10 علامتی که نشان می دهد می توانید به گلوتن حساس باشید


مجموعه ای از محصولات بدون گلوتن

اگر فکر می کنید گلوتن را برای همه مشکلات معده ، نفخ ، افزایش سردرد و مه مغزی سرزنش می کنید ، تنها نیستید. اکثر بزرگسالان نیز همینطور فکر می کنند.

اگر حساسیت به گلوتن دارید ، به این معنی نیست که به گندم یا بیماری سلیاک حساسیت دارید. اکثر افراد بدون تحمل گلوتن حساسیت دارند. به همین دلیل است که باید با پزشک مشورت کنید و در مورد علائم خود صحبت کنید ، بنابراین آزمایش مناسب برای تعیین علت ایجاد کننده این مشکلات انجام می شود.

در زیر ده نشانه حساس به گلوتن وجود دارد که به شما در تشخیص علائم کمک می کند. این می تواند منجر به اشکال مختلفی مانند بیماری سلیاک و حساسیت به گندم شود. با این حال ، علائم ممکن است بلافاصله پس از مصرف ظاهر نشوند ، اما پس از مصرف گلوتن یک یا دو روز ادامه خواهند داشت.

نفخ

یک نشانه فراگیر حساسیت به گلوتن تورم است که با احساس زمانی که معده پر از گاز است ، مرتبط است. به همین دلیل ، خط روده کوچک آسیب می بیند ، که باعث می شود روده غذای شما را هضم نکند.

تغییرات وزن غیر منتظره

اگر فردی نسبت به گلوتن تحمل نداشته باشد ، می تواند منجر به افزایش یا کاهش وزن غیر منتظره شود. مانند حساسیت به گلوتن ، بدن برای جذب گلوتن ، که در چاودار ، جو و گندم وجود دارد ، مشکل دارد ، در نتیجه مشکلات گوارشی ایجاد می شود و افزایش وزن یکی از آنها را شامل می شود. همچنین می تواند منجر به کمبود ویتامین و التهاب شود که می تواند باعث بیماری های خود ایمنی شود.

مسائل پوستی

علائمی مانند بثورات پوستی ، آکنه و خشکی پوست مشکلاتی هستند که در صورت حساسیت به گلوتن ایجاد می شوند. هرپتی فرم و ریزش مو دو مشکل مراقبت از پوست هستند که ارتباط مستقیمی با حساسیت به گلوتن دارند. انفجار و خارش می تواند روی صورت ، دست ها ، باسن و تنه شما ظاهر شود. بیمارانی که از آکنه رنج می برند ، مشکلات روده ای نیز دارند.

مه مغزی و سردرد

مه مغزی زمانی اتفاق می افتد که فرد نمی تواند به وضوح فکر کند و یکی از علائم رایج عدم تحمل گلوتن است. افراد مبتلا به میگرن به احتمال زیاد حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک را درمان می کنند.

علائم افسردگی و اضطراب

با افزایش نفوذپذیری و التهاب روده ، گلوتن می تواند منجر به اضطراب ، افسردگی ، خستگی و بی خوابی شود. اگر رابطه روده و مغز شما ضعیف باشد ، ناراضی خواهید بود و باعث تغییر در خلق و خو می شود.

درد و التهاب شایع

افزایش درد مفاصل یکی دیگر از علائم رایج احساس گلوتن است. درد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید پس از کم شدن آب بدن کاهش می یابد.

مشکلات گوارشی

اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن مشکلات گوارشی از جمله اسهال ، یبوست و گاز دارند. اگر شخصی بلافاصله پس از مصرف گلوتن چنین علائمی را تجربه کرد ، نگران کننده است و باید مستقیماً آزمایش شود.

بیماری خودایمنی

افرادی که بیماری های خود ایمنی دارند نیز با حساسیت به گلوتن ارتباط دارند. بیماری سلیاک نمونه ای از این مورد است که در آن روده توسط سیستم ایمنی بدن خود مورد حمله قرار می گیرد ، که منجر به شرایط بیشتری در طول زمان مانند دیابت ، آرتریت روماتوئید و غیره می شود.

دندانها در وضعیت نامناسب

علامت دیگر وضعیت بد دندان ها است ، زیرا مواد معدنی و عناصر لازم در روده جذب نمی شوند. این می تواند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شود. اگر فردی به دندان های خود اهمیت می دهد اما هنوز مشکلاتی دارد ، احتمالاً به گلوتن حساس است

فقدان آهن

یکی از دلایل بیماری سلیاک کمبود آهن است. علائم شامل تنگی نفس ، خستگی و سردرد است.

دیدگاهتان را بنویسید