چرا فیلمو و نماوا با کاربران خود شفاف نیستند؟


در حالی که پلتفرم های بزرگ دنیا آمار کاربران خود را یکی یکی اعلام می کنند، عملکرد نماوا و فیلمو در ایران به دور از شفافیت است.

به گزارش صبح خراسان؛ دیزنی پلاس هفته گذشته مشترکین خود را برای سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ اعلام کرد.

بر این اساس این پلتفرم ۲۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار مشترک و با اختلاف کمی بیشتر از نتفلیکس دارد و برای اولین بار در صدر پرکاربردترین پلتفرم ها برای تماشای آنلاین فیلم و سریال قرار گرفت.

یک ماه قبل، نتفلیکس تعداد کاربران خود را در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ با ۲۲۰ میلیون و ۶۷۰ هزار کاربر اعلام کرده بود.

پلتفرم های بزرگ و جهانی دنیای فیلم و سریال در سال چندین بار تعداد کاربران خود را اعلام می کنند و این اعلام هر بار بر قیمت سهام آنها در بورس تاثیر می گذارد.

اما در کشور ما چنین خبری نیست و پلتفرم های داخلی ایران از نظر عملکرد به دور از شفافیت هستند. در سال‌های اخیر، فیلمو تنها یک بار و در مارس ۲۰۱۹، سه ماه بعد، تعداد کاربران خود را اعلام کرد. زیرا در این زمان فیلمو آمار کاربران خود را در دسامبر همان سال منتشر کرد.

اطلاعاتی در مورد تعداد کاربران سایر پلتفرم ها وجود ندارد.

زمان انتشار مشخص نیست!

با مروری سریع بر اخبار رسمی تولید محصولات پلتفرم ایالات متحده، مشخص می شود که شرکت هایی مانند نتفلیکس، دیزنی پلاس و هولو معمولا تاریخ انتشار یک اثر را در اواسط و گاهی در ابتدای تولید آن اعلام می کنند. همزمان با انتشار اولین تصاویر معروف به First Sight.

به عنوان مثال تاریخ پخش اولین قسمت سریال ارباب حلقه ها تایید شده است که دو هفته بعد یعنی ۱۳ ماه پیش، نتفلیکس به تازگی تاریخ پخش سریال Guillermo del Toro را ۷۰ روز قبل از عرضه آن اعلام کرده است. رهایی.

حال در حالی که در برخی رسانه های غیررسمی، دوشنبه ۱۰ مرداد ماه، تاریخ پخش اولین قسمت سریال «بی گناه» ذکر شده است، فیلمو هیچ اطلاعیه ای در این باره نداده است.

نماوا ماه هاست که «مترجم» را تبلیغ می کند اما زمان پخش آن را اعلام نکرده است. این پلتفرم شامگاه ۱۵ مرداد ماه تاریخ راه اندازی «شبکه مخفی زنان» را ۱۶ مرداد اعلام کرد!

ذکر این نکته ضروری است که در یک استثنا، تاریخ اکران «خون سرد» ۴۴ روز قبل از پخش اعلام شده است.

تعداد قسمت ها مشخص نیست!

در حالی که پلتفرم های جهانی مانند نتفلیکس و دیزنی پلاس هر هفته آمار دقیق ۱۰ محصول برتر پربیننده را در دو دسته فیلم و سریال منتشر می کنند، در فیلمو، نماوا، فیلم نت و غیره خبری از این اطلاعات نیست.

فیلمو تا همین چند ماه پیش هر از چندگاهی آمارهای رکوردشکنی ارائه می کرد اما مدت ها از این روند منصرف شد. روندی که ممکن است نشان دهنده پایان رکوردشکنی محصولات باشد.

نماوا مدت ها لیست پنج اثر پربازدید (بدون شماره) را که پست می کرد را اعلام نکرد. پلتفرم های داخلی تعداد قسمت های سریال را در اختیار کاربران قرار نمی دهند.

شاید کاربران با صرف وقت و تحقیق بتوانند اطلاعات پراکنده ای از تعداد قسمت های سریال در رسانه ها پیدا کنند، اما این اطلاعات به صورت رسمی توسط این پلتفرم منتشر نشده است.

توقف های غیرمنتظره ای مانند نیم فصل «خاتون» وجود دارد که از قبل اعلام نشده بود. در همین حال، کاربران برای انتخاب بین Filmo، Namava، Filmnet و دیگران به اطلاعاتی مانند این نیاز دارند.

هرکسی که می خواهد برای خرید اشتراک چند ماهه ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند، البته باید بداند که در هفته ها و ماه های آینده با چه محصولاتی مواجه خواهد شد.

اطلاع از تعداد بینندگان یا زمان تماشا (به اصطلاح زمان تماشا) برای هر اثر نیز البته در انتخاب محصول برای تماشا موثر است. اطلاعاتی که پلتفرم های داخلی منتشر نمی کنند.