مفید است.

جدایی شکمی مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمرینات اجتناب ناپذیر می شود ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات سنگین خودداری کنند. علاوه بر این ، سایر تمرینات قابل اجتناب عبارتند از:

پیچ خوردگی شکم

هر ورزشی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکمی بر روی دست و زانو بایستید.

هرگونه حرکت سنگین که باعث تورم معده می شود (مانند مانور والسالوا)

متمایل به عقب ، که شکم را گسترش می دهد

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نشده)

تمرینات مجاز در جداسازی شکم

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با جداسازی شکم انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکم با ستون فقرات خنثی (معمولاً روی زانوها قرار دارد) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی انجام می شود.

اساساً شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و برای مدت زمان طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این مراقبت ها روزانه 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و خم شدن لگن نیز کمک می کند.

بسیار مهم است که این حرکات را در شکل مناسب انجام دهیم. به همین دلیل ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

جلوگیری از جداسازی شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

منطقه حاملگی:

برخی از متخصصان اتصال وسایل (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی منطقه حاملگی بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند نمی تواند جدایی شکمی شما را درمان کند و همچنین شکم شما را تقویت نمی کند.

جداسازی شکم و منطقه حاملگی

با این حال طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در درمان خود کوشا باشید. جداسازی شکم می تواند شکم را پس از زایمان نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، در صورت جدا شدن شکم ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه مراقبت در منزل و خدمات پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمت رسانی مستمر به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر داشتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید