۲۰:۳۰ عذرخواهی بابت پخش عکس برهنه بدون صفحه شطرنج!


پس از انتقادات متعدد، سرانجام ساعت ۲۰:۳۰ واحد خبر بابت پخش تصاویر یک زن برهنه عذرخواهی کرد.

به گزارش صبح امروز، ایسنا نوشت: اینکه صدا و سیما رویکردهای متفاوتی را در پیش گرفته و استانداردهای تصویری خود را در واکنش به سیاست ها و موقعیت های مختلف تغییر می دهد، انتقادی است که در چند ساعت گذشته در بین مردم تکرار شده است. مردم از خود می پرسند که چگونه قفسه سینه گرگ در رادیو نظارت می شود، اما عکس های برهنه در بخش های خبری ارسال می شود.

روسری همیشه خط قرمز صدا و سیما بوده است. سیاستی که حد و مرزش همیشه برای تلویزیون مهم بوده است. به عنوان مثال، همیشه محدودیت هایی در ارائه اندام مردان وجود دارد، آنها نمی توانند با لباس های آستین کوتاه و یا با گردن باز در برنامه های رادیویی جلوی دوربین ظاهر شوند و از طرفی زنان باید با محجبه کامل بدون حجاب ظاهر شوند. آرایش.

هر چند گاهی این خطوط قرمز توسط برخی از چهره های سیاسی زیر پا گذاشته می شود، اما در مجموع این قانون نانوشته صدا و سیما برای پذیرش مهمان است و در برخی موارد افرادی که چنین شرایطی را ندارند از حضور در مقابل دوربین منع می شوند.

علاوه بر همه اینها تلویزیون برای پخش فیلم های خارجی محدودیت هایی برای مخاطب قائل است. به عنوان مثال، اگر بازیگر لباس نپوشد، قسمتی را که نمی پوشد، شطرنجی یا نامحسوس نشان می دهد و اغلب لباس های نامناسب خود را با لامپ می پوشاند.

حتی تلویزیون هم گاهی متوجه شده که باید نشان باشگاه ورزشی را برای ما سانسور کند. آیا یادتان هست همان سانسور لوگوی باشگاه «A.S» رم را که دو نوزاد توسط یک گرگ ماده شیر می خوردند و رسانه ملی احساس می کرد تماشای سینه گرگ به درد مخاطبان و تماشای آنها نمی خورد!

اما بعضی روزها این خط قرمز تغییر می کند. رادیو روزهای خاصی را مشخص می‌کند که می‌تواند این دایره را گسترش دهد و زن را با روسری متفاوت از آنچه با استانداردهای پخش متفاوت است نشان دهد. مثلاً در کلیپ های خبری با این خانم ها صحبت می کند و عکس هایشان را نشان می دهد.

مرزهای این خط قرمز هیچ گاه مشخص نشده و همواره بر اساس سیاست های رسانه ملی تغییر می کند، اما شب گذشته رسانه ملی در اقدامی غیرعادی تمامی آباژورها را برداشته و تصویری از یک زن کاملا برهنه ایرانی را به نمایش گذاشت. در روزهای اخیر یک زن معترض در هلند برهنه در میان تظاهرکنندگان معترض به قوانین حجاب در ایران ظاهر شد و شروع به سخنرانی کرد. او از قوانین پوشش در ایران انتقاد می کرد اما در عین حال برای رعایت قوانین پوشش در هلند مجبور به پوشاندن قسمت هایی از بدن خود شد و به طور کلی بسیاری از این اقدام در داخل کشور انتقاد کردند. معترضان

دیدند که چنین رفتاری منجر به به حاشیه رفتن مطالبات و اعتراضات مردم می شود.

اما بخش خبر در ساعت ۲۰:۳۰ بعدازظهر ۱۱ اکتبر تصمیم گرفت که دور روسری و پوشش را خط قرمز نگذارد و تصاویر برهنه این زن را با حداقل جلوه ها نشان دهد.

این تصاویر شطرنجی نبودند و بسیار شارپ بودند. شاید برای مدیران بخش خبر مهم نباشد که بچه های خردسال هم جلوی تلویزیون بنشینند. معمولا در چنین مواقعی باید حداقل تذکرات لازم داده شود. این عکس سیاست دوگانه رسانه ملی را نشان می داد و به عنوان یک هنجارشکنی جدی تلقی می شد.

اینکه یک زن بدون در نظر گرفتن زمینه مبارزه و اعتراض و معترض جدی بودن و صرفاً از روی هیجان اقدام به کناره گیری و پشت تریبون کند، مسلماً مذموم است، اما یک عمل ناپسند را کمتر بازنشر نمی کند. کی اینکاررو انجام داد؟

سیاست‌های رسانه‌ای که سینه‌های گرگ را به شکل گرافیکی سانسور می‌کنند و تصویر یک زن برهنه را عادی می‌دانند. طبیعی نیست و نیاز به بازنگری دارد.