«قصه قرن» آخرین نمایش قرن چهاردهم شد / اولین تماشاگر قرن جدید باشید – تئاتر آنلاین


کارگردان «داستان قرن» درباره اجرای این نمایش که آخرین نمایشنامه قرن چهاردهم و اولین نمایشنامه قرن جدید است، توضیح داد.

حامد شیخی کارگردانی نمایش «قصه قرن» را بر عهده دارد که از ۲۵ اسفندماه در تئاتر به نمایش درمی آید. خرج کردن این نمایش شروع به اجرای اول کرد تئاتری قرن جدید در نظر گرفته شده است، برای خبرنگار مهر گفت: در زمان ارائه نمایش «ماجرای شهرزاده به روایت سنمار» فکر می کردم که گروه تئاتر تندیس می تواند در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ یعنی آخرین ماه از آخرین سال ۱۳۸۹ باشد. قرن. دیگری است برای ارائه تئاتر قرن که البته به سال جدید کشیده شد و اولین تئاتر قرن بعد شد.

وی درباره مضمون نمایش گفت: دنبال مضمون و داستانی بودم که برای همه شکلی از قرن و تصویری را به نمایش بگذارد. قرن در خودت باشی من در واقع به دنبال ایده ای بودم که می تواند آخرین داستان باشد قرن شما شغل دارید. نمایشنامه «قصه قرن» دلتنگی یک قرن را به تصویر می کشد و از فردی به نام جمشید می گوید که فردای عروسی ناپدید می شود و ۱۰۰ سال از بین افراد و افراد مختلف به دنبال همسر گمشده خود می گردد. خاکستر طول می کشد. در شب یلدا نوشتن نمایشنامه را تمام کردم و روز بعد گروه جمع آوری شده و تمرینات شروع به کار کردیم.

شیخی درباره اجرا و فضای نمایش توضیح داد: در این نمایش از دکوری ثابت استفاده کردیم که می تواند تصویری کامل بدهد. قرن با نورپردازی و و میزانسن های مختلف را برای عموم به نمایش بگذارید. روش صحنه سازی ساده، اما کاربردی با نورپردازی، تجهیزات صحنه، مکمل و ما لباس، تماشاگر را به هر دوره از این صد سال می آوریم. در طراحی لباس نیز سعی کردیم بیشتر از تصاویر مستند استفاده کنیم. برای برخی از شخصیت های واقعی تلاش شد تا طراحی لباس به واقعیت نزدیک شود و تقلید کامل از چهره پردازی صورت گیرد.

این کارگردان و بازیگر تئاتر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شروع نمایش را مصادف با پایان اجرای سایر آثار و عید نوروز می داند، این احتمال وجود دارد. عدد. وی با بیان اینکه این اثر با استقبال تماشاگران مواجه نمی شود، گفت: این زمان را به عمد برای اجرا انتخاب کردم. می توانستم زمان های دیگری را انتخاب کنم و در بهمن ماه این فرصت را داشتیم که در پردیس تئاتر شهرزاده اجرا داشته باشیم، اما این تصمیم من ما با کل گروه خلق کردیم و می خواستیم با یک نمایش تئاتر قرن را به پایان برسانیم و همچنین می خواستم اولین تئاتر قرن آینده کار گروه تئاتر «تندز» باشد، بنابراین اولین نمایش ما بالاخره بود. اجراها به پایان رسید، به ویژه اینکه در ۲۹ اسفند در تهران و ایران هیچ تئاتری اجرا نمی شود، تماشاگرانی که در این روز نمایش «قصه قرن» را تماشا کردند آخرین تماشاگران تئاتر قرن چهاردهم هستند. از سوی دیگر تماشاگران نمایش در اجرای اولین نمایش فروردین اولین مخاطب تئاتری در قرن جدید هستند. نکته دیگر اینکه نمایشنامه «قصه قرن» اولین تئاتری در قرن پانزدهم خواهد بود که در زمان تحویل سال به نمایش درمی آید.

او از این می گوید که در یک سال چند نمایش می تواند زیر سطح کیفی آثار باشد تابش – تشعشع اتفاقاً من برعکس فکر می‌کنم، اگر بین کار یک گروه یا یک کارگردان فاصله‌ای وجود داشته باشد، لزوماً به معنای بالا رفتن کیفیت کار نیست، بنابراین گروه تئاتر تندیس نمی‌خواهد آسیب ببیند. از بی حسی و دوری از کار.» فکر می‌کنم کار زیاد با خود، کیفیت را از این موضوع به ارمغان می‌آورد نیم رو من یک لوگو می خواهم حمله من زیاد دوست ندارم کار کنم چون کیفیت کارم پایین می آید. هر نمایشی که گروه ما روی صحنه می آورد، تصوری از ظاهر آن است جری این علامت دیگری را در ذهن ما شکل می دهد، در حالی که اگر منتظر کار جدید باشیم، فکری که می خواهیم بی حس می شود.

وی در پایان اظهار داشت: پس تا ایده ای که می خواهم جدید شود، آن را روی صحنه بیاورید مایل آورده شده و اصلا فکر نمی کنم از نظر زمان با کار قبلی یا بعدی چقدر باشد مادر او فاصله دارد. از طرفی متاسفانه بازیگر امروزی بازیگری نیست که بتواند ۶ ماه تمرین کند. ما در گذشته بازیگر متعهد نداریم و بارها دیده ام که در گروه هایی که تمرین بیش از دو ماه طول می کشد، بازیگر از گروه جدا شده و فرد دیگری جایگزین او شده است. من یک سال روی نمایشی کار می‌کردم که در آن یک سال تمرین می‌کردیم، اما بازیگرانی که روز اول با بازیگرانی تمرین می‌کردند. شش ماه دوم اینکه سر تمرین آمدند و بازیگران اجرای اصلی کاملاً متفاوت بودند، بنابراین فکر می‌کنم حتماً ایده داغی بوده است.

نمایش «قصه قرن» به نویسندگی و کارگردانی حمید شیخی از ۲۵ اسفندماه سال جاری تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹ در تماشاخانه پخش شد. خرج کردن روی صحنه می رود. از آنجایی که زمان اجرای «قصه قرن» مصادف با لحظه تحویل سال است، عوامل، میهمانان و تماشاگران با جشن گرفتن در کنار هم در سالن تئاتر و سپس اجرای اول، فرا رسیدن سال نو را جشن می گیرند. تئاتر قرن.

بازیگران این نمایش نویسنده و کارگردان: حامد شیخی، مجری: فاطمه عبدالرحیم، بازیگران: حامد شیخی، رویا قربانی، دوستی های برهم، رویا شیخی، علی اسدیان، محمد منافی، بهزاد محبوبی، محمد عابد الوحده، ماه مشفیجی، امیر فهادانانجمن صدفر، باقر شتر من، امیرحسین انصاری، اصغر بهنام، مهدی هنرمندانعلی اقبالی، سارا محبی، طراح پوستر و کتابچه: فاطمه عبدالرحیم، دستیار کارگردان: صغر بهنام، محمد منافی، مدیر روابط عمومی: فاطمه رایگان، طراح گریم: مبینا محمدی، طراح صحنه: نوید نوبخت، کارگردان تئاتر: محمد عابد الوحدهعلی اقبالی، گریم: فاطمه نجفی، فاطمه سعیدی، آتوسا جهان بین، عکاس و عکاس: فاطمه رایگان.

گروه تئاتر تندی فعال ترین گروه تئاتر در دهه ۱۴۰۰ به شمار می رود و از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون ۱۱ گروه نمایشی در سالن های مختلف اجرا و نمایشنامه خوانی داشته اند.

در خلاصه داستان این نمایشنامه آمده است: ۱۳۰۰ عروسی بله فردای عروسی رفتم صفحه نخست من نمی بینم. منو دنبال میکنی کارگردان