عوارضی در اتوبان تهران-هوش شمال در حال افزایش است!


نرخ عوارض بزرگراه های کشور در سال ۱۴۰۱ اعلام شد و بر این اساس عوارض اتوبان تهران – شمال ۱۳۴ هزار تومان شد.

به گزارش صبح امروز خبرگزاری دانشجویان ایران؛ مدیرکل بهره برداری از بزرگراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از افزایش ۲۸ تا ۳۰ درصدی راهداری کشور خبر داد و گفت: طبق قانون، افزایش نرخ عوارض بزرگراه ها باید هر سال اتفاق بیفتد، اما این کار را انجام داده ایم. او در سال گذشته هیچ افزایشی نداشت.

عباس بیات سرمدی اعلام کرد: براساس ماده ۳۴ آیین نامه اجرایی قانون راهداری کشور، نرخ عوارض بزرگراهی باید سالانه به روز شود، اما ابلاغیه قبلی افزایش نرخ عوارض بزرگراه ها مربوط به سال ۱۳۹۸ بوده و در سال گذشته اتفاق نیفتاده است.

افزایش ۲۸ تا ۳۰ درصدی عوارض بزرگراهی

وی با اشاره به اینکه نرخ عوارض بزرگراهی در سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۸ بین ۲۸ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است، افزود: راهداران پیش از این نیز درخواست هایی برای افزایش نرخ عوارض داشتند. زیرا آنها بخش خصوصی هستند که بازگشت سرمایه را از طریق این هزینه ها برنامه ریزی می کنند. و با افزایش هزینه نگهداری بزرگراه و مدل مالی که بین اپراتورها و شرکت ساختمانی به صورت قرارداد منعقد شد.

به این ترتیب پول سرمایه گذاران خصوصی برای ساخت بزرگراه ها در کشور باید در بازه زمانی معین به آنها بازگردانده شود و طبق قانون می توانند تا ۱۵ درصد از عوارض دریافتی از مردم را برای نگهداری هزینه کنند. و تعمیر بزرگراه ها و ۱۰ درصد آن بابت هزینه بهره برداری از جمله برنامه ریزی به کارکنان خود در این بزرگراه ها پرداخت می کنند.

مدیر کل بهره برداری از بزرگراه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: اگر افزایش نرخ عوارض یک بزرگراه با دیگری متفاوت است به این دلیل است که استانداردهای متفاوتی برای محاسبه عوارض بزرگراهی وجود دارد. مدل مالی شامل مکان بین سازنده، اپراتور و شرکت ساخت و ساز، هزینه های نگهداری بزرگراه، نرخ تورم و ترافیک خودرو و غیره است.

وی درباره عوارض جدید اعلام شده برای سال جاری در راهداری های کشور گفت: عوارض بزرگراهی در محورهایی که به صورت الکترونیکی دریافت می کنید محاسبه می شود تا اگر مالک خودرو از یکی از بزرگراه های الکترونیکی استفاده کند و ۱۵ روز عوارض تردد خود را پرداخت نکند. . مشمول جریمه می شوید و جریمه ماهیانه سه درصد علاوه بر عوارض اصلی آن بزرگراه است که به صورت مرحله ای افزایش و محاسبه می شود.

بر این اساس نرخ ترانزیت اتوبان تهران – شمال از ۹۴ به ۱۳۴ هزار تومان افزایش یافت.

جدول تعرفه ۱۴۰۱ بزرگراهی کشور برای خودروهای سواری به شرح زیر است:

جدول تعرفه بزرگراه های کشور در سال 1401