پوکی استخوان چیست و چگونه ایجاد می شود؟


پوکی استخوان یکی از بیماریهایی است که امروزه بسیاری از افراد آن را درمان می کنند. در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با این بیماری آشنا کنیم. پس به ما بپیوندید.

پوکی استخوان چیست و چگونه ایجاد می شود؟

چه چیزی باعث پوکی استخوان می شود؟

  • افزایش سن ؛
  • ژنتیک ؛
  • الکل و تنباکو ؛
  • عدم فعالیت بدنی مناسب ؛
  • کمبود مواد معدنی مانند کلسیم ؛
  • بیماریهای مختلف مانند دیابت ، پرکاری تیروئید ، هیپوگنادیسم و ​​غیره ؛
  • مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها به مدت طولانی.

علائم پوکی استخوان چیست؟

متاسفانه پوکی استخوان یا پوکی استخوان یک بیماری کاملاً خاموش است. وقتی می توانید از پوکی استخوان مطلع شوید ، راه دیگری برای جلوگیری از آن وجود ندارد. پوکی استخوان باعث کاهش شدید قدرت استخوان می شود. پوکی استخوان با شکستگی های حاد رخ می دهد. افراد مبتلا به این بیماری با فشار بسیار کمی مانند عطسه ، خم شدن و بلند کردن دچار شکستگی می شوند. این نشان دهنده پوکی استخوان یا پوکی استخوان است.

پوکی استخوان چیست و چگونه ایجاد می شود؟

چه کسی بیشتر به این بیماری مبتلا می شود؟

پوکی استخوان در زنان قبل از یائسگی شایع تر است. به همین دلیل است که زنان یائسه باید بیشتر از سلامت استخوان های خود مراقبت کنند. در این مدت ، سطح استروژن آنها به طور چشمگیری کاهش می یابد. در این سن ، پوکی استخوان در زنان مبتلا به شکستگی لگن شایع تر است. اگر از اندازه گیری تراکم معدنی استخوان در این سن استفاده کنیم ، خواهیم دید که زنان در این سن کاهش شدید توده استخوانی در استخوان ران ، لگن و گردن خواهند داشت.

از طرف دیگر پوکی استخوان با جذب و جذب کلسیم ارتباط مستقیم دارد. این بدان معناست که اگر فردی کلسیم کافی دریافت نکند یا بدن کلسیم کافی را جذب نکند ، فرد در معرض پوکی استخوان قرار می گیرد. کلسیم در رقابت با فسفر جذب می شود. این بدان معناست که وقتی فسفر در بدن شما وجود دارد ، از جذب کلسیم جلوگیری می کند. همه نوشابه های گازدار حاوی مقدار زیادی فسفر هستند. بنابراین ، با مصرف فسفر ، جذب کلسیم به مدت طولانی قطع می شود. به همین دلیل است که افراد وابسته به الکل بیشتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

پوکی استخوان چیست و چگونه ایجاد می شود؟

درمان پوکی استخوان

متاسفانه هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد. با این حال ، می توان از بیماری پیشگیری و کند کرد. زنان قبل از یائسگی باید توسط جراح ارتوپد بررسی شوند. از سوی دیگر ، بهتر است مصرف نوشیدنی های گازدار حاوی فسفر ، از جمله نوشابه را کاهش دهید. گنجاندن محصولات لبنی در رژیم غذایی روزانه می تواند کمک مهمی در تاخیر پوکی استخوان باشد. به گفته پزشکان ، هر فرد باید بین 1 تا 2 لیوان شیر در روز مصرف کند. به یاد داشته باشید که کلسیم به تنهایی برای سلامتی کافی نیست. همچنین باید به اندازه کافی منیزیم و ویتامین D دریافت کنید تا 85 تا 90 درصد کلسیم مورد نیاز استخوان ها را جذب کند. بهترین گزینه برای این امر مصرف شیر قوی با ویتامین D است.

دوستان عزیز ، نظر شما در مورد پیشگیری از پوکی استخوان چیست؟ نظرات خود را با ما و دیگر همکاران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید