سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد مهم باشد ، به خصوص اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و این امر تشخیص آنها را مشکل می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند در اثر میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی سردردهای شدید ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و جدی باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزاردهنده ای نیز دارد. سردرد میگرن چپ به علائم زیر مربوط می شود:

 • احساس درد طاقت فرسا در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس تپش یا ضربان در سر که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و ثابت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می تواند باعث سردردهای میگرنی شود.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل و روشهای درمانی ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردردهای شدید

سردردهای استرس زا بیشتر از میگرن شایع هستند و معمولاً زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کنند. این نوع سردردها عمدتا کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا تنش در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای استرس زا می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، فشار و سفتی عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردرد تنشی شامل حذف علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردردهای شدید می شود ، استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند از روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و انسداد چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. بیمار می تواند شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد مبارزه کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند کمک کنند ، اما اغلب این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ می تواند به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • زمان آرتروز
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در گفتار و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید