کلیه در بدن ما چگونه کار می کند؟


ارسال شده: 06 سپتامبر 2021

واحد پاکسازی کلیه چیست؟

در این مقاله نحوه عملکرد کلیه های ما را بررسی کرده و سعی می کنیم اطلاعات کاملی در این زمینه به شما ارائه دهیم.

کلیه ها مهمترین اندام برای تنظیم میزان آب و مواد معدنی در خون و حفظ ثبات داخلی بدن هستند. مقدار آب ، نمک و مواد نیتروژن دار (اوره و اوره اسید) در خون توسط مکانیسم دقیق من توسط کلیه ها کنترل و تنظیم می شود. اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که این اندام ها چگونه کار می کنند و کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند. بنابراین ، در ادامه این مقاله از مجله پزشکی Apple Health ، قصد داریم این موضوع را از طریق اطلاعات پزشکی بررسی کرده و روند عملکرد کلیه در بدن را زیر ذره بین بررسی کنیم. با ما بمان.

کلیه در بدن ما چگونه کار می کند؟

کلیه ها یک جفت اندام افسانه ای هستند که در دو طرف ستون فقرات ، زیر دنده ها و پشت شکم واقع شده اند. طول هر کلیه کمی بیشتر از طول مشت است. وظیفه کلیه ها پاکسازی خون است. آنها مواد زائد را حذف می کنند ، تعادل مایعات بدن را کنترل می کنند و الکترولیت ها را در سطوح مناسب نگه می دارند. تمام خون بدن شما حدود 40 بار در روز از طریق آنها عبور می کند. این اندام ها از حدود 25 درصد اکسیژن جذب شده توسط ریه ها برای پاکسازی خون استفاده می کنند. اکسیژن به سلولهای کلیه اجازه می دهد تا از طریق تنفس هوازی به طور م energyثر انرژی شیمیایی تولید کنند.
آب و نمک (و مولکول های نمک ساز مانند سدیم ، پتاسیم ، کلر و فسفات) نیز در صورت نیاز مجددا جذب شده یا از طریق ادرار دفع می شوند. اگر سیستم شبکه ای مانند نفرون ها به دلایلی آسیب ببیند ، کلیه ها شروع به ترشح مولکول های بزرگتر مانند پروتئین ها و همچنین سلول ها (مانند گلبول های قرمز خون) می کنند.

واحدهای تصفیه کننده خون در کلیه چیست؟

همچنین بخوانید: بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟

در حقیقت ، در آسیب های طولانی مدت به نفرون های کلیه ، که باعث نارسایی مزمن کلیه و احتمالاً دیالیز یا پیوند کلیه می شود ، بافت توری در اثر عبور نفرون ها و مولکول های بزرگ از آن آسیب می بیند زیرا کلیه ها جذب می شوند و مولکول های بزرگ پیش بینی نمی شوند و هیچ سیستمی برای این منظور ندارند. ، مولکولهای ضروری مانند پروتئین خون و سلولهای خونی از بین رفته و وارد ادرار می شوند. متأسفانه این روند بسیار کند و بی صدا است و هیچ علامت هشداردهنده ای برای هشدار به ما ندارد. علائم زمانی ظاهر می شود که فرد دچار احتباس آب و تورم پاها (در ابتدا) و دست ها و زیر چشم ها (بعدا) می شود ، که درمان را دشوار می کند.

واحدهای تصفیه کننده خون در کلیه چیست؟

نفرون واحدی است که عملکرد کلیه به آن بستگی دارد ، ساختاری که در واقع در هنگام دفع مواد زائد از خون ، ادرار تولید می کند. هر نفرون در همه پستانداران یک مجرای بلند یا بسیار نازک است که حدود 30 تا 55 میلی متر (1.2 تا 2.2 اینچ) طول دارد. یک سر لوله بسته شده و منبسط شده و به شکل جام دو جداره تا می شود. این ساختار را کپسول کلیه کپسولی یا کپسول بومن می نامند و شامل خوشه ای از رگ های خونی میکروسکوپی یا مویرگ هایی به نام گلومرول است. این کپسول ها و گلومرول ها با هم گلبول کلیه را تشکیل می دهند. خون از طریق شریانهای کوچکی به نام شریان وارد گلومرول می شود و از انتهای باز کپسول به گلومرول می رسد و از آن خارج می شود. در گلوبول کلیه مایع گلومرول خون را از دیواره داخلی کپسول خارج کرده و وارد لوله های نفرون می شود.
تعداد زیادی نفرون به کلیه ها اجازه می دهد حدود 100 تا 120 سانتیمتر سانتی متر خون در دقیقه فیلتر کنند. در نتیجه ، پنج لیتر یا 5000 سی سی متر خون بزرگسالان در کمتر از یک ساعت در کلیه ها تصفیه می شود ، این بدان معناست که خون ما حدود 25 بار در روز تصفیه می شود. این عدد شگفت انگیز نشان می دهد که چقدر برای بدن تنظیم مقدار آب و نمک (و میزان اسیدیته) در خون اهمیت دارد.

