رایان سلامه، غول بیت کوین، در رستوران های برکشایر کار می کرد. حالا او صاحب چهار تای آنهاست | کسب و کارپیتسفیلد – تنها در هفت سال، رایان سلامه از کار در رستوران‌ها به مالکیت آنها تبدیل شده است.

این مرد ۲۸ ساله بومی برکشایر که همچنین مدیرعامل یک شرکت بیت کوین مستقر در باهاما است، در ژوئیه ۲۰۲۰ شروع به خرید رستوران در لینوکس کرد که با Firefly Gastropub شروع شد، زیرا حرفه کریپتو او شروع به کار کرد.

سالاما (تلفظ Salem) که در هنگ کنگ نیز زندگی می کرد، صاحب چهار رستوران لنوکس فعلی یا سابق و سایر املاک تجاری در مرکز شهر بود. او بیش از ۵ میلیون دلار در لنوکس سرمایه گذاری کرده است و مالک نزدیک به نیمی از رستوران های شهر با خدمات کامل است. اکنون تصورش سخت است، اما ۱۴ سال پیش او در رستوران مارتین در گریت بارینگتون مشغول شستن ظرف ها بود.

اخیراً با سلامه در مورد رشد سریع او در ارزهای رمزنگاری شده صحبت کردیم، چرا تصمیم گرفت این همه در لنوکس سرمایه گذاری کند و چرا سیاست ممکن است بخشی از آینده او باشد.

s: شما در هفت سال راه طولانی را پیموده اید. به چه چیزی نسبت می دهید؟

آ: بازار ارزهای دیجیتال بسیار سریع در حال حرکت است، بنابراین برای کسانی که به خوبی فعال و فعال هستند، زمان رشد را کوتاه می کند. با اینترنت، ۶۰ سال طول کشید تا چیزی به این بزرگی ساخته شود، شاید ۱۰ یا ۲۰ سال. صنعت کریپتو سریعتر از آن در حال تکرار است. و من جدول زمانی را از ۱۰ به ۲۰ سال به سه یا پنج سال کوتاه کردم.

s: وقتی هفت سال پیش از کالج (UMass Amherst) فارغ التحصیل شدید، فکر می کردید در جایی که الان هستید باشید؟

آ: نه. وقتی از دانشگاه خارج شدم [bitcoin] وجود ندارند. صنعت کریپتوکارنسی در مراحل ابتدایی خود بود، بنابراین هیچ نوع پیش بینی برای این موضوع وجود نداشت.

s: فکر میکردی اون موقع کجا باشی؟

آ: من یک حسابدار مالیاتی CPA بودم، اما در آن زمان مشتاق بودم که از آن خارج شوم. من مشتاقانه منتظر دریافت مدرک کارشناسی ارشد مالی دانشگاه جورج تاون به صورت آنلاین بودم (این مدرک را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردم) بنابراین قصد داشتم بیشتر به سمت رشته مالی حرکت کنم. بنابراین ممکن است بیشتر یک تحلیلگر باشم یا شانس بیاورم و به یک گروه بانکداری سرمایه گذاری بپیوندم. اما می توانست بیشتر از آن روش سنتی باشد.

s: از کجا با ارزهای دیجیتال آشنا شدید؟

آ: نمی دانم دقیقا چه زمانی آن را پیدا کردم، اما در برخی از بازارهای آنلاین محبوبیت پیدا کرده است. انجام داد [know] برخی از افرادی که آن را پشت سر گذاشته اند و من را برای بررسی آن ترغیب کرده اند.

s: چه چیزی باعث شد که این همه رستوران در لنوکس بخرید؟

آ: زمانی که بودم صنعت رستوران را خیلی دوست داشتم [in the Berkshires] من در دبیرستان پذیرایی انجام دادم که دوست داشتم، دوستان زیادی پیدا کردم و یک شبکه بزرگ پیدا کردم. فقط چیزی در مورد ارائه نوعی تجربه برای مردم وجود دارد تا غذا بخورند و یک روز پر استرس را فراموش کنند. دنیای F&B برای من بسیار سرگرم کننده بود زیرا آن را انجام دادم و دوستش داشتم و خوشحال بودم که برمی گردم و در آن شرکت می کنم.

لورا [Shack]که صاحب فایرفلای بود، به من نشان داد که به فروش علاقه مند است. … من به امور مالی و همه چیزهایی که لنوکس برای ارائه داشت نگاه کردم و متوجه شدم که سرمایه گذاری های دیگری نیز در لنوکس وجود دارد و این بسیار جذاب بود. تعدادی چیز در آنجا گنجانده شده است و به نظر می رسد شکل گیری زیادی در Lenox وجود دارد. همه اینها برای ایجاد منطقی در تلاش برای ساختن آنچه که لورا دارد جمع شد. من همچنین جین بلانچارد را داشتم که برای مدت طولانی با لورا کار کرده بود، بنابراین می دانستم که او آن را اجرا می کند و اداره می کند.

s: رستوران های دیگر چگونه خریداری شدند؟

آ: بدیهی است که Firefly اتفاق می افتد و کار می کند، اما چیزی که برای من واضح بود … زندگی در هنگ کنگ واقعاً در این مورد نیز نقش داشته است. گروهی بودند که عمدتاً رستوران می خریدند. … رستوران ها در مقیاس بزرگ پتانسیل بیشتری برای موفقیت دارند. … برای من روشن شد که برای رسیدن به این موفقیت و حفظ آن برای مدت طولانی باید به نحوی قدرت خرید خود را افزایش دهیم. سپس شروع به جستجوی مکان های دیگری کردم که در دسترس بود.

s: آیا هدف شما خرید کل شهر است؟

آ: نه اینطور نیست ما علاقه مند به انجام کارهای بیشتری در سمت رستوران هستیم، اما این کار مزایا و معایبی دارد، درست است؟ … من قصد دارم بنیادی به نام بنیاد لنوکس راه اندازی کنم که هر گونه سودی را از این کار گرفته و در جامعه سرمایه گذاری کند. …هدف من این است که هر چیزی را که در دسترس است بردارم، تا حد امکان کمتر رقابت کنم و به آنچه در لنوکس وجود دارد اضافه کنم.

وقتی مردم به این فکر می کنند که کجا می خواهند غذا بخورند، می خواهم فکر کنند که لنوکس اولین جایی است که به آن می آیند. آنها به رستوران های ما خواهند رفت، اما به رستوران های دیگر متعلق به افراد دیگر نیز خواهند رفت. من منتظر رقابت بین مکان ها نیستم.

s: شما خیلی دور زندگی می کنید، آیا رستوران های خود را در برکشایر به عنوان سرمایه گذاری یا ملکی می بینید که قصد بهبود و بهبود آن را دارید؟

آ: قطعا سرمایه گذاری است. ما تلاش نمی کنیم که هیچ پولی از آنها از دست بدهیم. ما سعی می کنیم آنها را به نقطه ای برسانیم که مثبت زاده شوند [income] و ما می توانیم کارهایی را با آن در شهر انجام دهیم. من کمی بیشتر از برخی دیگر روی اطمینان از اینکه این برای جامعه خوب است متمرکز هستم و با کسی مخالفت نمی‌کنم یا کسی را بیرون می‌رانم. …من انتظار دارم زمان زیادی را در لنوکس بگذرانم که در حال حاضر دارم.

s: آیا قصد خرید خانه دوم در اینجا را دارید؟

آ: پدر و مادر من در سندسفیلد زندگی می کنند، بنابراین من می توانم به لنوکس نقل مکان کنم. وقتی خانه هستم می روم آنها را ببینم و زمانی را آنجا می گذرانم. من هیچ برنامه ای برای خرید یک خانه تمام وقت در آنجا ندارم. من در یکی از هتل های نزدیک اقامت دارم و رابطه خوبی با آنها دارم. من شش ماه اینجا (در باهاما) بوده ام و چهار سال قبل از آن در هنگ کنگ زندگی کرده ام، بنابراین خیلی خوب است که اکنون در ایالات متحده به خانه نزدیکتر از زمانی که آنجا بودم.

s: به خرید رستوران های بیشتر در لنوکس یا هر یک از مناطق اطراف علاقه دارید؟

آ: حالا اگر این کار را می کردم در لنوکس بود. من هیچ یک از آنها را به طور خاص هدف نمی‌گیرم، اگرچه فکر می‌کنم اگر مالک بخواهد بفروشد، در لیست مخاطبین او قرار می‌گرفتم. قدیمی را می سازیم [Cafe] رستوران لوسیا که پس از افتتاح به آن Campfire می گویند. (در ابتدا Cookout نام داشت، اما نام آن تغییر کرده است.) و من قبلاً مالک این ساختمان گوشه هستم [on Franklin Street] این کنار پرایم است که زمانی یک خانه بود. ما هنوز [figuring] با آن چه کار باید کرد.

s: کدام را بیشتر ترجیح می دهید، کار در بیت کوین یا داشتن رستوران؟

آ: من بیشتر درگیر ساختن تجارت رمزنگاری هستم که بخشی از آن هستم. من مدیر عامل FX باهاما هستم، یک نهاد تحت نظارت باهاما (سالما در ماه سپتامبر مدیرعامل شد). ما در حال برنامه ریزی برای ساخت دفتر اینجا و جذب نیرو هستیم. از این نظر، من بیشتر درگیر آن هستم. جین بلانچارد واقعاً آنچه را که در لنوکس می گذرد مدیریت می کند و ما هر روز با هم صحبت می کنیم. این چشم ها، گوش ها و صدای آن است. نمی دانم یکی وجود دارد که بیشتر از آن لذت ببرم. فکر می‌کنم در درازمدت قطعاً در سمت رستوران هستم، زمانی که دنیای بیت‌کوین کمی مرا خسته می‌کند، اما از هر دو لذت می‌برم، و خوش شانس هستم که فرصت انجام هر دو را دارم.

s: شروع کردیم به صحبت در مورد اینکه در این هفت سال چقدر پیشرفت کرده ام. فکر می کنید هفت سال بعد کجا خواهید بود؟

آ: این یک سوال سخت است. در چند ماه گذشته، من بیشتر درگیر جنبه‌های سیاسی بودم، عمدتاً برای کمک به پیشرفت آموزش کدنویسی در سیاست. من عضو هیئت مدیره چند نفر هستم [political action committees]. ما بیشتر به دنبال راه‌هایی بوده‌ایم که بتوانیم نامزدهای علاقه‌مند به رمزگذاری را آموزش دهیم و از آنها حمایت کنیم، بنابراین اخیراً کمی روی آن تمرکز کرده‌ام. فکر می کنم برای من احمقانه است که بیش از چند سال انتظار داشته باشم زیرا از نظر تاریخی این پیش بینی هرگز محقق نشده است. اما من می گویم از کاری که الان انجام می دهم لذت می برم.

s: آیا خود را می بینید که روزی در حال کاندیداتوری برای یک دفتر هستید؟

آ: نه، نه. من می گویم که خیلی دوست دارم به عنوان نفر دوم یا سوم شرکت کنم نه اینکه چهره جلو باشم. من مایلم بیشتر با نامزدهایی که به ارزهای دیجیتال علاقه دارند تعامل داشته باشم. اما فکر می‌کنم جایی که می‌درخشم، در پشت صحنه و نوعی ساختن چیزهاست.