دلایل امتناع افراد مسن از استفاده از سمعک


استفاده كردن سمعک سمعک برای بسیاری از افراد مسن که به دلیل افزایش سن دچار کم شنوایی می شوند ضروری است. Presbycusis یک اصطلاح پزشکی برای کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن است و شایع ترین علت کاهش شنوایی در افراد مسن است.

انواع سمعک

در بیشتر موارد این نوع کم شنوایی غیرقابل درمان است و بهترین راه حل استفاده از سمعک است. بر اساس مقاله ای که در مجله Ear، Nose and Throat منتشر شده است ، کاهش شنوایی در 50 درصد افراد مسن بین 75 تا 84 سال رخ می دهد و تا سن 94 سالگی به 95 درصد افزایش می یابد.

نیاز به استفاده از سمعک در افراد مسن با معاینه کامل پزشکی مشخص می شود و سپس متخصص شنوایی شناسی باید سالمندان را قبل ، حین و بعد از خرید سمعک راهنمایی کند.

اما نکته جالب در اینجا این است که بر اساس آمار ، با وجود معایب و مشکلات قابل توجه ناشی از کم شنوایی در افراد مسن ، تنها حدود 20 درصد از آنها سمعک خریداری کرده اند و بسیاری از آنها به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا سالمندان از سمعک استفاده نمی کنند؟

اگر شما یک فرد مسن هستید که با کم شنوایی دست و پنجه نرم می کند و در برابر استفاده از سمعک مقاومت کرده است ، باید بدانید که بسیاری از دلایل رایج برای عدم تمایل به استفاده از سمعک منطقی نیست:

قضاوت اجتماعی در مورد سمعک

سازگاری با مشکلات مربوط به سن برای بسیاری از سالمندان مشکل است. در فرهنگ عمومی جامعه ، جوانان یک امتیاز محسوب می شوند و افراد مسن نگران کاهش امتیازات اجتماعی خود در جامعه هستند.

در این شرایط ، افراد مسن ممکن است از استفاده از سمعک به عنوان سمعک یا چوب خودداری کنند تا مورد قضاوت قرار نگیرند ، اما آیا واقعاً به عنوان یک فرد کم شنوا ، آیا فکر می کنید مردم مجبور خواهند بود دائماً کلمات خود را با شما تکرار کنند؟ پیر به نظر نمی آیی

دلایل استفاده از سمعک

مشکلات سازگاری سالمندان با سمعک:

مطالعه شایع ترین دلایل رد سمعک توسط افراد مسن بسیار پیچیده است. به عنوان مثال ، برخی از سالمندان احساس سن زیادی برای سازگاری با این دستگاه ندارند و نمی توانند نحوه صحیح استفاده از آن را بیاموزند.

این یک شکایت رایج است که توسط افراد مسن شنیده می شود. اما به عنوان یک پیرمرد ، آیا زمانی را که استفاده از کنترل از راه دور تلویزیون هنگام استفاده از آن برای شما دشوار بود به خاطر می آورید و اکنون زندگی راحت تری دارید؟

مشکل سمعک:

سازندگان سمعک می دانند که جذابیت سمعک عامل مهمی است. این یکی از دلایلی است که باعث می شود سمعک ها کوچکتر شوند (اگرچه لزوماً وسایل کوچکتر بهتر نیستند).

سمعک های امروزی را می توان در گوش سالمندان پنهان کرد. اما اگر سمعک قابل مشاهده باشد ، آیا این واقعاً یک مشکل بزرگ است؟ آیا می ترسید که کسی عینک شما را نیز ببیند؟

داشتن انتظارات غیر واقعی در مورد سمعک:

شاید از دوستان شنیده باشید که سمعک ها به درستی کار نمی کنند. در بسیاری از موارد ، تجربه ضعیف استفاده از سمعک به دلیل ارزیابی ضعیف و استفاده نادرست از دستگاه است.

اما لازم است بدانید که استفاده از سمعک حتی در بهترین شرایط شنوایی به حالت قبلی باز نمی گردد. سمعک یک ابزار مفید است ، اما کم شنوایی را درمان نمی کند. به همین دلیل است که آنها را یاور می نامند.

مزایای سمعک

هزینه تهیه سمعک

برخی بیمه ها هزینه سمعک را پوشش نمی دهند و برای سالمندان بسیار گران است. برای برخی از کارکنان با درآمد ثابت ، این یک نگرانی واقعی است. یک سمعک معمولی 2500 دلار هزینه دارد ، اما اگر به درستی نصب و استفاده شود ، سمعک ارزش سرمایه گذاری را دارد.

سمعک بخرید

اگر متقاعد شده اید که سمعک را امتحان کنید ، باید آن را به درستی انجام دهید. با پزشک خود مشورت کنید. در بیشتر موارد شما باید برای گوش ، بینی و گلو به متخصص مراجعه کنید. برخی از علل کاهش شنوایی در سالمندان قابل اصلاح است و موفقیت سمعک شما به ارزیابی مناسب بستگی دارد.

اگر متخصص فکر می کند که شما نیاز به ارزیابی شنوایی دارید ، این کار معمولاً توسط متخصص شنوایی شناسی انجام می شود.

متخصص شنوایی شناسی یک فرد تحصیل کرده و حرفه ای است که برای اندازه گیری کم شنوایی و انتخاب و آموزش نوع مناسب سمعک به افراد سالم یا ناشنوا آموزش دیده است.

هنگام خرید سمعک چه انتظاری باید داشته باشید

سمعک ها معمولاً برای افراد مسن طراحی می شوند. متخصص شنوایی شناسی هنگام سازگاری با سمعک با سالمندان مشورت و آموزش می دهد.

معمولاً باید انتظار داشته باشید که به دلیل مشکل یا نقص سمعک بتوانید با ارائه دهنده خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

آنچه یک متخصص شنوایی شناسی انجام می دهد:

توضیح کاملی در مورد نوع کم شنوایی در سالمندان و اینکه کدام سمعک برای آنها مناسب است ، ارائه دهید.

توضیح دهید که چرا یک یا دو سمعک توصیه می شود

تمام هزینه ها ، از جمله هزینه خرید ، خدمات ، تعمیرات و گارانتی را توضیح دهید

آزمایش پس از نصب سمعک در اولین استفاده از افراد مسن

دستورالعمل استفاده و ذخیره سمعک

سمعک یک دستگاه نسبتاً گران است ، اما اغلب خوب کار می کند و بهترین راه حل برای اکثر موارد کم شنوایی در افراد مسن است.

افراد مسن برای استفاده بهتر از سمعک و در حین خرید و بعد از خرید سمعک باید با متخصص گوش ، حلق و بینی مشورت کنند.

استفاده از سمعک

اقدامات احتیاطی در مورد استفاده از سمعک

اگرچه می توانید سمعک را به صورت رایگان از یک فروشگاه خریداری کنید ، اما بهتر است این کار را متوقف کرده و قبل و هنگام خرید با متخصص شنوایی شناسی مشورت کنید.

هرگز بدون معاینه پزشکی سمعک نخرید. سمعک ها باید سفارشی ساخته و نصب شوند.

هرگز سمعک را از طریق پست خریداری نکنید.

اگر فرد مسنی کم شنوایی دارد یا صدای جیغ می شنود ، باید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کند.

جرم گوش می تواند در مجرای گوش ایجاد شود و سمعک ها باید تمیز و تنظیم شوند.

سمعک که به درستی کار نمی کند باید برای معاینه و تنظیم مجدد به متخصص منتقل شود.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی با دارا بودن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در زمینه مراقبت از منزل و خدمات پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمت رسانی مستمر به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همواره با در نظر داشتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اصلی خود قرار داده اند.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی ، تنها کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید