شکاف بزرگ و تاریخی در سریال محبوب همسایه


جیران سریال جدید حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی با محتوای بد خود طرفداران را ناامید کرد.

به گزارش صبح صبح، فرزانه ابراهیم زاده پژوهشگر تاریخ در یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: جیران سریال جدید حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی با محتوای بدش طرفداران را ناامید کرد.

یکی از مسائلی که طرفداران را به شبکه های اجتماعی کشاند، اشتباهات و ایرادات فراوان تاریخی سریال است که ضربه بزرگی به محتوای زنده سریال وارد می کند.

چند اشتباه تاریخی در صحنه عاشقانه همسایه

صحنه عشق ناصرالدین شاه و همسایگانش از تجریش که شاه از کودکی در راه معشوقه خود می گوید – بازی بهرام رادان در این سکانس بسیار خوب و خیره کننده است – اما اشتباهات تاریخی در این مورد وجود دارد. صحنه

زمانی که سوگلی نام کودک را می‌پرسد، پادشاه می‌گوید که قصد دارد نام پسرش را به نام پدرش محمدشاه بگذارد تا محمدشاه دوم یا دوم شود.

این اشتباه است زیرا پدر محمد شاه قاضی یا ناصرالدین شاه محمد شاه دوم و محمد شاه اول آگام محمد خان قاجار است. اما به دلیل بازنویسی تاریخ در زمان پهلوی، بنیانگذار سلسله قاجار با چهره‌های مخدوش تصویر شده و به آقامحمدخان معروف شد.

اگر در منابع تاریخی آقا محمد شاه نوشته شده است.

او حتی از فتحعلی شاه خواست که در وصیت نامه خود محمدبن عباس ز میرزا را به نام او نامگذاری کند – که هم لیسان ملک سپهر و هم رضاقلی خان هدایت به آن اشاره کردند.

اینکه آقا محمد خان را در کتاب های تاریخ شاه نمی نویسیم دلیل بر شاه نبودن او نیست. در حالی که قاجارها برای پادشاهان خود از صفت هایی مانند خاقان مغفور، محمد شاه قاضی (جنگجو)، سلطان صاحبقران و قبله جهان… استفاده می کردند.

البته این یک مقوله کمی تخصصی است که اگر تاریخ قاجار را خوانده باشید می توانید کمی بیشتر بخوانید. محمد میرزا – محمدشاه – که بر خلاف تصور پسر، بر اساس تصاویری که از او باقی مانده، اصلاً زشت نبود و از نظر زیبایی نیز دلنشین بود.