متابولیسم بالا چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، به کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنها است ، در حالی که دیگران حتی ممکن است با کم غذا خوردن وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیک اغلب به عنوان میزان متابولیسم شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در یک زمان می سوزانید. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • میزان متابولیسم پایه (BMR): در این حالت کالری در طول خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم کردن ریه ها پمپاژ قلب ، کار مغز و بدن است.
  • شاخص متابولیک در حال استراحت (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد مناسب در حالت استراحت. به طور متوسط ​​، 50-75 of از کل کالری مصرفی نیز می سوزد.
  • اثر حرارتی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم غذاها می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • اثر حرارتی ورزش (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • گرمازایی عملکرد غیر ورزشی (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه علاوه بر ورزش. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکت ساده ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سن

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن در سنین بالا و کاهش توده عضلانی می شود.

رابطه ی جنسی

متابولیسم بر اساس جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بیشتری هستند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیسم هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، چند عامل دیگر وجود دارد که می توانند برای سالم ماندن به شما کمک کنند.

در ادامه بخوانید تا بدانید چه عواملی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه داشتن بدن سالم و سالم کنترل کنید.

ورزش

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. در افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را سالم نگه دارد. به همین دلیل ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

سوخت و ساز بدن را از طریق ورزش افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه تنظیم متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم بین افراد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد ممکن است سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که اکثر تحقیقات نشان می دهد افراد چاق متابولیسم کلی و استراحت کلی بالاتری نسبت به افراد سنگین معمولی دارند. محققان می گویند این تا حدودی به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را حفظ کنند.

اما یک چیز بسیار واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف برابر نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

حالت گرسنه چیست؟

سازگاری متابولیک ، که گرمای تطبیقی ​​یا گرسنگی نیز نامیده می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع ، واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. هنگامی که غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری شما جبران کند.

میزان متابولیسم به دلیل کمبود کالری کاهش می یابد و کاهش وزن در بین افراد بسیار متفاوت است. در برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، سرعت متابولیسم کندتر خواهد بود. هرچه سرعت آهسته تر باشد ، سبک شدن با رژیم سخت تر خواهد بود.

ژنتیک می تواند در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های گذشته برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

پس از تسکین ، خستگی و خستگی مداوم دنبال می شود. راه هایی برای کاهش سرعت متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که به افزایش متابولیسم کمک می کند

بحث هایی در مورد این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن در خوردن صبحانه به عنوان پادشاه ، ناهار به عنوان شاهزاده و شام به عنوان یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

نیازی نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید که واقعاً بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین باید برای صبحانه مصرف شوند. برای صبحانه مقداری پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش وعده های غذایی در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

وقتی تمرینات هوازی ساده انجام می دهید (شامل تمرینات متناوب با شدت بالا نمی شود) ، تنها کالری سوزی شما افزایش می یابد. اما تمرینات تناوبی بسیار شدید و تمرینات قدرتی می توانند متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها بعد از ورزش بالا ببرند و باعث چربی سوزی بیشتری نسبت به زمانی که شما در حال انجام کارهای معمولی بودید شوند.

اما مشکل این است که ممکن است بخواهید به جای تمرینات متناوب با شدت بالا ، روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این مواقع ، می توانید به تردمیل شیب متناوب بدهید (روی تردمیل بالا و پایین حرکت کنید ، انگار از تپه بالا یا پایین بروید).

چای سبز بنوشید

چای سبز تهیه شده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک لیوان آبجو و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید