درمان ECMO در دوران سخت کووید به کاهش مرگ و میر کمک کرد


در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ ویروس کرونا برای اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. ظهور کووید-۱۹ تقریباً از هر جنبه ای مانند اقتصاد جهانی، آموزش، ورزش، تجارت، سلامت روان و غیره باعث تخریب قابل توجهی در جهان شده بود. کووید-۱۹ دلیل اصلی افزایش فوق العاده نرخ مرگ و میر در جهان به میزان ۷.۶۷۸ درصد بود. بسیاری از مردم جان خود و عزیزان خود را در این زندگی ویرانگر و همه گیری ترسناک از دست دادند.

درمان ECMO در دوران سخت کووید به کاهش مرگ و میر کمک کرد

بسیاری از دانشمندان و پزشکان حتی انواع مختلفی از آزمایش ها را انجام دادند تا به نتیجه برسند و درمان این ویروس را بیابند اما چیزی به دست نیاوردند. در روز اول کووید گفته می‌شد که مردم هنگام بیرون رفتن خود را قرنطینه می‌کردند و فاصله اجتماعی را رعایت می‌کردند، اما به دلیل مسری بودن ویروس و عدم اخلاص مردم باعث شد جان خود را از دست بدهند و با بسیاری دیگر از اختلالات روانی دست و پنجه نرم کنند. ضایعه بزرگی که آنها متحمل شده بودند.

درمان ECMO در دوران سخت کووید به کاهش مرگ و میر کمک کرد

مراکز پزشکی و علمی در سرتاسر دنیا تحقیقات زیادی در مورد این ویروس انجام دادند و حتی سعی کردند واکسن هایی تولید کنند تا مردم را برای مبارزه با این ویروس ایمن کنند.

واکسن هایی مانند کووکسین، زیدوس کادیلا، گامالیا و … ساخته و به داخل مردم تزریق می شد اما به میزان محدودی کار می کرد. گزارش شده است که افراد حتی پس از تزریق واکسن همچنان جان خود را از دست می دهند و هیچ کاهشی در میزان مرگ و میر نوزادان مشاهده نشده است.

در چنین شرایطی پزشکان از مردم خواستند که این کار را انجام دهند درمان اکسیژن‌رسانی غشای خارج بدنی (ECMO). همچنین به عنوان حمایت از زندگی خارج از بدن شناخته می شود، روشی است که پشتیبانی قلبی و تنفسی طولانی را برای افرادی که برای کمک به زندگی فاقد اکسیژن هستند، فراهم می کند. گزارش شده است که افرادی که در طول دوره کووید تحت این درمان قرار می‌گرفتند، تحت نظر قرار گرفتند و بررسی شد که احتمال مرگ آنها به دلیل کووید-۱۹ کمتر است.

به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، میزان تنفس افراد مشاهده شد و مشاهده شد که وجود ویروس در ریه ها نقش عمده ای در جذب گاز از بدن دارد که به همین دلیل تنفس کاهش یافته و افراد جان خود را از دست می دهند. دولت چین گفت تنها روشی که این کشور می تواند مرگ و میر ناشی از ویروس را کنترل کند، درمان ECMO است.

بسیاری از پزشکان و آژانس‌های بهداشتی مانند WHO حتی پیشنهاد کردند که درمان ECMO موثرتر از واکسن‌ها است، اما این بدان معنا نیست که واکسن‌ها در این زمان‌ها هیچ فایده‌ای ندارند. گزارش شده است که در زمان اوج شیوع ویروس در ژوئن ۲۰۲۱، تقریباً ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به کووید بحرانی با میزان اکسیژن کم تحت دستگاه تنفس مصنوعی و جراحی های سخت قرار گرفتند، اما مشاهده شد که وضعیت فقط بدتر شده است.

پس از آن اولین پزشکان درمان ECMO را بر روی این بیماران انجام دادند و مشاهده شد که میزان مرگ و میر آنها به تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافت. مطالعه منتشر شده در Lancet پشتیبانی قوی از استفاده از درمان ECMO در بیماران کووید ارائه کرد. دانشمندان همچنین گفتند که بیماران بهبود یافته از درمان ECMO می توانند بسیار مفید باشند زیرا با انجام آزمایش بر روی نمونه خون آنها می توان واکسن های مؤثر جدیدی ساخت و افراد را از رسیدن به چاه مرگ نجات داد.

این درمان در زمان اوج ابتلا به ویروس دلتا که یک نوع کووید-۱۹ است، نقش مهمی ایفا کرد. در واقع از مردم خواسته شد که خود را از این درمان معالجه کنند، اما این بر عهده آنها و تصمیم آنها بود. اگرچه قوانین سختگیرانه ای وضع شده و اقداماتی انجام شده است که افراد باید یک بار این درمان را انجام دهند تا از خود محافظت و ایمن باشند.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر