چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟ || چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟


نوشیدن 2 تا 3 لیتر آب در روز برای سلامت عمومی توصیه می شود. اما اگر آب سرد است؟ چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟ نوشیدن آب ممکن است خطرات و مزایای خاص خود را داشته باشد ، و ما در اینجا به تفصیل در مورد آنها صحبت کرده ایم. همچنین خواهیم دید که علم در این زمینه چه توصیه هایی می کند.

بسیاری معتقدند مضرات آب سرد بیشتر از مزایای آن است. آب سرد می تواند باعث انقباض معده شما شود و هضم غذا را مشکل کند. برخی از افراد همچنین معتقدند که اگر بدن آنها آب با دمای 4 درجه سانتیگراد یا کمتر بنوشد ، باید برای حفظ دمای داخلی مطلوب (37 درجه سانتیگراد) بیشتر تلاش کند.

نوشیدن آب سرد مخاط بینی را ضخیم کرده و عبور از مجاری تنفسی را مشکل می کند. از طرف دیگر ، مصرف آب گرم (یا نوشیدنی های گرم ، مانند سوپ مرغ) تنفس را تسهیل می کند. آب سرد همچنین انسداد را در افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا تشدید می کند.

همین حالا با پزشکان پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

نوشیدن آب سرد به میگرن در افرادی با سابقه بیماری اشاره دارد. نوشیدن آب سرد نیز می تواند باعث تشدید آشالازی شود (وضعیتی که عبور غذا را از مری مشکل می کند).

اعتقاد بر این است که نوشیدن آب سرد همراه غذا باعث عدم تعادل در بدن می شود. بنابراین ، وعده های غذایی در چندین فرهنگ دیگر با آب گرم سرو می شود. یک باور رایج دیگر این است که نوشیدن آب سرد لزوما به بدن شما در خنک شدن در یک روز گرم تابستان کمک نمی کند. با این حال ، شواهد علمی کافی در این زمینه وجود ندارد. اگرچه به نظر می رسد آب سرد مضرتر است ، اما مزایایی نیز دارد.

مزایای نوشیدن آب سرد آن چیست؟

چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟  |  دکتر

آب سرد بعد از ورزش دمای بدن را متعادل می کند. نوشیدن آب سرد می تواند از گرم شدن بیش از حد بدن شما پس از تمرینات سخت جلوگیری کند. نوشیدن آب سرد به بدن شما در حفظ دمای پایین کمک می کند.

آب سرد همچنین می تواند انرژی بیشتری در طول روز به بدن شما بدهد. با این حال ، تحقیقات خاصی در این زمینه انجام نشده است.

مصرف آب سرد باعث افزایش انرژی در کودکان دارای اضافه وزن می شود. همه می دانند که نوشیدن آب می تواند به هضم غذا کمک کند. همچنین می تواند به حفظ وزن کمک کند. نشان داده شده است که نوشیدن آب سرد باعث افزایش مصرف انرژی هنگام استراحت در کودکان دارای اضافه وزن می شود.

نوشیدن آب سرد به تنهایی ممکن است به کاهش وزن شما کمک نکند. با این حال ممکن است روند به سرعت شروع شود.

آیا آب گرم بهتر از آب سرد است؟

نوشیدن آب گرم مزایا و معایب خود را دارد. آب گرم می تواند به هضم غذا ، بهبود گردش خون و بدن شما در دفع سریع سموم کمک کند. اما نوشیدن آب گرم تشنگی را کاهش می دهد. تشنگی کمتر می تواند در دمای گرم مشکل ساز شود ، زیرا بدن شما تمایل دارد آب بیشتری را از طریق عرق از دست بدهد.

به طور کلی آب سرد می تواند شما را هیدراته نگه دارد. با این حال ، آب سرد در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است ایده خوبی نباشد ، زیرا می تواند بهبود را کند کند. آب سرد همچنین می تواند هضم غذا را در بزرگسالان کاهش دهد. بعد از ورزش شدید ، می توانید مقداری آب سرد بنوشید. اما بعد از یک وعده غذایی سنگین (یا هنگام ابتلا به آنفولانزا) ، آب گرم ممکن است بهترین انتخاب شما باشد.

مصرف آب سرد یا گرم کاملاً به وضعیت سلامتی فرد و موقعیتی که در آن قرار دارد بستگی دارد. آب سرد برای افرادی که میگرن یا آشالازی دارند مناسب نیست. به نظر می رسد آب گرم برای اکثر مردم بی خطر است.

اگرچه آب سرد مضر نیست ، اما می تواند برای برخی افراد مشکل ایجاد کند. بنابراین سلامت خود و زمان روز یا فصل را بررسی کنید تا تصمیم بگیرید که برای شما مناسب است.

آیا نوشیدن آب در دمای اتاق بهتر است؟

چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟  |  دکتر

آب در دمای اتاق در بیشتر موارد می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. اما اگر ورزش می کنید ، نوشیدن مقداری آب سرد می تواند به شما کمک کند. از طرف دیگر ، آب گرم می تواند در فصل آنفولانزا به شما کمک کند.

نوشیدن آب سرد تأثیر زیادی در کاهش وزن نخواهد داشت ، می تواند مصرف انرژی را در زمان استراحت افزایش دهد. مصرف انرژی به کاهش سریع وزن کمک می کند.

نوشیدن آب سرد یخ زده در یک روز گرم می تواند باعث آسیب شود. این می تواند باعث اسپاسم مری و گرفتگی شکم شود. همچنین می تواند ضربان قلب و دمای خون را کاهش دهد.

نوشیدن آب گرم می تواند باعث سوختگی داخلی شود. سوزش حنجره می تواند ناشی از مصرف بیش از حد غذای گرم از جمله آب گرم باشد. وقتی مایعات داغ مانند آب گرم با پوست تماس پیدا می کنند ، سلول ها در اثر حرارت آسیب می بینند. گرمای شدید نیز می تواند باعث آسیب شدید بافت شود.

آب گرم ممکن است آلاینده تر باشد

تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است. اما آب لوله کشی داغ می تواند حاوی آلاینده ها باشد. سیستم های آب گرم مانند دیگهای بخار یا مخازن دارای قطعات فلزی هستند. آنها می توانند آب موجود در آنها را بخورند و آلوده کنند. آب گرم می تواند این آلودگی ها را سریعتر از آب سرد حل کند.

اگرچه استفاده از آب گرم از فیلتر آب ممکن است گزینه ایمن تری باشد ، اما خطرناک است. آب گرم مواد داخلی را بسیار سریعتر از آب سرد حل می کند. این می تواند در درازمدت مشکلاتی را ایجاد کند.

نوشیدن آب گرم می تواند صدمات غیرمنتظره ای ایجاد کند. اگر به نوشیدن آب گرم عادت دارید ، باید مراقب باشید.

بخار داغ می تواند باعث سوختگی حرارتی شود. برای محافظت بیشتر ، گلدان را با یک پارچه ضخیم نگه دارید. به یاد داشته باشید که شیشه را بیش از حد پر نکنید. آب می تواند سرریز شود و باعث سوختگی شود. صبر کنید تا آب کمی سرد شود تا بتوانید آن را بنوشید.

آب گرم می تواند آرامش بخش باشد. اگرچه هنوز مشخص نیست که چقدر می تواند مفید باشد ، اما هیچ ضرری ندارد. شما فقط نیاز به مراقبت مناسب دارید.

فواید نوشیدن آب با معده خالی

چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟  |  دکتر

حدود 70 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است و فواید آن برای سلامتی غیر قابل انکار است. آب برای بدن ما ضروری است و برای عملکرد طبیعی همه اندام ها ضروری است. آب بهترین نوشیدنی است که می تواند تشنگی شما را برطرف کند و نوشیدن آن با معده خالی می تواند تقریباً تمام مشکلات بدن شما را درمان کند. فواید نوشیدن آب شامل موارد زیر است:

متابولیسم را تسریع می کند.

اگر رژیم می گیرید ، نوشیدن آب با معده خالی می تواند رژیم غذایی شما را بهبود بخشد ، زیرا می تواند متابولیسم شما را تا 25 درصد افزایش دهد. افزایش متابولیسم به هضم سریع غذا کمک می کند و در طولانی مدت به کاهش وزن کمک می کند. همیشه بهتر است حداقل چهار لیتر آب در روز بنوشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند.

ما می دانیم که آب برای سلامتی و رفاه ما ضروری است. آنچه باید بدانیم این است که آب برای حفظ تعادل مایعات در بدن ضروری است. عادت نوشیدن منظم آب با معده خالی می تواند برای سیستم ایمنی مفید باشد. نوشیدن آب می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند.

به دفع سموم از بدن کمک می کند.

نوشیدن آب با معده خالی می تواند به تنظیم سیستم گوارش کمک کند. ورزش روزانه می تواند به حرکات منظم روده و حرکات منظم روده کمک کند. هر بار که ادرار می کنید ، سموم را به صورت مایع آزاد می کنید. هرچه آب بیشتری بنوشید ، بیشتر به دستشویی می روید. به این ترتیب بدن خود را تمیز و سم زدایی می کنید. همچنین از تورم جلوگیری می کند.

از حملات میگرنی جلوگیری می کند.

یکی از دلایلی که افراد از سردردهای مکرر و حملات میگرنی رنج می برند ، کم آبی بدن است. کم آبی بدن علت اصلی سردرد است و نوشیدن آب اغلب ، به ویژه با معده خالی ، به طور طبیعی می تواند سردرد را تسکین دهد. نه تنها این ، با کمک آب آشامیدنی می توانید از مشکلات دهان و دندان یا دندان جلوگیری کنید.

به کاهش وزن کمک می کند.

چرا آب سرد به شما آسیب می رساند؟  |  دکتر

نوشیدن آب بیشتر در رژیم غذایی می تواند به کاهش سریع وزن کمک کند ، زیرا آب کالری ندارد و نوشیدن آن در فواصل منظم به پر شدن معده کمک می کند. همچنین پیامدهای منفی ندارد. زیرا نوشیدن آب زیاد به تسریع متابولیسم کمک می کند.

از آنجا که نوشیدن آب به پاکسازی منظم روده ها کمک می کند ، همچنین باعث می شود صبح احساس گرسنگی کنید تا بتوانید صبحانه را به موقع بخورید.

اگر احساس خواب آلودگی یا خستگی می کنید ، نوشیدن آب با معده خالی می تواند به شما انرژی دهد. نوشیدن آب باعث می شود گلبول های قرمز سریعتر رشد کنند و این باعث اکسیژن و انرژی بیشتر می شود.

روده بزرگ را تمیز می کند.

نوشیدن یک لیوان آب با معده خالی می تواند به حذف لجن تجمع یافته و جذب سریعتر مواد مغذی کمک کند. این منجر به سلامت روده بزرگ و بدن می شود.

ژاپنی ها اولین کسانی بودند که آب درمانی را به جهان معرفی کردند و آن را از نظر مذهبی تحت تعقیب قرار دادند. آنها بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب آب می نوشند و این درمان با مطالعات مختلف تأیید شده است. در اینجا یک آموزش خوب در مورد نحوه پیروی از آب درمانی وجود دارد.

  • به محض بیدار شدن ، قبل از مسواک زدن یک لیتر آب بنوشید. اگر تازه کار هستید ، می توانید با مقدار کمتری شروع کنید.
  • بعد از نوشیدن آب ، می توانید مسواک بزنید و دندان های خود را مسواک بزنید. حدود 45 دقیقه از خوردن یا نوشیدن هر چیزی پرهیز کنید. پس از این ، می توانید از صبحانه خود لذت ببرید.
  • دو ساعت بعد از غذا معمولی غذا نخورید. سپس دوباره یک لیتر آب بنوشید.

نوشیدن آب به شما در جلوگیری از بسیاری از بیماری ها کمک می کند و می توانید بعد از چند روز متوجه انرژی و طراوت جدیدی شوید. آب درمانی می تواند فشار خون بالا ، گاستریت ، یبوست و دیابت را بدون عوارض جانبی درمان کند. همچنین می توانید آب لیمو را به آب ولرم اضافه کرده و با معده خالی بنوشید. آب لیمو و آب به سم زدایی بدن شما کمک می کند.

منابع:

https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-drinking-water-on-ant-empty-stomach

https://www.stylecraze.com/articles/unusual-side-effects-of-drinking-hot-water

دیدگاهتان را بنویسید