علت سوزش پا در شب و روش درمان (توسط متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز باعث ناراحتی شما می شود یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه آسیب های پا اغلب شکایت سالمندان است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از راههای کلیدی برای مدیریت آسیب های حساس پا از بین بردن علت آن است ، ما در زیر شش علت اصلی آسیب پا را بررسی می کنیم.

علت سوزش پا در شب: یک پاسخ با تجربه

احساس سوزش پا در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت زمانی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی تأمین کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، خارش یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را برای بررسی عملکرد طبیعی اعصاب انجام می دهد. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و پا مناسب است.

احساس سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزش در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بدون علت در پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس می کنند که پاهایشان “گزیده” شده یا احساس سوزش مبهمی در پاهای خود دارند که شب ها بدتر می شود. البته این بیماری زمانی نوروپاتی در نظر گرفته می شود که علائم دیگری نداشته باشید که باعث سوختگی پا شود.

علاوه بر این ، ممکن است دچار گرفتگی عضلات پا شوید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک در هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری بررسی قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی اغلب در مردان و افرادی که سالها دیابت داشته اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و همچنین کسانی که قند خون خود را زیاد کنترل نمی کنند ، رخ می دهد.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 people از افراد مبتلا را تسکین می دهد. این درمان ها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های فلفل دلمه ای است. این کرم ها برای حساسیت زدایی روی پا مالیده می شوند. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این درمان ها بهبود نیابید ، درد این نوروپاتی اغلب با گذشت زمان از بین می رود.

سوختگی در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و فشار دادن پاها را تعیین می کند. در حالت ایده آل وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای خود وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند ، که سپس باعث ایجاد احساس گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

قوس بزرگ در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت قسمت های کمتری از پا روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و برآمدگی جلوی پا مناطق اصلی حمل کننده فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت یک پا سنگین تر از پای دیگر است.

20 راز زبان شما در مورد سلامتی شما به شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی پا مانند شاخ ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم برجسته نیز می توانند فشار بیشتری را هنگام راه رفتن به پا وارد کرده و باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به مناطق اطراف ، بازوها و پاها می رود ، آسیب می بیند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا فاصله زیادی دارد و هرگونه صدمه در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزش و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. تحقیقات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت نوعی نوروپاتی دارند. دلیل این امر افزایش و عدم کنترل طولانی مدت قند خون است که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش پا تشدید می شود یا حتی ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده متورم دردناک در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده ، اغلب بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم ظاهر می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، برخی علائم عصبی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این شرایط ، احساس دردناک و سوزش در پا با پوشیدن کفش های باریک یا باریک بدتر می شود ، زیرا این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب بیشتر فشرده و تحریک می شود.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پا داریم به نام تونل تارسال. این تونل یک راهرو برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، رگ ها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب شامل صافی کف پا ، خارها ، کیست یا تاندون متورم در تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونلی. شرایط التهابی که بر عصب فشار می آورد. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که می توانند تحت فشار قرار گیرند.

5- ضربه عصبی ضربه ای (ضربه پس از سانحه)

همانطور که ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد بسیاری از علائم عصبی از جمله سوزش پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد ، به عنوان مثال ، برخی از پاها به پای شما اصابت می کند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، یا می تواند بسیار شدیدتر و به ستون فقرات برسد. عصب .. درد می کند.

6- پای عفونی ورزشکار (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقت و خاصی در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ کراتین می خورد. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و استفاده از داروی ضد قارچ و مراقبت در خانه کافی است.

نکاتی که پاهای شما به شما در مورد سلامتی شما می گویند!

سایر دلایل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکوت ماری توت. ماری توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت مشخصی ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید