عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده: 27 سپتامبر 2021

فشار خون یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند و باید بر این اساس شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را تغییر دهند. در مجله پزشکی اپل ، علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی می کنیم.

علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. این می تواند ناشی از ژنتیک ، رژیم غذایی ناسالم و عادات غذایی ، یا سیگار کشیدن و شیوه زندگی ناسالم باشد. به طور کلی ، علل فشار خون بالا را می توان به دو دسته غیر قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم کرد. برای پاسخ به این س whatال که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، لازم است دلایل قابل کنترل و غیرقابل کنترل را بررسی کنیم:

عوامل غیرقابل کنترل فشار خون را افزایش می دهند

سن

افزایش سن باعث سخت شدن عروق و کاهش عملکرد کلیه می شود که هر دو فشار خون را افزایش می دهند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال فشار خون بالاتر از حد معمول دارند. لازم به ذکر است که متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان سن پرفشاری خون را کاهش داده است. شیوع فشار خون بالا در جوانان و میانسالی نیز افزایش یافته است.

رابطه ی جنسی

در سن 55 سالگی ، مردان بیشتر دچار فشار خون بالا می شوند ، اما پس از این سن ، زنان بیشتر از مردان فشار خون بالا دارند.

ژنتیک

افرادی که از بستگان درجه یک با فشار خون بالا برخوردارند ، شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند. این امر با تحقیقات ژنتیکی ثابت شده است. این افراد به دلیل عملکردهای متفاوت سیستم تنظیم کننده نمک در کلیه های خود نسبت به سایر افراد به نمک و سدیم حساسیت بیشتری دارند که این امر خطر ابتلا به فشار خون بالا را در آنها افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی

تحقیقات روی زنان نشان داده است که فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. البته ، بیشتر اوقات ، پس از یک دوره ، فشار خون فرد ثابت و طبیعی است. تحقیقات نشان می دهد که علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی افزایش پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا و راههای درمان آن

علل فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد در نتیجه بیماری دیگری دچار فشار خون بالا شود. بیماری های قلبی و تنگی ، بیماری کلیوی و البته مشکلات تیروئید از علل ثانویه فشار خون بالا هستند.

عوامل کنترل فشار خون بالا

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که با کنترل برخی عادات غذایی و رفتاری ، می توانید خطر ابتلا به فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل فشار خون قابل کنترل عبارتند از:

رژیم غذایی

رژیم های حاوی نمک زیاد ، پتاسیم کم و پتاسیم کم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که امروزه منبع اصلی سدیم اضافی در رژیم های غذایی غذاهای فرآوری شده و فست فودها هستند. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین پیروی از رژیم های غنی از پتاسیم برای جلوگیری یا کنترل فشار خون تقریباً در همه موارد توصیه می شود.

علت فشار خون بالا بعد از غذا نیز افزایش میزان سدیم در بدن است. سدیم به بدن در حفظ مایعات کمک می کند ، که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. افزایش سدیم بدن عامل اصلی فشار خون بالا بعد از غذا است.

علل فشار خون بالا

ورزش و فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی و عدم ورزش باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود. این امر همچنین می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را از طریق افزایش وزن افزایش دهد.

چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن باعث افزایش حجم کار قلب و کلیه ها می شود و به آنها آسیب می رساند. از آنجا که این دو اندام نقش کلیدی در کنترل فشار خون دارند ، اختلال در عملکرد می تواند منجر به فشار خون بالا شود. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون معمولاً زیاد است که باعث سخت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود.

سیگار و الکل

نیکوتین موجود در سیگار عروق را تنگ می کند ، ضربان قلب را افزایش می دهد ، خون را غلیظ می کند و در نهایت فشار خون را افزایش می دهد. سیگار کشیدن همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود که این امر میزان اکسیژن خون را به شدت کاهش می دهد و قلب برای جبران این امر باید حجم کار خود را افزایش دهد که به سیستم قلبی عروقی نیز آسیب می رساند. نوشیدن زیاد الکل همچنین می تواند فشار خون را با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی بدن ، که ضربان قلب و انقباض و گشادی عروق خونی را کنترل می کند ، افزایش دهد.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مراحل آن چگونه است؟

بسیاری از افراد در موارد زیر با علل فشار خون بالا روبرو می شوند که در زیر به بررسی برخی از آنها می پردازیم:

علت فشار خون بالا در جوانان

جوانان 20 تا 30 ساله معمولاً از سلامت بدن خوبی برخوردارند. فشار خون بالا در جوانان علل مختلفی دارد. به عنوان مثال ، یکی از دلایل افزایش بکارت جنون در نوجوانان ، سطوح بالای هیپرتوسترونیسم هورمونی است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. از دیگر علل فشار خون بالا در جوانان می توان به بیماری کلیوی و تنگی عروق اشاره کرد که می تواند باعث فشار خون بالا شود.

علت فشار خون بالا

علت فشار خون لحظه ای

افزایش لحظه ای فشار خون علت عمده ای دارد. استرس منجر به تولید آدرنالین و کورتیزول می شود و فشار خون شما را افزایش می دهد. بنابراین می توانید با کاهش سطح استرس خود علت اصلی فشار خون لحظه ای را از بین ببرید.

عوامل دیگر

علاوه بر این عوامل ، داشتن دیابت یک بیماری مضر کلیوی است. همچنین خوردن برخی داروها مانند ایبوپروفن و کمبود ویتامین D می تواند شانس ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.

آخرین کلمه

ترکیب هر یک از عوامل فوق با عوامل دیگر بیش از دو برابر خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد. بنابراین ارزش بررسی همه عوامل تحت کنترل ما را دارد.

کلینیک my.cleveland

ucsfhealth

usafibroidcenters

دیدگاهتان را بنویسید