هشدار؛ این حرکت باعث می شود کودک بکشد!


کتی زاراتسکی، متخصص تغذیه و عباس کینانی، داروساز، به والدین هشدار دادند که از نوشیدن آب کودکان شیرمادر خودداری کنند. حتی در ساعات اوج مصرف.

با ادامه افزایش دما در طول موج گرمای فعلی، بیشتر ما بزرگسالان به دنبال یک لیوان آب خنک برای خنک شدن و هیدراته ماندن خواهیم بود.

اما در حالی که بزرگسالان و کودکان بزرگتر به نوشیدن آب زیاد تشویق می شوند، کارشناسان به شدت به والدین هشدار داده اند که به نوزادان زیر شش ماه شیر ندهند.

بیشتر بخوانید: آخرین مورد رها شدن کودک در سطل زباله

مهم نیست که چه آب و هوایی دارد، کودکان زیر شش ماه که با شیر مادر تغذیه می شوند هرگز نباید آب بنوشند. زیرا تنها یک جرعه می تواند کشنده باشد. فقط یک جرعه می تواند معده کوچک آنها را پر کند و از دریافت مواد مغذی مورد نیاز در شیر مادر جلوگیری کند.

آب می تواند منجر به هیپوناترمی و مسمومیت با آب در نوزادان شود که هر دو کشنده هستند.

از سوی دیگر، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است در هوای گرم به مقداری آب اضافی نیاز داشته باشند.

برای کودکان زیر ۶ ماه، شیر نباید مستقیماً در آشپزخانه استفاده شود زیرا استریل نیست. ابتدا باید آب لوله کشی را بجوشانید و سپس بگذارید خنک شود. آب برای نوزادان بالای ۶ ماه نیازی به جوشاندن ندارد.

آیا کودکان به آب نیاز دارند؟

جواب کوتاه، نه است. به نوزادان زیر شش ماه آب داده نشود. در هوای گرم به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند باید مقدار کمی آب داده شود.

کتی زاراتسکی، متخصص تغذیه در کلینیک مایو، می‌گوید: «در حالی که نوزادان بالای شش ماه می‌توانند هر از گاهی یک جرعه آب بنوشند، این امر ضروری نیست و در واقع می‌توانند تا یک سال بدون آب زندگی کنند».

آنها تمام نیازهای مایعات خود را از طریق شیر مادر یا شیر خشک تامین می کنند. حتی در روزهای گرم نیز می توانند تمام نیاز بدن به آب را از طریق شیر مادر یا شیر خشک تامین کنند.

چرا نوشیدن آب خطرناک است؟

شیر مادر تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک را تامین می کند. از آنجایی که آنها در سنین پایین به سرعت رشد می کنند، مهم است که همه چیزهایی را که برای رشد و قدرت نیاز دارند، دریافت کنند.

بنابراین، همیشه باید فقط به نوزاد خود شیر بدهید. آب می تواند بر توانایی شیر برای جذب پروتئین ها، ویتامین ها و سایر مواد مغذی تأثیر بگذارد.

عباس کنانی، داروساز می گوید: «معده کودکان بسیار کوچک است و به راحتی می توان آن را با آب پر کرد و همین امر باعث می شود تا مواد مغذی مورد نیاز آنها را با مشکل مواجه کنند.

او می افزاید که “آبیاری کودک بر توانایی او برای دریافت غذای کافی تاثیر می گذارد.”

اگر کودک آب بنوشد چه اتفاقی می افتد؟

نوشیدن آب برای کودکان زیر شش ماه می تواند منجر به مسمومیت با آب شود.

مسمومیت با آب زمانی اتفاق می‌افتد که در مدت زمان کوتاهی آب زیادی بنوشید و سطح سدیم خونتان پایین بیاید و حالت غم انگیزی ایجاد شود.

این می تواند فشار زیادی به کلیه ها وارد کند. در نهایت منجر به عدم تعادل بالقوه در سطوح الکترولیت هایی مانند سدیم می شود. این کاهش سدیم ناشی از ورود بیش از حد آب به بدن است که به عنوان هیپوناترمی شناخته می شود، که بعداً می تواند منجر به تورم مغز، تشنج و در برخی موارد مرگ شود.