کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که شما کار نمی کنید و این کلسترول بالا می ماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص شما ممکن است برای درمان کلسترول شما اصلا دارو تجویز نکند ، اما شما باید رژیم غذایی خود را دنبال کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلبی سالمتر داشته باشید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی خود را دریافت می کند.

اما بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در شریان های بدن ما می شود که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوبی داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند تا کلسترول بد یا LDL را از خون خلاص کند.

خوب احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر می کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به کمی کلسترول نیاز دارد. اما ممکن است با خوردن غذاهای خاص و تزریق چربی های اشباع و کلسترول به بدن ، کلسترول LDL خود را افزایش دهیم. به همین دلیل رژیم غذایی نقش کلیدی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما کمتر از 200 باشد ، عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول بهتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد ، عالی است ، اما این به خطر بیماری قلبی شما مربوط می شود.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توان غذا را دقیقاً اندازه گیری کرد ، آیا می توانیم اندازه آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کنیم و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و نوشیدن یک رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول بالایی دریافت می کنیم و بسیاری از مشکلات قلبی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما راهی بسیار آسان برای کنترل میزان غذای شما با شما به اشتراک می گذاریم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری همه غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه یک کف دست است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم به اندازه یک کف دست شما خواهد بود. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید ، انتظار نداشته باشید که کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (عضو کلاس اول) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل باعث کاهش کلسترول خوب در بدن می شود و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکنه برات مفید باشه: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول خون بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما رشد می کنند ، سفت می شوند ، عروق را تنگ کرده و آنها را برای مدت طولانی مسدود می کنند. مانند سنگ های کوچک ، داخل شریان جمع می شوند و هنگامی که بیش از حد جمع شوند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ، می توانند تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها شکسته می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا بسته شدن شریان ها بسیار بحرانی و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند تاثیر حمله قلبی در انسان افزایش می یابد و همچنین با گرفتگی این عروق ، خون ممکن است به درستی به مغز نرسد و سکته مغزی رخ دهد. احتمالاً شنیده اید که می گویند سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که گفته شد ، کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند و تنها در صورت داشتن یکی از بیماریهای فوق متوجه می شود.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد با توجه به سنشان هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش قرار گیرند و خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید دستان خود را روی هم بگذاریم تا متوجه شویم کلسترول خون ما بالا است؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید به طور منظم کلسترول خون خود را بررسی کرده و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: س questionsالات و پاسخ های مهم در مورد چک های دوره ای

حتی اگر بیش از 20 سال سن دارید و اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به بیماری قلبی هستند ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما برخی از داروها را مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، شما نیز باید بررسی شوید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید کنترل خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مربوطه مشورت کنید.

مرکز بیضوی قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت در مرکز بیضوی قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید