خطر زوال عقل در سنین بالا با یائسگی زودرس افزایش می یابد


بر اساس مطالعه جدیدی که در مورد موضوع یائسگی انجام شده است، زنانی که وارد یائسگی زودرس می شوند بیشتر در سنین بالا به زوال عقل مبتلا می شوند. محققان می گویند که در مقایسه با زنانی که در دهه ۵۰ خود وارد یائسگی می شوند، زنانی که در اوایل دهه ۴۰ یا قبل از آن وارد یائسگی می شوند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به زوال عقل هستند. این اولین مطالعه از نوع خود است که در مورد ارتباط بین یائسگی و خطر زوال عقل انجام شده است.

خطر زوال عقل در سنین بالا با یائسگی زودرس افزایش می یابد

نیازی به نگرانی در مورد این وجود ندارد که می توان آن را به عنوان یک علامت هشدار اولیه برای نظارت بر بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند در نظر گرفت. به این ترتیب، زنانی که در اوایل زندگی وارد یائسگی می شوند، می توانند از شرایطی مانند زوال عقل در سنین بالا اجتناب کنند.

خطر زوال عقل در سنین بالا با یائسگی زودرس افزایش می یابد

آنها همچنین می توانند برای تشخیص مراحل اولیه چنین شرایط روانی برای معاینات منظم سلامت مراجعه کنند. به این ترتیب، شرایطی مانند زوال عقل را می توان به موقع و بدون وارد شدن به مرحله پیچیده درمان کرد. پیشرفت چنین شرایطی را می توان با درمان مناسب و درمان های دیگر کند کرد.

زوال عقل بسیاری از افراد را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد، و این معمولا در سنین بالا دیده می شود زیرا توانایی شناختی کلی در این مرحله آسیب می بیند. چنین بیمارانی اغلب در به خاطر سپردن آسان چیزها مشکل دارند و همچنین در برخی موارد در ارتباط با آنها مشکل دارند. نه تنها این، بلکه توانایی تصمیم گیری آنها نیز در چنین مواردی تا حد زیادی کاهش می یابد، که می تواند کیفیت کلی زندگی آنها را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

آلزایمر و دمانس عروقی شایع ترین بیماری در این گونه بیماران است و این امر بیشتر در بیماران مسن دیده می شود. در برخی موارد، سایر شرایط سلامتی مانند سکته مغزی نیز می تواند منجر به زوال عقل و سایر شرایط مرتبط در این افراد شود.

تحقیقات جدید نشان داده است که شروع یائسگی بر خطر ابتلا به زوال عقل در سنین بالا تأثیر می گذارد. پس از تجزیه و تحلیل داده های سلامتی بسیاری از زنان، محققان دریافتند زمانی که زنان در دهه ۵۰ زندگی خود وارد یائسگی می شوند، خطر ابتلا به زوال عقل بسیار کمتر است. هنگامی که زنان در اوایل دهه ۴۰ خود وارد یائسگی شدند، خطر به طور قابل توجهی بالاتر بود.

همچنین مهم است که درک کنیم که خطر سکته مغزی پس از یائسگی در برخی از زنان افزایش می یابد. جریان نامناسب خون به ناحیه مغز می تواند منجر به عوارض مختلفی از جمله زوال عقل شود. به همین دلیل، چنین افرادی باید ورزش منظم را رعایت کنند تا جریان خون در بدن فعال بماند و خطر ابتلا به بیماری های مختلف در طولانی مدت کاهش یابد.

اجتناب از الکل و سیگار نیز راهی عالی برای دور ماندن از زوال عقل و سایر شرایط مرتبط است. این عادات می تواند احتمال لخته شدن خون و التهاب را در بدن افزایش دهد که می تواند باعث بروز مشکلات مختلف سلامتی در سنین بالا شود.

جدای از آن، خوردن یک رژیم غذایی سالم نیز می تواند کمک زیادی به جلوگیری از شرایطی مانند زوال عقل کند. افرادی که در معرض خطر بالای زوال عقل هستند نیز باید شرکت در فعالیت های آموزشی را حتی در سنین بالا ضروری بدانند. این توانایی شناختی را در شرایط خوبی نگه می دارد و بیماران می توانند پیشرفت زوال عقل را کاهش دهند.

به گفته پزشکان، پس از یائسگی، سطح استروژن در بدن کاهش می یابد و این ممکن است دلیلی برای افزایش خطر زوال عقل در زندگی بعدی باشد. هنگامی که سطوح استروژن برای سال‌ها کاهش می‌یابد، منجر به استرس اکسیداتیو می‌شود که می‌تواند سرعت پیری مغز را در درازمدت افزایش دهد. به این ترتیب منجر به زوال شناختی و ایجاد زوال عقل و سایر شرایط می شود. زنانی که زود وارد یائسگی می شوند باید از چنین خطراتی آگاه باشند و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر