دکتر انوشه متخصص تغذیه چرا چاق می شویم؟


بسیاری از افراد برای پی بردن به دلایل چاقی خود به متخصص تغذیه مراجعه می کنند. افراد چاق اصلاً شبیه هم نیستند ، زیرا از نظر فیزیولوژیکی ، روانی و جسمی تفاوت های زیادی بین دو فرد چاق حتی در یک خانواده وجود دارد.

علل چاقی:

ساده ترین علل چاقی ، ارثی ، پرخوری و کم تحرکی است. اما دلایل بی شمار دیگری نیز وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنم.

میزان متابولیسم سلولی

به گفته متخصص تغذیه ، میزان متابولیسم در بیشتر افراد چاق کمتر از افراد لاغر است. برخی از افراد چاق بسیار کم غذا می خورند و حتی ورزش می کنند ، اما همچنان اضافه وزن خود را حفظ کرده و برای کاهش وزن کم کاری نمی کنند. آنها معمولاً نقصی در مکانیسم متابولیک خود دارند ، که ممکن است به دلیل رژیم غذایی نامناسب ، اختلالات غده ای یا هورمونی باشد.

یکی از عوامل غده ای که در میزان متابولیسم سلولی نقش دارد نحوه عملکرد غده تیروئید است. کم کاری تیروئید باعث چاقی و پرکاری تیروئید باعث کاهش وزن می شود. بنابراین ، عملکرد این غده باید با آزمایش های لازم بررسی شود و در صورت لزوم از داروهای مناسب استفاده شود.

فعالیت نامنظم هورمون های زنانه بر افزایش وزن زنان تأثیر مستقیم دارد. در زنانی که به دلیل اختلالات هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک) کیست زیادی در تخمدان دارند ، نوعی مقاومت به انسولین وجود دارد که منجر به چاقی در این مردان می شود.

عدم تنظیم رژیم غذایی

قرار دادن وعده های غذایی ، حذف نکردن برخی از وعده های غذایی ، نخوردن یک وعده تأثیر مستقیم بر تنظیم متابولیسم دارد. یکی از دلایل این امر ، تأثیر انرژی (ترموژنیک) غذاها است. با هر وعده غذایی که می خوریم ، بدن کالری زیادی برای هضم ، جذب و سوزاندن مصرف می کند. اگر تعداد وعده های غذایی را افزایش دهیم (به شرطی که میزان مصرف روزانه افزایش نیابد) ، بدن می تواند کالری بیشتری نسبت به مقدار مصرف شده در یک یا دو وعده غذایی بسوزاند. گرسنگی متابولیسم بدن را برای مدت طولانی کاهش می دهد ، زیرا بدن میزان سوخت و ساز بدن را برای بقای خود کاهش می دهد تا انرژی دریافتی را حفظ کند. بنابراین ، کسانی که یک وعده غذا می خورند و معمولاً بیشتر در یک وعده غذا می خورند ، در معرض چاقی هستند. با کاهش کالری بدن ، بدن کالری دریافتی را به چربی تبدیل می کند تا در طول روز از آن استفاده نکند.

عادات غذایی نامناسب و شیوه زندگی نامناسب

نداشتن برنامه غذایی ، عادت به opuntia حتی زمانی که گرسنه نیستیم ، سریع غذا بخوریم ، بیشترین میزان کالری روزانه را در عصر و شب دریافت کنیم ، ساعت های نامنظم خواب ، غذا خوردن به موقع و به موقع ، عدم فعالیت بدنی و بدون ورزش ، پرخوری در حالت های احساسی مانند استرس ، غم ، شادی و غیره می تواند باعث چاقی شود.

برخی از داروها مانند قرص های ضد بارداری ، داروهای ضدالتهاب ، داروهای هورمونی و برخی داروهای تجویز شده برای درمان افسردگی و اختلالات روانی ، می توانند باعث چاقی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید