«داریوش ارجمند» سکوتش را شکست!


داریوش ارجمند می گوید صحبت هایش در مورد ورزش بانوان آنقدر حواشی داشت که باورش نمی شد.

به گزارش صبحگاهی داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در تشریح حال و هوای نوروزی خود می گوید: در نوروز هیچ وقت از خانواده ام دور نبوده ام. البته امروز سر میز هستند و دورشان شلوغ است، من همسرم را از همه جای دنیا دارم و همه رفته اند.»

وی ادامه می دهد: معمولاً عید مسافرت نمی روم; در همه مناطق شلوغ است و زمان مناسبی برای سفر نیست. ایام نوروز را در خانه می گذرانم. من بیرون می روم، فیلم می بینم، دوستانم به دیدن من می آیند. فلسفه نوروز روز جدیدی است که در آن خود را تجدید می کنیم. ما خودمان باید روزمان را تجدید کنیم.»

تعطیلات فراموش نشدنی

ارجمند می افزاید: تمام تعطیلات زندگی ام برایم فراموش نشدنی است چون نام نوروز روی خودش است؛ روزی که می رسد همه چیز خاطره است اما بهترین خاطرات نوروز زمانی بود که پدر و مادر، خواهر و برادرم زنده بودند و ما در یک خانه و در یک مکان زندگی می کردیم و دور هم جمع شده بودیم و آن اتحاد و همدلی، فکر و ظاهر با هم، در نوروز «امروز نیست» با هم بودند.

او می گوید: «امروز هیچکس نمی خواهد از شهری به شهر دیگر برود تا صبح عید را به پدر و مادرش تبریک بگوید. اشیا معنای خود را از دست نداده اند، اما ما معنای اشیا را از دست داده ایم. ترافیک و مسافت بهانه خوبی برای بی احتیاطی نیست. زیرا این مشکل با زود بیدار شدن، دو ساعت زودتر بیدار شدن و ملاقات با والدین قابل جبران است.

ترافیک و مسافت بهانه خوبی برای بی احتیاطی نیست

ارجمند تصریح می‌کند: ما در شغل‌مان مشکل داریم که مردم دیر سر کار می‌آیند و بهانه‌شان ترافیک است؛ در حالی که مشکل ترافیک واقعاً با دو ساعت زودتر بیدار شدن حل می‌شود، اگر مدام نگاه نکنیم با حساب و کتاب اصلاح می‌شود. برای عذر و تکلیف.» چنانکه امام علی (ع) در نهج البلاغه می فرماید که هرگاه با شما تماس گرفتم مسئولیت خود را بر عهده دیگران می گذارید.

بازیگر فیلم سینمایی «کاپیتان خورشید» (ناصر طفائی – ۱۳۶۵) با اشاره به فضای مجازی خاطرنشان می کند: فضای مجازی این روزها به فضایی تبدیل شده است که هرکس بر اساس حال و هوای خودش می نویسد.

او می افزاید: «حرف ها در این فضا پاره پاره می شوند و به درستی بیان نمی شوند؛ اظهارنظرهای من در مورد ورزش بانوان آنقدر حواشی داشت که باورم نمی شد؛ تمام زندگی ما در حاشیه بود و در فیلمنامه زندگی نمی کنیم. همه.”

سردرگمی عجیب برای مردم

بازیگر فیلم «قاعده بازی» (احمدرضا معتمدی – ۱۳۸۵) خاطرنشان می کند: امروز افرادی سردرگم هستند که نمی دانند چرا بازیگر، ورزشکار، مهندس، هنرمند و صاحب شغل دیگری هستند. “شما نمی توانید با شعار زندگی کنید.”

و این هنرمند پیشکسوت می افزاید: «آن زمان آدم های توانمندی داشتیم؛ سریال چیزی است که از خالق به من می رسد؛ همان طور که درونش هست از کوزه بیرون می آید، ناصر تقفایی و علی حاتمی امروز کجا هستند؟ یکی مرد و یکی مرد و در غضب خدا افتاد؛ اینها کجا هستند، چرا بیکار شدند یا از کشور رفتند؟

او توضیح می‌دهد: «تلویزیون هنوز موفق به ساخت یک طرح خنده‌دار مثل «دایی جان ناپلئون» نشده است.

بزرگترین حسرت در زندگی

وی در پاسخ به این سوال که بزرگترین حسرت زندگی خود را چه می‌دانید، گفت: هیچکس پشیمان نیست؟ به موقع نرفتم و دلم برایشان تنگ شده بود، برادری داشتم که خیلی دوستش داشتم و او قبل از اونان رفت.

ارجمند خاطرنشان می کند: آنچه مرا نگران می کند آزادی است. نه به معنای نامحدود، بلکه به این معنا که خداوند ما را آفرید و همان طور که پیامبر ما آزادی را به ما آموخت و او آزاد بود. همانطور که امام حسین (علیه السلام) به ما می‌فرماید: «خدمه من ذلیل است.» فرمود: اگر بدهی ندارید، آزاد باشید. این سخنان واقعی مردم از دل تاریخ است.»