داستان عجیب روستایی که ناپدید شد!


روستای جعفرآباد یکی از آبادی های کوچک شمیران در دوره قاجار بوده است، اما سرنوشت این روستای قاجاریه چه شد؟

به گزارش صبح باشگاه خبرنگاران؛ روزی روزگاری در سرچشمه روستای تجریش روستای بسیار کوچکی با باغ‌های فراوان و زمین‌های کشاورزی فراوان وجود داشت. نام روستا «جعفرآباد» بود. روستای کوچکی که البته در دوره قاجار ایجاد شد و برخلاف دیگر آبادی‌های شمیران، قدمتی کهن نداشت. اما زمین های کشاورزی جعفرآباد و باغات آن محل کار کشاورزان و باغدارانی بود که در این زمین ها امرار معاش می کردند.

قبل از پرداختن به ماجرای مفقود شدن این روستا لازم است به تاریخچه این روستای قاجاری اشاره ای کوتاه داشته باشیم.

داریوش شهبازی تهران پژوه می گوید: روستای جعفرآباد یکی از آبادی های کوچک شمیران بود که وابستگی زیادی به آبادی بزرگ تجریش داشت، آبادی های بزرگ شمیران دارای بازار، مساجد و… بود در حالی که روستای کوچکی مانند جعفرآباد بود. که در زمان قاجار نامش معروف بود، فاقد این امکانات بود. «اما باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی داشت که ساکنانش در آن زندگی می‌کردند».

سرنوشت جعفرآباد به کاخ سعدآباد گره خورده است

اما چه بر سر این روستای قاجاری آمده که دیگر در محله های شمالی تهران خبری از آن نیست. پاسخ این است که سرنوشت این روستای کوچک با داستان ساخت کاخ سعدآباد گره خورده است.

زمانی که رضاخان تصمیم به ساخت کاخ سعدآباد گرفت، قسمت زیادی از اراضی روستای جعفرآباد با گنجاندن آن در طرح ساخت و توسعه کاخ ویران شد. اما چند درخت تنومند پرنده که امروزه در قسمت‌های شرقی کاخ سعدآباد قرار دارند، آخرین بازماندگان و ویرانه‌های آن روستای قاجاری هستند.

شهبازی می گوید: نام روستای جعفرآباد را بر خلاف دیگر آبادی های شمیران امروزه کمتر شنیده اند، اما دو دروازه باستانی در شرق کاخ سعدآباد هنوز به نام جعفرآباد شناخته می شود که نشانه دیگری از ناپدید شدن کاخ سعدآباد است. روستای تجریش شمالی.

شهبازی به ماجرای ساخت کاخ سعدآباد و قرار گرفتن روستای جعفرآباد در زمین این کاخ اشاره می کند: رودان و شمیران را به او پیشنهاد کردند.

در سال ۱۳۰۱ به پیشنهاد «حاج محمود کیشتکار» از مالکان بزرگ محمودیه به پارکی در حوالی تجریش رفت. او ابتدا باغ والی علی خان را خرید تا اولین اقامتگاه تابستانی خود باشد. اما دیری نپایید که نزدیکانش باغ های اطراف او را خریداری کردند تا به تدریج محدوده کاخ سعدآباد را مشخص کنند.

از جمله این باغ ها زمین روستای جعفرآباد نیز می باشد که بعدها در زمان ساخت این کاخ در زمین های کاخ سعدآباد قرار گرفت.