ممنوعیت مواضع ضد صهیونیستی در تئاتر / جشنواره های تونس ۲۴ ساعته! تئاتر آنلاین


کوروش الزرایی که هم اکنون در تونس به سر می برد و در حال انجام کار با موضوع مقاومت و ضدصهیونیسم است، اظهار داشت: دولت تونس مسائل ضد صهیونیستی را در این کشور ممنوع کرده است.

کوروش زرعی بازیگر و کارگردان تئاتر کشورمان که این روزها در تونس به سر می برد، درباره این حضور در فضای مجازی به تئاتر گفت: نمایش «وقتی به غرور می افتی» را نوشتیم و کارگردانی کردیم. عبدالهادی را بر زدن از هنرمندان استان خوزستان در جشنواره بین المللی تئاتر «لژیونر اودر تونس به ما بپیوندید. البته من با عاطف بن حسین از تونس هستم دلیل کلید خرد تونس دیوید از عراق و مریم بن شعبان از تونس به عنوان عضو هیئت مدیره داوران بخش رقابتی جشنواره «لژیونر اومن هم حضور داشتم. این جشنواره شامل آثاری از فرانسه، ایتالیا، مراکش، تونس، اردن، عراق و الجزایر بود.

وی ادامه داد: «وقتی دچار غرور می‌شوی، می‌افتی.» او پیش از این در بخش بین‌المللی چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی شرکت کرده بود. اجرای صحنه ای سفت کن موضوع این نمایشنامه صلح جهانی، بحث مقاومت کشورهای مسلمان و جنگ طلبی صهیونیست ها و جنگ سالاران برای منافع خود است.

الزاری با اشاره به استقبال چشمگیر مخاطبان و منتقدان از تئاتر تونس و جشنواره.لژیونر اووی گفت: وقتی به استکبار می افتی سقوط می کنی.. موضوع مقاومت و ضدصهیونیسم دلیل محبوبیت زیاد این برنامه بود.در تونس به دلیل شرایط امنیتی و سیاسی هنرمندان نمی توانند کار تولید و نمایش دهند. درباره فلسطین، مقاومت و اندیشه های ضد صهیونیستی و این آزادی بیان برای آنها مانند ایران وجود ندارد. سوال بسیاری از بینندگان و هنرمندان از ما این بود که آیا تولید آثار ضد صهیونیستی در ایران آزاد است؟ پاسخ ما این بود. ایران کشوری ضد صهیونیستی است و منعی برای پرداختن به مسائل مقاومت، فلسطین و ضدصهیونیسم وجود ندارد.

او گفت: «وقتی در غرور می‌افتی سقوط می‌کنی» معروف‌ترین نمایشنامه جشنواره است.لژیونر اووی افزود: این نمایش در بخش مهمان جشنواره به نمایش درآمد زیرا بخش مسابقه به اجراهای کشورهای عربی اختصاص داشت. در مراسم اختتامیه جشنواره از من به عنوان هنرمندی که بیش از ۳ دهه در عرصه بازیگری و کارگردانی تئاتر فعالیت کرده ام تجلیل شد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی از حضور خود در سی و چهارمین جشنواره تئاتر کاف در ایالت و شهر کاف تونس خبر داد و گفت: وقتی مغرور می شوید زمین می خورید و گفت: نزدیک به ۵۰ اثر از کشورهای مختلف. در آن حضور دارد و به صورت غیر رقابتی برگزار می شود و به روی صحنه می رود. نمایش ما برای ساعت ۱۳:۳۰ برنامه ریزی شده است. کافی است یکشنبه ۲۷ آوریل روز جهانی تئاتر است.

الزارعی تصریح کرد: وجه تمایز جشنواره تئاتر «کاف» این است که این جشنواره به مدت ۴ روز و ۲۴ ساعت برگزار می شود و نمایش های شرکت کننده در جشنواره در طول شبانه روز در سالن های تئاتر این شهر به نمایش در می آیند. ” مراسم اختتامیه کاف تئاتر ۳۴ همزمان با روز جهانی تئاتر برگزار می شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه نمایش «وقتی به غرور افتادی، می افتی» با ۵ بازیگر حضور دارد، گفت: این نمایش که به زبان عربی اجرا می شود با استفاده از این نمایش در جشنواره بین المللی تئاتر فجر عرضه می شود. ۲. بازیگران جوان خوب عراقی که متاسفانه به دلیل عدم همکاری سفارت تونس در عراق موفق به دریافت ویزای ورود به تونس نشدند. و سپس ما دو نماینده خوب تونس در این بخش داریم دکتری آنها تئاتر می خوانند، ما ۶ روز شبانه روز تمرین می کردیم و آنها را روی صحنه همراهی می کردیم که برای تماشاگران و هنرمندان تونسی سرگرم کننده بود.