گزارش بدرفتاری با زنان در زایشگاه!


مادری که می‌خواهد طبیعی زایمان کند و این همه درد را تحمل می‌کند، نیاز به حمایت عاطفی و روانی ماماها و پرستاران دارد، اما در اتاق زایمان به قدری با من رفتار بدی شد که وقتی به یاد آن افتادم هنوز نتوانستم گریه‌ام را متوقف کنم. رفتار توهین آمیز ماما وقتی بیشتر شد که فهمیدم چهارمین تولد من است.

به گزارش صبحگاهی که همشهری آنلاین مخابره کرده است، درد زایمانی که بر سر مادر باردار می آید، آغاز شیرین ترین و سخت ترین لحظات زندگی اوست. ساعت ها و دقیقه ها درد سراسر وجودش را فرا گرفته بود.

یک زن باردار وارد اتاق زایمان می شود، جایی که انتظار دارد علاوه بر حمایت پزشکی، از حمایت روانی و عاطفی کادر پزشکی، ماماها و پرستاران نیز برخوردار شود. موضوعی که در زایشگاه برخی بیمارستان ها نادیده گرفته می شود. این موضوع به قدری مهم است که برخی از افراد از بدرفتاری با زنان باردار گلایه کرده اند.

لازم به ذکر است که این گزارش ها و پیگیری ها باعث لغو تلاش های شبانه روزی کادر درمانی و پرستاران در بیمارستان نمی شود.

هنوز وقتی یاد رفتار ماماها می افتم گریه می کنم

وقتی با او تماس می گیریم حرف های زیادی برای گفتن دارد و گلایه های زیادی دارد. او مادر چهار فرزند است و ساکن زاهدان است. با این حال، خاطرات تلخ تولد دوم و چهارم او در بیمارستانی در این شهر او را آزار می دهد و طعم او را تلخ می کند.

فاطمه شریف زاده می گوید: مادری که می خواهد زایمان طبیعی داشته باشد باید چند ساعت از شش تا دوازده، سیزده یا بیشتر در مرکز زایمان باشد و آن را تحت نظر داشته باشد و در تمام این ساعات، ماماها و پرستاران باید وضعیت بیمار را زیر نظر داشته و به او کمک کنند. به او.”

این حمایت نه تنها حمایت درمانی است، بلکه باید حمایت عاطفی و روانی مادر را در تحمل این درد شدید فراهم آورد. اما در طول تولدم آنقدر از من سوء استفاده کردند که هنوز هم وقتی یادم می آید نمی توانم گریه ام را متوقف کنم.»

زنان اغلب در زایشگاه مورد بدرفتاری قرار می گیرند.

من نمی توانم توهین هایی را که شنیده ام بیان کنم

حتماً این روایت را شنیده اید که می فرمایند: هر زنی که هنگام زایمان بمیرد، ثواب شهید می شود و اگر سالم بماند و فرزندی به دنیا آورد، تمام گناهانش آمرزیده می شود.
این روایت به خودی خود از یک سو وقار و عظمت فرزندآوری را بیان می کند و از سوی دیگر بیانگر شدت درد و رنجی است که زن برای به دنیا آوردن فرزند متحمل می شود.

شریف زاده که چهار بار زایمان کرده است، می گوید: «از چند ماما حرف های زشتی شنیدم. دوباره وقتی بچه اولت می شود، شوخی ها کمتر می شود، اما وقتی می فهمند چهارمین بچه ام را دارم، ماما شروع می کند به تمسخر کردن چه چیزی. در جریان؟”

شما آن را خواستید، پس باید تحمل کنید. اگر تحمل درد را نداشتی چرا باردار شدی! کاش فقط همین جملات بود وقتی درد اوج می گرفت و گاهی از شدت درد فریاد می زدم، به جای اینکه از نظر روحی و روانی حمایتم کنند، بیشتر به من توهین می کردند.

حتی اشک می ریختم و دعا می کردم که بتوانم این شرایط را راحت تر تحمل کنم. راستش را بخواهید دوست ندارم حرف هایی را که قبلا به من می زدند بزنم. که حتی اگر من بگویم نمی توان این حرف ها را در رسانه ها نوشت».

ماجرای فایل صوتی اتاق زایمان که حاشیه ساز شد

این تجربه یک مادر زاهدانی است و به نظر می رسد این رفتارهای بد تنها به بیمارستان دولتی زاهدان محدود نمی شود و در برخی بیمارستان های دیگر نیز این رفتار تحقیرآمیز مادران باردار وجود دارد.

چندی پیش انتشار فایل صوتی از زایشگاه یکی از بیمارستان های دولتی حاشیه ای تلقی شد.

در این فایل، ماما یا پرستاری که در کنار زن باردار بوده، پس از شنیدن فریادهای مادر از شدت درد زایمان، بر سر او فریاد می زند و عبارات تحقیر آمیزی می کند.

انتشار این فایل صوتی رسانه ها را بر آن داشت تا به این موضوع توجه کنند و لزوم اصلاح این رویه را از مسئولان وزارت بهداشت مطالبه کنند.

زنان اغلب در زایشگاه مورد بدرفتاری قرار می گیرند.

از زحمات کادر پزشکی قدردانی می کنیم

کمتر پرستار یا ماما نیست که ساعت ها با مادر باردار با صبر و آرامش در اتاق زایمان سپری کند.

اگر در مورد لزوم اصلاح رفتار نامناسب برخی از مادران باردار در توده زایمان صحبت کنیم، دیگر نیازی به نقض تلاش های کادر پزشکی نیست.

رفتار خوب کادر درمان با مادری که سخت ترین و شیرین ترین لحظات زندگی خود را می گذراند و می خواهد صاحب فرزند شود، یک اصل و واضح است. اما رفتار بد و نامناسب نیز باید اعلام و اصلاح شود.

شریف زاده. مادری که از بدو تولد دو فرزندش تجربه ناخوشایندی داشته است، می‌گوید انصاف را به شکایتش می‌افزاید و خاطره خوبی از یکی از تولدهایش تعریف می‌کند.

“ماما ۸ ساعت بالای سرم بود و از من حمایت می کرد. او مدام مرا تشویق می کرد. احساس می کردم خواهرم در اتاق زایمان کنارم است و احساس قدرت می کردم. با مادران زیادی صحبت کردم.” خیلی ها تجربیات خوبی در رابطه با زایمان داشتند. و بسیاری مانند من همچنان از رفتار بد ماماها رنج می برند.»

خشونت هنگام زایمان و بیانیه سازمان جهانی بهداشت

یک مطالعه کوتاه نشان می دهد که مشکل بدرفتاری با زنان باردار در برخی از بیمارستان های همه کشورها حتی کشورهای اروپایی وجود دارد و جالب تر از همه این است که از آن به عنوان «خشونت هنگام تولد» و هر نوع بی توجهی، آزار جسمی و کمبود یاد می شود. احترام در هنگام تولد خشونت در هنگام تولد.

کارشناسان می گویند که مراقبت های غیرمحرمانه، مراقبت های نامناسب، تبعیض، آزار جسمی، مراقبت های بدون رضایت و ترک مراقبت، همگی بخشی از خشونت زایمان هستند.

این در حالی است که زن در هنگام زایمان بسیار ضعیف است و نمی تواند از خود مراقبت کند.

ماجرای خشونت زایمان در برخی کشورها به حدی گسترده شده است که در سال ۲۰۱۴ سازمان جهانی بهداشت بیانیه ای برای جلوگیری و رفع بی احترامی و سوء استفاده از زنان باردار صادر کرد که مستلزم ایجاد سیستم های پاسخگو و حمایتی برای نظارت بر داده های مربوط به احترام و بی احترامی است. شیوه های مراقبت مشارکت همه ذینفعان از جمله زنان در تلاش برای ارتقای کیفیت مراقبت و رفع رفتارهای توهین آمیز و توهین آمیز از جمله بندهای این بیانیه بود.

به نظر می رسد ارتقای وضعیت و بهبود شرایط کاری ماماها، رفع محدودیت ها و کمبودهای سیستم مراقبت های زایمانی از عوامل مهمی هستند که می توانند در پیشگیری و رفع خشونت های حین زایمان علیه مادران موثر باشند.