مطالعه ارتباط ژنتیکی بین مغز و خطر اسکیزوفرنی را بررسی می کند!


طبق یک مطالعه جدید، گروهی از ژن‌ها که ضخامت کلی و سطح مغز را تعیین می‌کنند ممکن است در خطر ابتلا به اسکیزوفرنی نقش داشته باشند. در حال حاضر، هیچ دلیل مناسبی برای این اختلال مغزی که بسیاری از مردم را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، مشخص نشده است. با این حال، کارشناسان احساس می کنند که چندین عامل محیطی نیز نقش مهمی در ایجاد چنین اختلالات مغزی دارند.

به همین ترتیب، به گفته پزشکان، در اکثر موارد اسکیزوفرنی نمی توان عوامل بیولوژیکی را رد کرد. مطالعات مختلف قبلاً نشان داده است که عوامل ژنتیکی نقش عمده‌ای در ابتلای فرد به اسکیزوفرنی ایفا می‌کنند و این عوامل در مقایسه با عوامل محیطی نقش زیادی دارند.

مطالعه ارتباط ژنتیکی بین مغز و خطر اسکیزوفرنی را بررسی می کند

محققان احساس می کنند که مغز بیماران اسکیزوفرنی باید به روشی دقیق مورد مطالعه قرار گیرد تا عوامل مختلفی که در ایجاد این اختلال نقش دارند، درک شود.

بیرونی‌ترین لایه مغز که قشر مغز نام دارد، دارای حدود ۲۰ میلیارد سلول عصبی است که برای فعالیت‌های هیجانی و استدلالی که به طور منظم انجام می‌شوند مورد نیاز است. محققان اکنون در حال کار بر روی تجزیه و تحلیل سطح قشر مغز به همراه ضخامت آن هستند تا بتوانند بینش هایی در مورد اختلالات مغزی بدست آورند.

جالب اینجاست که اندازه و ضخامت مغز تحت تاثیر همان گروه از ژن ها قرار می گیرد که خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را نیز افزایش می دهد. هنگامی که مغز بیماران مبتلا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، مشخص شد که تفاوت قابل توجهی در ضخامت و سطح لایه بیرونی مغز وجود دارد. به این ترتیب، این تجزیه و تحلیل می تواند به عنوان یک نشانگر زیستی عالی برای شناسایی مراحل اولیه چنین اختلالات مغزی مورد استفاده قرار گیرد.

تشخیص اسکیزوفرنی از طریق معاینات پزشکی آسان نیست و محققان مشتاق هستند بیومارکر مناسبی را بیابند که بتواند به آنها در شناسایی علائم چنین اختلالات روانی کمک کند. ضخامت مغز می تواند شاخص خوبی برای این وضعیت باشد، همراه با سطح مغز

جدای از این عوامل، عمق مغزی مغز نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا بتواند نشانه هایی در مورد عوامل ژنتیکی که در خطر ابتلا به اسکیزوفرنی نقش دارند، ارائه دهد. این عمق مناطق مختلف مغز از بیرونی ترین لایه مغز است.

بزرگترین مزیت یافتن نشانگرهای زیستی این است که در وهله اول به شناسایی بیماری کمک می کنند. جدای از آن، درمان و پیشگیری از بیماری پس از شناخت کامل مشکل قابل انجام است. تجزیه و تحلیل بیومارکرهای مختلف به پزشکان کمک می کند تا بهترین روش درمانی را برای بیمار انتخاب کنند. به همین ترتیب، می توان اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از پیشرفت سریع اختلالات روانی مختلف انجام داد.

جالب توجه است که بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی علائم مختلفی را در طول بیماری نشان می دهند. حتی نتیجه با حاشیه بسیار متفاوت است و استاندارد مناسبی در مورد این اختلال روانی وجود ندارد. این امر درک و درمان بیماران اسکیزوفرنی را دشوارتر می کند. جدای از آن، چنین بیمارانی در معرض ابتلا به انواع اختلالات روانی دیگر نیز هستند و همه این عوامل نقش بسزایی در پیامد کلی این بیماری دارند.

روش تشخیص چنین شرایطی معمولاً برای بسیاری از افراد زمان بر و پرهزینه است. با توجه به این دلایل، پزشکان همیشه به دنبال نشانگرهای زیستی خاصی هستند که می تواند به آنها کمک کند تا بهترین کاندیدها را برای تشخیص بیشتر پیدا کنند.

مطالعات قبلی انجام شده با اسکن MRI بیماران اسکیزوفرنی نشان داد که تفاوت قابل توجهی در ساختار کلی مغز وجود دارد. ضخامت و مساحت سطح زمانی که بیماران از چنین اختلالاتی رنج می بردند بسیار تغییر کرد.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر