رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در رژیم کتا ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن شوکه می شود. باعث آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. بخشی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها در رژیم کتا در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. به همین دلیل است که شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم غذایی می تواند کلیه ها را تحت فشار قرار دهد

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی خون و اسیدهای ادراری را افزایش می دهد. در نتیجه کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر قطع می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتا می تواند منجر به خستگی و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در دریافت غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را ارائه نمی دهد. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. بنابراین مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون کاهش می یابد

زیرا قند خون از طریق کربوهیدرات تامین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک مشاهده کنید ، آزمایش خون انجام دهید. کمبود هموگلوبین کاملاً مشهود است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. بنابراین تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک انجام شود تا مواد لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر پزشک می تواند با رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو از سلامت استخوان جلوگیری می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، لازم به ذکر است کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، حتماً قبل از رژیم گرفتن با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید