خطرات مکرر سلامتی || عوارض جانبی برای سلامتی چیست و چه فوایدی دارد؟


اطلاعات در مورد خطرات مکرر سلامتی متفاوت است. برخی مطالعات اثرات ضد افسردگی و ضد التهابی عود را نشان داده اند. مطالعات دیگر ارتباطی بین استنشاق عود سیگار و اثرات منفی آن بر سلامتی مانند سرطان نشان داده است.

بخور ماده ای است که برای تولید بوی معطر سوزانده می شود. در واقع ، کلمه “بخور” از یک کلمه لاتین به معنی “سوزاندن” گرفته شده است. سوزاندن از زمان های قدیم وجود داشته است. در مراسم های مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان از بخور استفاده می شد. در طول قرن ها و تا به امروز مردم در سراسر جهان به دلایل مختلف از تکرار استفاده کرده اند.

آیا دود بخور می تواند به سلامتی شما آسیب برساند؟

همچنین ، اگر می خواهید از تکرار کننده استفاده کنید ، باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید. شما باید مطمئن شوید که آتش سوزی وجود ندارد.

همین حالا با پزشکان پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

بخور معمولاً از مواد طبیعی تهیه می شود. اولین بخورها از مواد معطر مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و … ساخته شده بود. با گذشت زمان ، مواد بیشتری به محتویات بخور اضافه شد تا عطر ، ظرفیت سوزاندن و حفظ مواد موجود در بخور را بهبود بخشد.

برای استفاده از اکثر انواع بخورها به منبع آتش نیاز دارید. انتهای بخور ، كه می تواند مخروطی ، چوبی ، گرد یا ، باشد ، توسط شعله برای بخور دادن بخور روشن می شود. بخور طراحی شده است تا بوی شیرین و دلپذیری داشته باشد. همچنین می تواند حاوی ذرات معلق باشد که به راحتی استنشاق می شوند. این بدان معناست که می تواند تأثیرات بالقوه ای بر سلامت فرد داشته باشد.

نکات برجسته خطرات مکرر سلامتی

خطرات سلامتی عود پزشک

بسیاری از فرهنگ ها برای سلامتی و حتی اهداف معنوی بخور می سوزانند. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که سیگار کشیدن مکرر می تواند برای سلامتی مضر باشد.

تکرار یک ماده دودی است. این ماده از مواد قابل احتراق طبیعی برای ایجاد دود معطر ساخته شده است. انواع مختلف بخورها رایحه و ترکیبات متفاوتی دارند. برخی از نمونه های این اقلام شامل سرو یا گلاب است. برخی از آنها با رزین و برخی دیگر با پودر ساخته می شوند. به طور کلی ، بخور برای بوی داخلی خانه ، اهداف معنوی ، سلامتی و موارد دیگر استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، برای استفاده از آن نیز باید دود بخور را استنشاق کرد. اخیراً ، تأثیرات منفی دود بخور بر سلامتی مورد بررسی قرار گرفته است. اجازه دهید نگاهی دقیق تر به آسیب احتمالی ناشی از دود بخور بیندازیم.

اگرچه برخی از داده ها نشان می دهد که مواد موجود در عود ممکن است مزایای بالقوه ای برای سلامتی داشته باشند ، اما برعکس آن چطور؟ آیا استنشاق دود بخور می تواند مضر باشد؟ دود بخور حاوی چندین مورد است. این مواد شامل ذرات ریز احتراق و گازهای مختلف از جمله مونوکسید کربن هستند.

در مطالعه ای روی بزرگسالان چینی ، شواهدی یافت شد که استفاده از عود می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور خلاصه ، استفاده از بخور برای مدت طولانی وجود داشته است و برای اهداف مختلفی از جمله اعمال مذهبی ، خنثی شدن بو و مدیتیشن و آرامش استفاده می شده است. از طیف وسیعی از مواد ، معمولاً گیاهی ، می توان به عنوان عناصر تکرار استفاده کرد.

سرطان یکی از خطرات عود بیماری است

محققان در سنگاپور دریافتند که استفاده طولانی مدت مکرر با افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی ریه ارتباط دارد. مطالعه بر روی کودکان عمانی نشان داد که استفاده از عود باعث خس خس سینه در کودکان مبتلا به آسم می شود. با این حال ، استفاده از عود با افزایش بروز آسم ارتباطی ندارد.

بخور شامل ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی است که ذرات کوچک و استنشاق را تولید می کند. یک مطالعه در سال 2009 تأیید کرد که برخی از این موارد سرطان زا هستند ، به این معنی که می توانند باعث سرطان شوند. این مطالعه همچنین ارتباط بین خطر بالای سرطان و عود را نشان داد.

بیشتر این سرطان ها سرطان دستگاه تنفسی فوقانی یا سرطان ریه بودند.

مطالعه دیگری نشان داد که استنشاق دود بخور نسبت به سیگار سرطانی تر است. این مطالعه فقط بر روی سلول های حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

وجود بسیاری از ترکیبات سمی و محرک در دود بخور ، همراه با ترکیبات معطر آن ، به این معنی است که می تواند اثرات مضر نیز ایجاد کند.

آسم

عود بیماری آسم ایجاد نمی کند ، اما می تواند باعث آسم شود. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که ذرات موجود در دود بخور برای سلولهای کشت در غلظتهای کمتر از دود سیگار سمی هستند. لازم به ذکر است که در این مطالعه فقط دود بخور و ته سیگار مورد ارزیابی قرار گرفت.

ذرات معلق موجود در دود بخور نه تنها حاوی مواد سرطان زا بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که سیگار کشیدن مکرر می تواند منجر به برخی بیماری های تنفسی مانند آسم شود. در یک مطالعه بیش از 3000 دانش آموز در مورد آسم ، علائم آسم و الهام عودکننده مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که بین استنشاق دود بخور ، آسم و علائم شبه آسم مانند خس خس سینه ارتباط وجود دارد.

رابطه بین مصرف مکرر و افزایش نیاز به داروهای آسم نیز در این مقاله نشان داده شده است.

التهاب

خطرات سلامتی عود پزشک

مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن مکرر می تواند باعث التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که سیگار کشیدن مکرر نه تنها ممکن است باعث التهاب در ریه ها شود ، بلکه باعث التهاب کبد نیز می شود. این مطالعه محدود بود زیرا فقط بر روی حیوانات انجام شد. این التهاب ناشی از پردازش ذرات معدنی به متابولیت ها است که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز می شود.

متابولیسم

ترکیبات موجود در دود بخور نیز می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که استنشاق دود مکرر بر سوخت و ساز بدن و وزن تأثیر منفی دارد. سیگار کشیدن مکرر باعث کاهش وزن ناخواسته و کاهش سطح کلسترول خوب می شود.

مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا این اتفاق می تواند برای انسان رخ دهد.

بخور از چه چیزی تشکیل شده است؟

بخور معمولاً از یک ماده معطر تهیه می شود. آنها همچنین از چسب برای نگه داشتن ذرات معطر در کنار هم استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای تهیه بخور معمولاً گیاهی هستند. این مواد می توانند شامل رزین ها ، پوسته ها ، دانه ها ، ریشه ها و گل های مختلف باشند.

مواد خاصی که در بخور استفاده می شود ممکن است بسته به منطقه و سازنده این محصول متفاوت باشد. برخی از نمونه های خاص از مواد معطر که می توانند برای تولید بخور در نقاط مختلف جهان استفاده شوند عبارتند از:

  • اولیبانو
  • دارچین
  • چانه ارزان
  • سانتالو

پیوند سوزان در بخور همان ماده ای است که شعله ور می شود. عملکرد اجازه می دهد تا تکرار بسوزد و دود تولید کند. مواد مورد استفاده به عنوان چسب در نقاط مختلف جهان متفاوت است ، اما ممکن است شامل مواردی مانند زغال سنگ یا پودر چوب باشد.

فرم تکراری

تکرار به اشکال مختلف ظاهر می شود ، از جمله:

  • پودر
  • چوب
  • باز پیچی
  • مخروط ها

نحوه استفاده از تکرار

خطرات سلامتی عود پزشک

برای سوزاندن بخور ، ابتدا به آرامی روشن می شود. به عنوان مثال ، برای روشن کردن بخور چوبی ، از فندک یا کبریت برای روشن کردن نوک آن استفاده می شود. هنگامی که بخور روشن می شود ، شعله را به آرامی خاموش کنید. معمولا دمیدن، عود را غیرفعال کنید. سپس بخور می درخشد و شروع به تولید دود معطر می کند.

زمان سوزاندن بخور با توجه به شکل آن متفاوت است. به عنوان مثال ، سوزاندن عود می تواند بین 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی بخور کاملاً می سوزد ، تنها می ماند. البته ، باید توجه داشته باشید که بخور دادن با خطر آتش سوزی همراه است.

برای سوزاندن بخور ، باید از دستگاه بخور مخصوص استفاده کنید. این به کنترل بخور سوزان و خاکستر آن کمک می کند. بخورها را روی یک سطح نسوز قرار دهید. هرگز بخور سوزان لجام گسیخته را در گوشه خانه خود رها نکنید.

می توانید بخور ، کویل و بخور بخور را به صورت آنلاین خریداری کنید.

آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟

خطرات سلامتی عود پزشک

قرنهاست که از بخور در سراسر جهان استفاده می شود ، اما آیا بخور دادن فوایدی برای سلامتی دارد؟ تحقیقات محدودی در مورد فواید احتمالی بخور دادن وجود دارد. مطالعات زیادی در مورد کندر و عود بیماری انجام شده است.

استفاده از عود یکی از پایه های اصلی اعمال مذهبی و مدیتیشن از زمان های قدیم بوده است. اما آیا واقعاً بخور دادن اثر آرام بخش یا روانگردان دارد؟

مطالعه ای در سال 2008 بر روی رزین کندر نشان داد که این عود می تواند واکنش مشابهی را به داروهای ضد افسردگی تحریک کند. علاوه بر این ، واکنشی به این ترکیب در مناطقی از مغز که با اضطراب و افسردگی مرتبط است مشاهده شده است. همچنین گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که برخی ترکیبات جدا شده از کندر و شیره دارای اثر ضد التهابی در موش ها هستند. محققان چندین ترکیب را از رزین ها جدا کردند و دریافتند که برخی از آنها ، بسته به دوز ، می توانند پاسخ التهابی را در موش ها مهار کنند.

با این حال ، باید توجه داشت که محققان در این مطالعات با ترکیبات تصفیه شده رزین کندر کار کردند. برای تعیین اینکه آیا این ترکیبات در دود مکرر وجود دارند یا خیر و آیا واکنش های مشابهی را در افراد ایجاد می کنند ، مطالعات بیشتری لازم است.

اخرین حرف

از زمان های قدیم ، در سراسر جهان و در میان فرهنگ های مختلف از بخور استفاده می شده است. با توجه به آسیب احتمالی ناشی از تکرار دود ، بهتر است قبل از استفاده از عود با پزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

دیدگاهتان را بنویسید