رازهای عجیب پشت چشم های رنگی!


این مقاله حاوی حقایق جالبی است اما برخی از آنها با افسانه هایی در مورد چشم های رنگی آمیخته شده است که ارزش خواندن دارد.

به گزارش صبحگاهی روساتو؛ همه ما شنیده ایم که می گوید: “چشم ها آینه روح هستند.” اما داستان رنگ چشم ما چیست و این همه رنگ چشم متفاوت از کجا می آید؟

پاسخ هر چه باشد، یک چیز مسلم است. رنگ چشم مانند اثر انگشت یک ویژگی منحصر به فرد است.

یعنی رنگ چشم دو نفر کاملاً مطابقت ندارد. در واقع، تحقیقات جدید نشان می دهد که رنگ چشم مقوله پیچیده تری نسبت به آنچه قبلاً فکر می کردیم است.

بیشتر بخوانید: حقایقی عجیب و شگفت‌انگیز درباره «یک نگاه اجمالی به عشق»

در زیر می خواهیم ببینیم چه رازهایی برای رنگ های مختلف چشم وجود دارد.

۱- ابتدا رنگش چیزی جز قهوه ای نبود

شاید عجیب به نظر برسد، اما در مقطعی از تاریخ چشمان همه انسان ها قهوه ای بوده است. سپس، یک روز، یک جهش ژنتیکی در ژنی که رنگ چشم را تعیین می کند، رخ داد.

این جهش تولید ملاتونین را به حدی کاهش داد که دیگر برای قهوه ای شدن چشم ها کافی نبود. اولین بار رنگ چشم آبی به این صورت بود.

امروزه قهوه ای محبوب ترین رنگ چشم در جهان باقی مانده است. به دلیل محتوای بالای ملانین، چشم های قهوه ای در برابر برخی بیماری های چشمی مقاوم تر می شوند.

رنگ چشم قهوه ای روشن بیشتر در قاره آمریکا، آسیای غربی و اروپا و رنگ چشم قهوه ای تیره بیشتر در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و آسیای شرقی رایج است.

۲- همه چشم های آبی دنیا جد مشترکی دارند

جهش در ژن‌های تولیدکننده ملانین، رنگ‌های چشم آبی، سبز، خاکستری و فندقی بی‌شماری را ایجاد کرده است. تصور می شود که این جهش ژنتیکی مربوط به یک اجداد مشترک باشد.

دانشمندان بر این باورند که این جد یک اروپایی از منطقه دریای سیاه بوده و احتمالاً بین ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال پیش زندگی می کرده است.

درصد چشم‌های آبی در میان جمعیت اروپا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد است، در حالی که درصد چشم‌های آبی تنها بین ۸ تا ۱۰ درصد از جمعیت جهان متغیر است. رنگ چشم آبی در شمال اروپا بیش از هر جای دیگری در جهان رایج است.

شیوع نسبتاً بالای چشم آبی در قاره آمریکا (۲۷٪) تا حدی به دلیل حضور آمریکایی های اروپای شرقی، ایرلندی و انگلیسی تبار است.

۳- تکامل رنگ چشم انسان با مهاجرت اجداد ما مطابقت دارد

دانشمندان فرض کرده اند که تکامل رنگ چشم انسان با مهاجرت اجداد ما از مناطق گرمتر به مناطق سردتر مطابقت دارد.

اروپایی ها اکنون رنگ های چشمی متنوعی دارند، از آبی روشن تا قهوه ای تیره. رنگ تیره چشم بیشتر در مناطق گرمتر مانند آسیا و آفریقا رایج است، ملانین که از چشم در برابر آسیب های خورشید و اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.

کمتر از یک درصد از جمعیت جهان چشمان خاکستری دارند

تا همین اواخر اعتقاد بر این بود که رنگ چشم توسط یک ژن مشخص می شود. اما مشخص شد که حدود ۱۶ ژن در تعیین رنگ چشم نقش دارند که می تواند باعث ایجاد طیف های رنگی چشم نادر و منحصر به فرد مانند خاکستری شود.

چشم های خاکستری ممکن است در نگاه اول آبی به نظر برسند، اما برخلاف چشم های آبی خالص، اغلب دارای لکه های قهوه ای و طلایی هستند.

کمتر از یک درصد از جمعیت جهان چشم های خاکستری دارند، به همین دلیل است که خاکستری یکی از کمیاب ترین رنگ ها برای چشم ها است.

رنگ چشم خاکستری طیف وسیعی دارد، از خاکستری مایل به سبز تا آبی دودی و قهوه ای با لکه های قهوه ای مایل به فندقی که بیشتر به محیط به خصوص شرایط نور بستگی دارد. رنگ چشم خاکستری در اروپای شمالی و شرقی بیش از هر جای دیگری در جهان رایج است.

۵- چشمان روشن تحمل درد بیشتری دارند

مطالعه ای روی ۵۸ زن باردار نشان داد که زنانی که چشم روشن دارند نسبت به زنان با چشمان قهوه ای یا فندقی تحمل درد بیشتری دارند. زنان با چشمان آبی و چشمان سبز در هنگام زایمان کمتر دچار اختلال می شوند. یافته جالب دیگر مربوط به افسردگی پس از زایمان بود.

به دلیل سطوح پایین ملانین، زنان با چشم روشن نسبت به زنان چشم تیره کمتر دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند.

۶- رنگ چشم سبز در اروپای شمالی و مرکزی بیشتر دیده می شود

تنها ۲ درصد از جمعیت جهان چشم سبز دارند و به همین دلیل رنگ سبز یکی از کمیاب ترین رنگ های چشم در جهان است.

اگرچه رنگ سبز یک نژاد خاص نیست، اما حدود ۱۶ درصد از چشمان سبز از ریشه های ژرمنی (از جمله بریتانیا، هلند، فریزلند و اسکاندیناوی) و سلتیک است. به طور دقیق تر، ۸۶ درصد ایرلندی ها و اسکاتلندی ها چشمان سبز دارند.

۷- کهربایی خاص ترین رنگ چشم است

رنگ چشم کهربایی که گاهی به آن رنگ چشم طلایی نیز می گویند از خانواده رنگ چشم قهوه ای اما با ویژگی های منحصر به فرد است.

چیزی که این رنگ را از قهوه ای و عسلی متمایز می کند این است که هیچ سایه قهوه ای، نارنجی یا سبز وجود ندارد.

برخلاف چشم‌های عسلی که ممکن است رگه‌هایی به رنگ‌های مختلف داشته باشند، چشم‌های کهربایی طلای خالص هستند. چشم های کهربایی اغلب نژاد اسپانیایی، آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی یا آسیایی هستند.

۸- رنگ چشم عسلی اغلب با قهوه ای اشتباه گرفته می شود

بسته به نور محیط، چشم های عسلی می توانند قهوه ای روشن به نظر برسند. با این حال، چشم های عسلی طیف رنگی متنوع تری نسبت به چشم های قهوه ای دارند.

در داخل چشم‌های عسلی، معمولاً می‌توانید ترکیبی از قهوه‌ای، سبز و کهربایی را به شکل نقطه‌ها یا حلقه‌هایی در داخل عنبیه ببینید. چشم های عسلی حاوی مقدار متعادلی ملانین هستند و بنابراین ترکیبی از سبز و قهوه ای دارند. حدود ۵ درصد از جمعیت جهان چشم های فندقی دارند.

رنگ چشم عسلی، اگرچه مختص نژاد خاصی نیست، اما بیشتر در میان افراد خاور میانه، برزیلی، اسپانیایی تبار یا شمال آفریقا رایج است.

عسل یک رنگ چشم نسبتا کمیاب است، به ویژه در میان افراد آفریقایی یا آسیایی تبار. بیشتر چشم های پیچ امین الدوله احتمالاً منشا قفقازی دارند.

۹- کمتر از یک درصد مردم دنیا رنگ چشم متفاوتی دارند

رنگ چشم در انسان می تواند تنوع شگفت انگیزی داشته باشد، از جمله موارد نادر افراد مبتلا به هتروکرومی یا عنبیه نامتقارن، یک بیماری نادر که کمتر از یک درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این وضعیت زمانی رخ می دهد که غلظت ملانین در چشم ناهموار باشد. این می تواند چشم هایی با رنگ های کمی متفاوت یا کاملا متفاوت ایجاد کند.

دلایل مختلفی برای این وجود دارد، از جمله ژنتیک، برخی از سندرم های نادر یا آسیب فیزیکی چشم.

۱۰. واقعا هیچ چشم سیاهی وجود ندارد

چشم برخی افراد ممکن است سیاه به نظر برسد، اما این رنگ چشم واقعا وجود ندارد. چشم هایی که سیاه به نظر می رسند قهوه ای بسیار تیره هستند که تقریباً با مردمک ادغام می شوند و در نتیجه سیاه به نظر می رسند.

دلیل اینکه سیاهی چشم به طور طبیعی امکان پذیر نیست این است که مشکی نور ماوراء بنفش بیشتری را نسبت به رنگ های دیگر جذب می کند.

به همین دلیل، اگر چشمان ما کاملاً سیاه بود، با نور خورشید مشکلات اساسی داشتیم.

این امر باعث ایجاد مشکلاتی در بینایی ما شده و به سلامت چشم ما آسیب می رساند.