کنترل عجیب سکانس های عاشقانه یک سریال!


آزیتا ایرایی یکی از نویسندگان سریال «بای آرچان» از سانسور و حذف صحنه های عاشقانه این سریال خبر داد.

به گزارش صبح امروز خبرگزاری دانشجویان ایران؛ نویسنده «بی نشان» از حذف بی حساب برخی از سکانس های این سریال گلایه کرد و اعمال سانسور سلیقه ای در تلویزیون را آسیب جدی به سریال دانست.

و درباره این اثر تلویزیونی گفت: اگرچه دست ما در نقد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باز بود، اما بیشترین آسیب به سریال بیشان، حذف خطوط عشقی به شخصیت های متین و بهار در این سریال بود. باعث شد داستان این دو چیز باقی بماند و بیرون نیاید.

بیشتر بخوانید: اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره توقف سریال «ژان» برای اولین بار

دلیل حذف این سکانس ها چیست؟

وی در پاسخ به این سوال با بیان اینکه این سوال باید در تلویزیون مطرح شود، تصریح کرد: اینها همه سلیقه ای است اما من واقعا دلیل این حذفیات را نمی فهمم.

در حالی که هم اکنون شاهد سریال «در بنا ایلا» هستیم که به تازگی از این تلویزیون پخش شده است. یا سریال هایی هستند که حول موضوعات عاشقانه می چرخند و مشکلی ایجاد نمی کنند.

دختر و پسر با هم سوار ماشین می‌شوند، به پارک و رستوران می‌روند، همه تشریفات را رعایت می‌کنند و راه دیگری ندارند. اما متأسفانه، این حذف برای سریال ما اتفاق افتاد و به یک سری شخصیت های محکم و خیره کننده آسیب زد که باور کردنی نبود. چون مخاطب شکل گیری این رابطه را ندید.

تلویزیون باید بپذیرد که واقعیت ها با آنچه که نشان می دهد متفاوت است

ایرایی آثار طنزی مانند «شبکه سی و نیم» (به تهیه کنندگی داریوش کاردان) و «شبهای بره» (تهیه کنندگی مهران مدیری) را نیز به رشته تحریر درآورده است.

وی درباره سختی های کار با تلویزیون در سال های اخیر گفت: نوشتن فیلمنامه تلویزیونی را دوست دارم و در تلویزیون خارج از بهشت ​​که در سال ۸۵ تولید شد شروع به کار کردم.

اما چیزی که کمی آدم را آزار می دهد این است که به تدریج به جای اینکه افتتاحیه اتفاق بیفتد و کتاب راحت تر کار کند، وقفه از بین می رود.

سوال اینجاست که چرا در یک سریال رابطه سالم بین دو مرد جوان که قصد ازدواج دارند نمایان می شود اما در سریالی دیگر دست و بال ما بسته است و اگر این را به موارد دیگر تعمیم دهیم نه فقط عشق و عاشقی، آن وقت می فهمیم که کار کردن با تلویزیون کار آسانی نیست.

این فیلمنامه نویس گفت: چه خوب است که نگاهشان بازتر شود و اقدامات بر اساس واقعیت های جامعه انجام شود. تلویزیون باید بپذیرد که واقعیت ها با آنچه که نشان می دهد متفاوت است.

اگر این مشکل برطرف شود، جهش جدی در تعداد بینندگان تلویزیون ایجاد می شود. در حال حاضر شبکه نمایش خانگی ارتباط بهتری با مخاطب دارد. چون اکثر سریال ها با واقعیت جامعه سازگاری بیشتری دارند.

اگر چنین فضایی در تلویزیون ایجاد شود که به راحتی بتوانیم واقعیت های جامعه را به تصویر بکشیم، بیننده هم ارتباط برقرار می کند.

حذف صحنه های عاشقانه سریال بی عنوان.

ایرائی در پایان خاطرنشان کرد: دوست داریم تعداد سریال ها به حالت قبل برگردد.

روزگاری سریال هایی چون میوه ممنوعه و مرد جوان ۱۰ تولید شد و خیابان ها خلوت شد. دوست داریم برای تلویزیون هم این اتفاق بیفتد که بستگی به مدیریت سیما دارد و باید دید در آینده چه اتفاقی می افتد.