کدام قسمت از کلیه مسئول جذب مواد زائد از خون است؟

خون از طریق شریان هایی که به کلیه ها منشعب می شوند وارد کلیه ها می شود و خوشه های کوچکی از رگ های خونی حلقه ای را تشکیل می دهد. هر خوشه گلومرولوس نام دارد که از کلمه یونانی به معنی فیلتر گرفته شده و جمع کلمه گلومرولوس است. در هر کلیه حدود یک میلیون گلومرول یا فیلتر وجود دارد. گلومرول ها به لوله ورودی مایع به نام لوله لوله وصل می شوند. خون در گلومرول ها تصفیه می شود و مایعات و مواد زائد وارد لوله شده و در ادرار ترشح می شود. ادرار در لگن کلیه جمع می شود که یک ساختار قیفی شکل است و از مجاری به نام حالب به مثانه منتقل می شود.
در طی فیلتراسیون ، خون وارد شریان های علت می شود و به گلومرول سرازیر می شود ، جایی که ذرات فیلتر شده خون ، مانند آب و مواد زاید نیتروژن ، به داخل گلومرول حرکت می کنند و ذرات ناخالص ، مانند سلول های سرم و آلبومین ، از طریق شریان خارجی خارج می شوند. به این ذرات تصفیه شده در گلومرول جمع شده و فیلتراسیون گلومرولی را تشکیل می دهند.
مرحله بعدی جذب مجدد است که طی آن مولکولها و یونها دوباره وارد سیستم گردش خون می شوند. سپس در حین ترشح برخی از مواد مانند یونهای هیدروژن ، کراتینین و داروها ، از طریق شبکه مویرگی اطراف لوله ها وارد مجرای ادرار می شوند. محصول نهایی تمام این فرایندها ادرار است که در اصل مجموعه ای از موادی است که در طول فیلتراسیون گلومرولی یا تحلیل مجاری جذب نمی شوند.

همچنین بخوانید: پروتئینوری یا دفع پروتئین از کلیه چیست؟

کدام قسمت از کلیه مسئول جذب مواد زائد از خون است؟

همچنین بخوانید: شرایط آزمایش خون و راههای جلوگیری از نارسایی کلیه

ادرار بیشتر از آبی تشکیل می شود که جذب مجدد نمی شود ، راهی که بدن با افزایش مقدار آب تبدیل شده به ادرار به جای جذب مجدد ، حجم خون را کاهش می دهد. یکی دیگر از اجزای اصلی ادرار اوره است ، یک مولکول بسیار محلول متشکل از آمونیاک و دی اکسید کربن ، که راهی برای حذف نیتروژن (از آمونیاک) از بدن فراهم می کند. ادرار همچنین حاوی مقدار زیادی نمک و سایر مواد زائد است. گلبول های قرمز و قند معمولاً در ادرار یافت نمی شوند ، اما ممکن است به ترتیب نشان دهنده آسیب گلومرولی و دیابت باشند.

مکانیسم تصفیه خون در کلیه چگونه است؟

هنگامی که فهمیدیم واحد تمیز کننده کلیه چه نام دارد ، مکانیسم عمل فیلتراسیون خون را بررسی می کنیم.
فرایندی که طی آن فیلتراسیون گلومرولی انجام می شود ، اولترافیلتراسیون کلیوی نامیده می شود. نیروی فشار هیدرواستاتیک در گلومرول (نیروی فشاری که توسط فشار خود رگ خونی اعمال می شود) نیروی محرکه ای است که فیلتراسیون را از مویرگ ها برداشته و به ترک های نفرون منتهی می شود. فشار اسمزی (نیروی کششی اعمال شده توسط آلبومین) با نیروی بیشتر فشار هیدرواستاتیک مقابله می کند و تفاوت بین این دو فشار مomثر گلومرولی را تعیین می کند ، که نیروی پالایشی مولکول ها را تعیین می کند. این عوامل به همراه چند عامل دیگر بر فیلتراسیون گلومرولی تأثیر می گذارد.

آخرین کلمه

خون از طریق عروق قلب وارد کلیه می شود و توسط میلیون ها فیلتر کوچک خون پاک می شود. زباله ها از حالب عبور کرده و به صورت ادرار در مثانه ذخیره می شوند. خون تازه تصفیه شده از طریق وریدها به جریان خون باز می گردد. مثانه پر می شود و ادرار از طریق مجرای ادراری بدن را ترک می کند.

منابع:

/courses.lumenlearning.com

course.lumenlearning.com

britannica.com

niddk.nih.gov

reno.org

byjus.com

دیدگاهتان را بنویسید