علت اسهال در نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟


اسهال در نوزادان اسهال نوزاد می تواند در همه بزرگسالان رخ دهد ، در حالی که در نوزادان قطعاً اسهالی وجود ندارد.

علائم اسهال در نوزادان

اسهال گاه به گاه در کودکان بسیار شایع و طبیعی است. به ویژه هنگامی که کودک شروع به خوردن غذای جامد می کند ، گاهی اوقات دچار اسهال می شود ، اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بیش از حد شود.

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال که دقیقاً چه شکلی است وجود ندارد. با بازکردن پوشک ، ممکن است رنگین کمانی از رنگ ها و بافت ها را ببینید. این امر به این دلیل است که نوزادان ممکن است انواع مختلفی از مدفوع آبدار یا ملین را در سنین مختلف و مراحل مختلف تغذیه تجربه کنند.

مکونیوم اولین مدفوع نوزاد پس از تولد است که سیاه و سبز است و به نظر می رسد چرب است. دفع مکونیوم ممکن است یک یا دو روز طول بکشد.

پس از چند روز ، مدفوع نوزاد خردل می شود. مدفوع ممکن است آبدار و شل باشد ، اما هنوز ملین نیست.

نوزادان تازه متولد شده معمولاً مدفوع نرم و چسبناک دارند ، به خصوص اگر فقط از شیر مادر تغذیه می کنند. همچنین ممکن است نوزاد چندین بار در روز مدفوع کند و تشخیص اینکه شیر شیر دارد یا خیر دشوار است.

اما اگر مدفوع کودک به اندازه کافی آبکی و شل باشد تا از پوشک خارج شود و بسیار بزرگتر از حد معمول باشد ، می توان اسهال را تشخیص داد.

هنگامی که نوزاد شیر خشک مصرف می کند ، مدفوع ممکن است قهوه ای تر شود و اسهال در این نوزادان هنوز کمی آبدار است و رنگ آن با مدفوع معمولی متفاوت است.

علل اسهال در نوزادان

دلایل زیادی برای اسهال نوزادان وجود دارد. بیشتر علل اسهال نوزادان شایع هستند و مدت زیادی طول نمی کشد. در موارد نادر ، اسهال ممکن است نشانه وجود مشکل خاصی در نوزاد باشد و نوزاد نیاز به درمان داشته باشد. یک مطالعه پزشکی بر روی 150 نوزاد نشان داد که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار سستی می شوند.

حدود 27 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار سستی می شوند در حالی که حدود 72 درصد از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند دچار سستی می شوند.

تشخیص اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی مادر

اگر کودک از شیر مادر تغذیه می کند ، تغییر در رژیم غذایی مادر می تواند باعث اسهال در نوزاد شود. به عنوان مثال ، اگر مادری شب غذاهای تند بخورد ، ممکن است کیفیت شیر ​​او تغییر کند.

این تغییر می تواند باعث تحریک در شکم نوزاد شود و شیر را به سرعت در دستگاه گوارش نوزاد حرکت دهد و باعث ایجاد شیر شود.

داروهای مادری

اگر مادر از داروهایی مانند آنتی بیوتیک استفاده می کند ، این مواد همچنین می توانند به شیر مادر منتقل شده و باعث ایجاد اسهال در نوزاد شوند.

برخی مکمل ها مانند ویتامین ها و پودر پروتئین نیز می توانند به شیر مادر نفوذ کرده و شکم نوزاد را تحریک کنند.

حتی یک تغییر کوچک در شیر مادر می تواند باعث اسهال در نوزادانی با دستگاه گوارش حساس شود ، اگرچه این امر غیر معمول نیست.

مشکلات در معده

اگر کودک شما به طور ناگهانی دچار اسهال شد ، ممکن است مشکل معده داشته باشد. گاهی اوقات آنفولانزای معده و گاستروانتریت می توانند مشکلات معده ایجاد کنند.

گاهی اوقات اسهال می تواند با علائم دیگری مانند استفراغ و تب همراه باشد. اگر کودکی این مشکل را در معده خود داشته باشد ، ممکن است چندین بار در یک دوره 24 ساعته شیر و سایر علائم را تجربه کند.

داروها برای نوزادان

اگر کودک مشکلی در مصرف دارو داشته باشد ، ممکن است به دلیل عوارض جانبی دارو و تحریک روده ، شیر داشته باشد. اینها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی و داروها برای عفونت های انگلی است.

برخی از نوزادان حتی ممکن است تب شیر و درد داشته باشند.

عوارض اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی کودک

در حدود 6 ماهگی ، نوزاد علاقه زیادی به خوردن غذاهای جامد دارد. این تغییر در رژیم غذایی می تواند به عنوان یک تغییر بزرگ برای سیستم گوارشی شما عمل کرده و باعث شیر شود.

مواد لازم در شیرخشک

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است به دلیل فرمول خاصی که برای تهیه شیر استفاده می شود دچار اسهال شوند.

برخی از نوزادان ممکن است با انواع خاصی از پودر شیر شیر تولید کنند ، یا ممکن است مدتی طول بکشد تا به شکل خاصی از شیر عادت کند. این وضعیت می تواند منجر به گرفتگی شکم ، گاز و اسهال شود.

حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

حساسیت به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت هستند ، اما هر دو گاهی اوقات باعث شیر در نوزادان می شوند. با این حال ، آلرژی نادر است. تنها حدود 7 درصد از نوزادان زیر یک سال به شیر گاو حساسیت دارند.

این نوع حساسیت می تواند باعث شیر ، استفراغ یا علائم دیگر شود. اکثر کودکان در حدود پنج سالگی از شر این آلرژی خلاص می شوند. عدم تحمل شیر زمانی رخ می دهد که معده نوزاد نمی تواند لاکتوز را هضم کند. لاکتوز یکی از قندهای شیر است.

علل نادر اسهال در نوزادان

علل بسیار نادر اسهال شامل یک بیماری جدی در نوزادان است. اینها علل شایع نیستند ، اما می توانند باعث اسهال و علائم دیگر در نوزادان شوند:

علل نادر اسهال در نوزادان عبارتند از:

عفونت های شدید روده بزرگ (مانند کولیت شیگلا)

عفونت C.diffile

فیبروز سیستیک

تومورهای نوروآندوکرین

اثرات اسهال در نوزادان

اثرات اسهال در نوزادان

اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر کودک مبتلا به اسهال باشد و بدن آن بدن را دچار کم آبی کند ، این وضعیت خطرناک است.

در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. علائم رایج کم آبی ناشی از اسهال عبارتند از:

دهان خشک

پوست خشک

امتناع از خوردن

تغذیه نامناسب

عصبانیت کودک

بدون اشک گریه کن

گریه ضعیف

چشم های پایین

می خوابیم

سریع بیدار شوید

پوشک را به مدت 8 تا 12 ساعت خشک کنید

درمان خانگی اسهال در نوزادان

ممکن است والدین و مراقبان همیشه نتوانند از اسهال جلوگیری کنند ، اما می توانند به کودک کمک کنند تا کمی راحتتر از آن عبور کند.

در بیشتر موارد اسهال کودک خود بهبود می یابد و کودک نیازی به درمان ندارد.

بدن کودک را هیدراته نگه دارید ، اگر نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر است ، به شیردهی خود ادامه دهید. اگر نوزاد از شیر خشک استفاده می کند ، همان روال قبلی را دنبال کنید.

از پزشک اطفال خود در مورد نوشیدنی های الکترولیتی برای نوزادانی مانند Pedialyte بپرسید. این مایعات می توانند به جایگزینی مایعات و نمک های از دست رفته در نوزاد کمک کنند. اما مراقب باشید: در موارد عادی اسهال ، شیر مادر یا شیر خشک دارای الکترولیت کافی است.

اگر نوزاد شما اسهال دارد ، پوشک خود را به طور مرتب عوض کنید. سعی کنید بدن او را خشک نگه دارید تا از پوشک جلوگیری شود.

تغذیه ویژه برای اسهال در نوزادان

از غذاهای کودک که اسهال را در نوزادان کاهش می دهد استفاده کنید ، از جمله:

بیسکوییت

غلات

ماکارونی

موز

از غذاهایی که می توانند اسهال را در نوزادان تشدید کنند ، اجتناب کنید ، مانند:

شیر گاو (از شیر گاو تا 1 سالگی خودداری کنید)

آب سیب و آب میوه های دیگر (تا 2 سالگی از خوردن آن خودداری کنید)

غذاهای سرخ کرده

غذاهای ادویه دار

نوشیدنی های ورزشی ساخته شده برای بزرگسالان

داروهای ضد عفونی کننده ، مگر اینکه توسط پزشک متخصص اطفال تجویز شود

فوریت های پزشکی در اسهال کودکان

اسهال هرگز نباید سفید یا قرمز باشد. در این مورد ، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید.

اسهال سفید بسیار روشن می تواند نشانه ای از مشکلات کبدی باشد. اسهال قرمز می تواند به معنی وجود خون در جایی از بدن باشد.

در صورت داشتن شیر شدید و آبدار به پزشک خود مراجعه کنید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه مراقبت از منزل و خدمات پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمت رسانی مستمر به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران پرستار ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر داشتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی ، تنها کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید