خوانندگان محبوب ایرانی پل های پشت سرشان را خراب کردند!


آخرین خواننده ای که ایران را ترک کرد و به خواننده فر آبی پیوست، مازیار فلاحی است. خواننده ای که در ایران طرفداران زیادی دارد.

به گزارش صبح به نقل از الافدال; به بهانه اجرای زنده مازیار فلاحی در شبکه فارسی زبان درباره اسماء که هنوز هم طرفداران زیادی دارد و در داخل ایران شنیده می شود صحبت می کنیم.

مازیار فلاحی خواننده سرشناس ایرانی شب گذشته در شبکه فارسی زبان منوتو حضور یافت و یکی از برنامه ها را اجرا کرد.

وی که پیش از این خبر مهاجرت خود را اعلام کرده بود، درباره علت خروج از ایران نیز گفت: در آلبوم آخرم اجازه ۱۱ آهنگ از ۱۲ آهنگ را ندادند و به همین دلیل از ایران رفتم تا بتوانم آزادانه ترانه بخوانم. فلاحی که چند سالی در اوکراین زندگی می کرد با آغاز حملات روسیه به خاک این کشور راهی آلمان شد.

بیشتر بخوانید: خواننده سرشناس ایرانی به جمع پیوست!

به بهانه اجرای زنده این خواننده محبوب در این مطلب به موارد مشابه می پردازیم. نام هایی که هنوز هم در داخل ایران طرفداران زیادی دارند و شنیده می شوند.

شهسمهر عقیلی

شادمیر عقیلی هنوز هم لقب «پرنده پاپ» دارد و بسیاری از ستارگان فعلی موسیقی کشور تحت تأثیر جنبش شادمیریسم توانسته اند به جایگاه فعلی خود برسند.

پس از موفقیت سرگیجه‌آور آلبوم «داتی»، به دلیل عدم کسب مجوز برای آلبوم «آدم و حوا» و همچنین ممنوعیت صحبت کردن و حضور در تلویزیون، شمر عقیلی را ممنوع اعلام کرد. وطن خود را ترک کند برای ادامه زندگی او برخلاف میل درونی اش، موسیقی خود را در آن سوی آب امتحان کنید.

البته ممکن است در همان زمان یا قبل از آن دیگران هم مهاجرت کرده باشند، اما مهاجرت شادمهر عقیلی به دلیل شهرتش در ایران بیش از دیگران در اذهان مردم و توده ها باقی مانده است. شادمر عقیلی اگرچه امروز از جایگاه بالاتری نسبت به روزهای اولیه هجرت برخوردار است، اما هنوز به سایت ایام (بالا پرواز) نرسیده است.

طاق سبحانی

آرش سبحانی معمار و فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی اصفهان است. نواختن سازهای سنتی را شروع کرد و کمی بعد گیتار را به دست گرفت و بدون هیچ آموزشی به نواختن آن به صورت حرفه ای ادامه داد.

صدای سازش را در آلبوم راز شب درقلی کری شنیدم. جرقه در موسیقی ۸ سال منتظر ماند تا ادامه دهد اما متأسفانه پس از این مدت و با تلاش همه نوازندگان همه چیز به جایگاه اول بازگشت و او ناامید از کشور خارج شد. او اکنون در سانفرانسیسکو آمریکا زندگی می کند. او به کار اصلی خود ادامه می دهد و موسیقی را در کار خود تجربه می کند.

بابا آمین

بابک امینی، نوازنده گیتار و آهنگساز، به دلیل ارتباط با گروهی که به همراه فایق آتشین از ایران آمده بود، ایران را ترک کرد.

اما پس از مدتی از نوازندگان لس آنجلسی فاصله گرفت و فعالیت های موسیقی خود را آغاز کرد. او درس می خواند و رشته اش را که موسیقی کلاسیک است دنبال می کند.

حمید نکیبی

حمید نکیبی خواننده و نوازنده سازهای سنتی مانند سه تار و عود بود. او از گروه موسیقی دانشگاه تایر فارغ التحصیل شد و بیشتر از نوازندگی آواز می خواند. اولین حضور او با گروه روما بود و در کنسرت های گروه حضور داشت.

او همچنین به همراه گروه موسیقی مسعود حبیبی به هند سفر کرد و در جشنواره «جهان خسرو» آواز خواند. او اکنون در آمریکا زندگی می کند و موسیقی سنتی تدریس می کند. او هر از گاهی در کنسرت ها می خواند و می نوازد.

سعید شنب زاده

سعید الشنبهاری متولد بوشهر بود و تلاش زیادی کرد تا موسیقی اصیل جنوب ایران را به ایرانیان و موسیقی دوستان جهان معرفی کند. شنب زاده موسیقی را از شش سالگی شروع کرد و سازهایی مانند نی اینبان، نی جفتی و دمام می نواخت.

شنب زاده تحصیلات آکادمیک نداشت و ابتدا در جشنواره موسیقی فجر اجرا کرد، سپس به جشنواره زیتون ایتالیا دعوت شد و در یک گروه فرانسوی که موسیقی محلی مناطق مختلف ایران را گرد هم آورده بود، آواز خواند. او سال ها در فرانسه به دیدار من رفت.

محسن نامجو

محسن نامجو شهرت خود را تا حد زیادی مدیون ساختارشکنی و خلق ژانرهای جدید موسیقی از طریق «فیوژن» است.

جایگاه ولد از سال‌های حضورش در میان اهالی تئاتر و موسیقی و به دلیل ترکیب‌های متفاوت موسیقی و شخصیت جالب محسن نامجو، خود را به تماشاگران عرضه کرد.

و اما این انجمن های موسیقایی که البته موافقان و مخالفان زیادی داشت و در نهایت به خروج او و مهاجرتش از ایران انجامید.

امیرحسین مقصودلو

امیرحسین مقصودلو یکی از خوانندگانی است که سال ها پیش با تعدادی از هم نسلان خود شروع به کار زیرزمینی کرد و به سرعت به یکی از خوانندگان معروف تبدیل شد.

زمانی که تتلو در ایران بود راه های مختلفی را برای گرفتن مجوز امتحان کرد. تتلو که از دریافت مجوز فعالیت ناامید شده بود، از تاکتیک های مختلفی برای جذب مخاطبان بیشتر استفاده کرد.

سرانجام امیرحسین مقصودلو از ایران به ترکیه رفت و با فعالیت های خود در اینستاگرام، مخاطبان و فالوورهای خود را افزایش داد. علاوه بر این، توهین ها و اقدامات غیراخلاقی و غیراخلاقی تتلو باعث شد صفحه شخصی اینستاگرام او با بیش از ۴ میلیون فالوور برای همیشه بسته شود.

حمید طالب زاده

مهاجرت حمید طالب زاده یکی از اتفاقاتی بود که شاید باعث شد این خواننده به یکباره وطن را به دلیل رفتارهای عاطفی ترک کند.

پس از انتشار و محبوبیت آهنگ «همه چی آرومه» ناگهان به شهرت و محبوبیت خاصی دست یافت و تلاش او برای انتشار رسمی آلبومش به جایی نرسید تا سرانجام از کشور خارج شد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که حمید طالب زاده پیش از انتشار قطعه معروف خود دو آلبوم رسمی و دارای مجوز را در ایران منتشر کرد، اما پس از توجه به برخی از آثار او که بیشتر به صورت ویدئویی از شبکه های ماهواره ای بود، لو رفت. او دیگر قادر به انجام هیچ گونه فعالیت رسمی نبود و همین امر باعث شد ایران را به مقصد آمریکا ترک کند.

مانه راهنماست

مانی رهنما، شاگرد زنده یاد بابک بیات (آهنگساز و نوازنده) که در دهه ۷۰ با همنوعان خود برای بقای پاپ کار کرد، خواننده دیگری است که از ایران به ترکیه رفته است.

زمانی که رهنما در ایران زندگی می کرد آلبوم هایی چون «مرسدس»، «فصل پرواز»، «اتراز»، «آخرین غزل»، «جایی که می خندیم»، «من و تو» و «با خودم می رقصیم» منتشر کرد. با مجوز، راهنمای بازار راه اندازی شد. وی در سال های فعالیت خود در زمینه تدریس فعال بود و در سال ۱۳۸۵ با صبا راد (مجری تلویزیون) ازدواج کرد.

معلم مهدی

مهدی مدرس یکی دیگر از خواننده های پاپ است که در دهه ۸۰ فعالیت ها و طرفداران رنگارنگی داشت. وی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۶ خورشیدی آغاز کرد. او یکی از خوانندگانی است که قبل از گسترش اینترنت و تعداد شبکه های ماهواره ای توجه عموم را به خود جلب کرد.

مدرس از جمله خوانندگانی بود که معمولاً کلیپ هایش از شبکه های ماهواره ای مهاجر و ایران موزیک پخش می شد و همین اتفاق بر تعداد طرفدارانش افزود. ممنوعیت مهدی مادریس در نهایت منجر به مهاجرت او به آلمان شد.

بی حیا

ساسان حیدری هیویت (زاده ۲۹ آبان ۱۳۶۷)، معروف به ساسی، سابقاً ساسی منکین، یکی از مشهورترین موزیسین های پاپ و رپ ایرانی است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ به شهرت رسید.

فعالیت مخفیانه و انتشار کلیپ و آهنگ بدون مجوز چندین بار باعث دستگیری وی شد که طولانی ترین روز دستگیری وی یک هفته در کیش بود که دلیل این دستگیری را اخلال در نظم عمومی به دلیل تجمع اعلام کرد. از طرفداران برای گرفتن عکس!

ساسی در سال ۱۳۸۸ زمانی که ۲۱ ساله بود در روزهای منتهی به انتخابات به همراه جمعی از خوانندگان مجاز و غیرمجاز با واسطه به دیدار مهدی کروبی رفت.

در آنجا از او خواستند در حمایت از کروبی آهنگی بسازد، او پذیرفت و این آهنگ منتشر شد. در سال ۲۰۱۰ در سن ۲۳ سالگی ایران را به مقصد مالزی ترک کرد و حدود دو سال در آنجا زندگی کرد، سپس مدتی را در ترکیه و دبی گذراند و اکنون در آمریکا زندگی می کند.

استین

فرناز ملکی متولد اسفند ۱۳۶۷ در تهران فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ با نام هنری «ساتین» آغاز کرد. ظهور او در سال ۱۹۸۸ با خوانندگی با شخصیت هایی مانند ساسی مانکین و حسین تهی آغاز شد.

در زمستان ۹۶ همزمان با شروع فصل سوم شهرزاده، فرناز در تیزر همراه محسن چافوشی شد و در چند قسمت صدای او نیز در این سریال پخش شد. اما شهرت او از آخرین قسمت های سریال شهرزاده در خرداد ۱۳۷۶ و کلیپ های «نشد» و «چه کاردی» به همراه امین بانی و با استقبال چشمگیر مردم آغاز شد.

استین سرانجام در اواسط سال ۲۰۱۷ زمانی که ۳۰ سال داشت تصمیم به مهاجرت گرفت و برای همیشه ایران را ترک کرد.