غذای خوشمزه ذهن شما را می خورد!


طبق آخرین گزارش ها، فست فودها می توانند حافظه را از بین ببرند و باعث فراموشی شوند.

به گزارش صبح امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پروفسور داریا اولودوز، متخصص مغز و اعصاب، در مقاله ای چگونگی تاثیر رژیم غذایی بر حافظه فرد را نوشت.

به گفته این متخصص، کسانی که دچار فراموشی هستند باید از خوردن فست فود اجتناب کنند. زیرا چنین غذاهایی نه تنها برای قلب، بلکه برای رگ های مغز نیز خطرناک است.

وی گفت: مغز ما ۳۰ درصد کالری دریافتی بدن از غذا را جذب می کند. در واقع، هر چیزی که می نوشید و می خورید مستقیماً بر عملکرد مغز و حافظه شما تأثیر می گذارد.

روغن های گیاهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ تاثیر منفی بر عملکرد مغز دارند. شما باید نوشیدنی های انرژی زا که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهند را متوقف کنید. زیرا افزایش سطح انسولین باعث فراموشی می شود.

نان سفید، ماکارونی، سیب زمینی، برنج و سایر مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا برای حافظه مضر هستند. زیرا سطح قند خون را به میزان قابل توجهی بالا می برد. محصولاتی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند همین اثر منفی را دارند.

تاثیر مصرف ماهی بر مغز

محققان به این نتیجه رسیدند که هر چه میزان مصرف ماهی بیشتر باشد (از یک بار در هفته تا ۴ بار در هفته)، علائم آسیب مغزی کمتری مشاهده می شود. این رابطه بیشتر در بین افراد ۶۵ تا ۶۹ ساله مشهود بود.

به این ترتیب، این تحقیق نشان داد که در افراد بدون سکته مغزی یا زوال عقل، مصرف ماهی بیشتر با بیماری قلبی عروقی نادرتر در تصاویر MRI مشاهده شد.