علائم پس از کووید-۱۹ و نوروپاتی محیطی


بیش از دو سال از کووید گذشته است و ما هنوز با آن روبرو هستیم. این امر باعث اختلال و حتی توقف چندین مرکز خدمات درمانی شده است. چندین کشور برای زنده ماندن از این بیماری همه گیر به بودجه نیاز داشتند. در دهه‌های گذشته، سلامت روان بسیار مورد توجه بود، اما کووید همه توجه را به خود جلب کرد. اما بعداً متوجه شد که این بیماری همه گیر تقاضا برای خدمات بهداشت روان را افزایش می دهد.

علائم پس از کووید-۱۹ و نوروپاتی محیطی

قرنطینه، انزوا، از دست دادن درآمد و ترس، و اعمال محدودیت‌های متعدد توسط دولت باعث ایجاد شرایط سلامت روانی یا اضافه کردن به شرایط موجود می‌شود. کووید-۱۹ خود می‌تواند منجر به عوارض عصبی و روانی شود و افراد مبتلا به اختلالات ذهنی، عصبی یا مصرف مواد از قبل در معرض خطر بیشتری برای پیامدهای شدید یا اثرات بد کووید یا حتی مرگ هستند.

علائم پس از کووید-19 و نوروپاتی محیطی

COVID-19 خدمات ضروری بهداشت روان را قطع کرده است و ارائه خدمات روانی، عصبی و مصرف مواد به دلیل آن تغییر کرده است. بر اساس گزارش‌ها، ۸۹ درصد از کشورها در این نظرسنجی گزارش کردند که سلامت روان و حمایت روانی-اجتماعی بخشی از برنامه‌های ملی واکنش به کووید-۱۹ آنها است که تنها ۱۷ درصد از کشورها بودجه کامل اضافی برای پوشش این فعالیت‌ها دارند.

مردم به دلیل کووید رنج می‌بردند، علائم آن شامل از دست دادن چشایی و بویایی، تب، سرفه، سردرد و غیره است. اما هیچ کس به طور عمده روی علائم پس از کووید تمرکز نکرد. یکی از این شرایط که باعث نگرانی است نوروپاتی محیطی است.

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که بر اعصاب تأثیر می گذارد یا به اعصاب محیطی آسیب می رساند که در خارج از مغز و نخاع قرار دارند و اغلب باعث ضعف، بی حسی و درد می شوند و معمولاً باعث کاهش قدرت عضلانی می شوند.

به زبان ساده، می‌توان آن را شرایطی دانست که در آن اعصابی که پیام‌ها را به مغز و نخاع از و به بقیه بدن منتقل می‌کنند، آسیب دیده یا بیمار می‌شوند. این وضعیت در بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت مشاهده شد.

این می تواند به دلیل مکانیسم های ایمنی یا عوارض جانبی نوروتوکسیک داروهای مورد استفاده برای درمان COVID-19 باشد. طیف از عوارض عصبی ناشی از ویروس کرونا در حال گسترش است زیرا به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است که میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

بر اساس گزارش ها، تظاهرات عصبی در حدود ۳۶.۴ درصد از بیماران مبتلا به کووید رخ می دهد. کرونا ویروسی وحشیانه است، به طور تصاعدی در حال رشد است و هیچ نشانه ای برای توقف نشان نمی دهد. موج اول بی رحمانه ترین موج بود زیرا همه کارکنان مراقبت های بهداشتی فاقد اطلاعات بودند و دولت ها در حال اعمال قرنطینه بودند.

هر چقدر هم که برای کنترل ویروس تلاش کرد، هیچ راهی تا یافتن راه حل مناسب وجود نداشت. به آرامی و به طور پیوسته، بهبودی در درمان مشاهده شد و نتایج متعددی به دست آمد. اما این مطالعه آهسته و پیوسته منجر به چندین میلیون عواقب و زندگی هزاران نفر شد.

کارکنان مراقبت های بهداشتی از این ویروس ناامید و آشفته بودند، آنها فاقد کمک و امید بودند. اما با گذشت زمان، اوضاع بهتر شد. درک صحیح از ویروس نیاز به مطالعه گسترده داشت.

موج دوم که همان موج دلتا است، محدودیت‌های متعددی از سوی دولت اعمال کرد، اما به اندازه موج اول وحشیانه نبود. موج سوم یا موج Omicron در کل تاثیر زیادی ایجاد نکرد. چندین کشور به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند، اما نه تعداد زیادی. به طور کلی، نمی تواند ترس را در ذهن مردم ایجاد کند یا القا کند. در صورت بازگشت اقتصاد به حالت عادی، هیچ محدودیت شدیدتری از سوی دولت ها و همه کارکردها اعمال نمی شد.

با این حال، آنچه مورد توجه قرار گرفت این است که علیرغم کاهش علائم کرونا، همچنان بر جهان تأثیر خواهد داشت. به این زودی و به این راحتی ما را رها نمی کند. از این رو، نتیجه می گیریم که اثرات بعدی کووید مانند نوروپاتی محیطی می تواند عدم تعادل در سلامت روان و رفاه ما ایجاد کند. پس از کووید نباید علائمی را نادیده بگیریم یا از آن اجتناب کنیم و بلافاصله با پزشک مشورت کنیم.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر