خبر خوش ۱۴۰۱ برای “بازنشستگان”


وام وام خوشگل به بازنشستگان در شرایط سخت زندگی کمک می کند. در سال جدید دولت تصمیمات خوبی در مورد این وام های بازنشستگی گرفته است.

به گزارش صبح صبح، توسعه وام قرد حسنه بازنشستگان برای سال آینده توسعه یافته و بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان منابع به این وام های قرد حسنه اختصاص یافته است. مبلغ وام برای هر نفر ۱۰ میلیون تومان است. در سال ۱۴۰۰ این مبلغ هفت میلیون تومان بود که برای سال آینده ۴۰ درصد رشد خواهد داشت.

به گفته وزیر اقتصاد، مستمری بگیران علاوه بر کارکنان دولت مشمول وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن خواهند شد. وام های بدون وثیقه هم شامل بازنشستگان تامین اجتماعی و هم سایر بازنشستگان دولتی می شود، مشروط بر اینکه افراد بتوانند حق بیمه را دریافت کنند.

بازنشستگان نیز مشمول دریافت وام ۱۰۰ میلیون دلاری بدون ضامن خواهند شد. اما کدام بانک ها بدون ضامن به مستمری بگیران وام می دهند؟

مهمترین شرط بازپرداخت وام بدون ضامن این است که مردم ثابت کنند توانایی پرداخت اقساط وام را دارند. چندی پیش مدیر روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که بر اساس بخشنامه وزارت اقتصاد، بازنشستگان می توانند با ارائه نامه کسر از حقوق خود وام ۵۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

اما اگر این افراد برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی اقدام کنند، علاوه بر نامه کسر حقوق، باید چک یا سفته نیز به بانک ارائه کنند.

این شرط پرداخت وام ۱۰۰ میلیون دلاری به بازنشستگان تامین اجتماعی است. یعنی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز می توانند از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان با کسر نامه از حقوق و چک و سفته وام بگیرند.