پس از شش ماه بدون تقویت کننده، کارایی واکسن کووید کاهش می یابد


بر اساس یک مطالعه جدید، اثربخشی واکسن‌های کووید پس از شش ماه کاهش می‌یابد. با این حال، واکسن ها تنها راه محافظت در برابر عفونت هستند و دوزهای تقویت کننده بهترین انتخاب در این شرایط خواهند بود. این مطالعه همچنین نشان داده است که دریافت دوز تقویت کننده اثربخشی واکسن ها را تا حدی بهبود می بخشد.

پس از شش ماه بدون تقویت کننده، کارایی واکسن کووید کاهش می یابد

کارشناسان می گویند محافظت ارائه شده توسط واکسن کووید در مراحل اولیه واکسیناسیون حدود ۹۴ درصد است و پس از شش ماه به تدریج به حدود ۸۰ درصد کاهش می یابد. با این حال، این را می توان با دوز تقویت کننده تقویت کرد. خطر عدم مصرف دوز تقویت کننده این است که محافظت از واکسن در طول زمان بیشتر کاهش می یابد.

پس از شش ماه بدون تقویت کننده، کارایی واکسن کووید کاهش می یابد

این مطالعه همچنین بر سایر عواملی که ممکن است در کاهش اثربخشی واکسن‌ها نقش داشته باشند، متمرکز شد. این شامل کهولت سن و شرایط همراه همراه با بیماری های مزمن بود. در بیشتر موارد، افراد مسن به احتمال زیاد محافظت در برابر واکسن ها را خیلی زودتر از دیگران از دست می دهند.

به همین ترتیب، عفونت‌های پیشرونده در بیمارانی که از بیماری‌های همراه مانند دیابت، مشکلات قلبی و فشار خون رنج می‌بردند، شایع‌تر بود. جدای از آن، سایر بیماری‌های مزمن مانند سرطان نیز تا حدودی اثربخشی واکسن را کاهش دادند.

جالب اینجاست که همه واکسن‌ها با سرعت یکسانی بی‌اثر بودن را کاهش ندادند. این مطالعه بر کاهش اثربخشی واکسن‌های مختلف موجود در بازار متمرکز بود. مشخص شد که مدرنا در درازمدت بهتر از سایر واکسن‌ها عمل می‌کند. در حفاظت ارائه شده توسط واکسن مدرنا در مقایسه با محافظت ارائه شده توسط واکسن فایزر برای مدت طولانی تری ادامه یافت. با این حال، حفاظت اولیه ارائه شده توسط این دو واکسن تقریباً یکسان باقی ماند.

کارشناسان می گویند که از نتیجه این مطالعه می توان برای هدف قرار دادن برنامه تقویت کننده به روش مناسب در سراسر کشور استفاده کرد. از آنجایی که این مطالعه به شناسایی عوامل خطر مرتبط با کاهش سریع اثربخشی واکسن در برخی افراد کمک می کند، برنامه تقویت کننده را می توان بر روی چنین گروه های خطری متمرکز کرد. به این ترتیب می توان در درازمدت از بروز یک عفونت اولیه جلوگیری کرد و تعداد بستری شدن در بیمارستان را تا حد زیادی کاهش داد.

این مطالعه به وضوح عوامل خطر مرتبط با عدم مصرف دوز تقویت کننده را برای افراد مسن و بیماران مبتلا به بیماری های همراه برجسته کرده است. چنین افرادی بدون دوز تقویت کننده در معرض خطر بالایی برای عفونت مجدد هستند. جالب اینجاست که افراد زیادی در ایالات متحده از دوز تقویت کننده استفاده نکرده اند زیرا موج جدید کووید در مقایسه با موج های قبلی خفیف تر بود. به دلیل عفونت های کمتر شدید، اکثر مردم برنامه تقویت کننده را در سراسر ایالات متحده جدی نگرفتند.

درک این نکته مهم است که محافظت ارائه شده توسط واکسن ها با گذشت زمان کم می شود و پس از حدود ۱۰-۱۲ ماه بسیار کم خواهد شد. با توجه به این وضعیت، دریافت دوز تقویت کننده بسیار منطقی است تا بتوان سطح حفاظت را بهبود بخشید. از آنجایی که خطر عرضه انواع جدید در آینده وجود دارد، ایده خوبی است که یک دوز تقویت کننده برای ارتقاء محافظ دریافت کنید.

آژانس‌های بهداشتی در ایالات متحده حتی به ترکیب واکسن‌های کووید با واکسن‌های معمولی آنفولانزا فکر می‌کنند تا افراد بیشتری بتوانند در درازمدت از محافظت برخوردار شوند. کاری باید در این راستا انجام شود تا افراد بیشتری انگیزه مصرف دوزهای تقویت کننده منظم برای دریافت محافظت مداوم داشته باشند.

با کاهش سرعت موج کووید، استفاده از این وضعیت برای بهبود نرخ واکسیناسیون در سراسر کشور مهم است. بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که ایمنی ناشی از عفونت طبیعی ممکن است برای جلوگیری از عفونت مجدد کافی نباشد و واکسن ها تنها راه برای دریافت بهترین محافظت هستند.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر