خبر خوب؛ یک آدامس مخصوص برای مبارزه با ویروس کرونا کشف کنید!


دانشمندان آدامسی طراحی کرده اند که با جویدن ویروس کرونا را به دام می اندازد و می تواند روند انتقال بیماری را از فردی به فرد دیگر کاهش دهد.

به گزارش صبح امروز رویترز؛ اپیدمی کرونا به یکی از چالش برانگیزترین مشکلات بهداشتی در کشورها تبدیل شده است.

اگرچه در ابتدا تصور بر این بود که با ظهور واکسن‌های کووید-۱۹ شاهد کنترل این بیماری همه‌گیر خواهیم بود، اما ظهور مداوم گونه‌ها و زیرگونه‌های جدید این ویروس کار را برای دانشمندان دشوار کرده است.

دانشمندان یک آدامس مخصوص برای کاهش انتقال ویروس کرونا بین افراد طراحی کرده اند. وقتی فردی سعی می کند این آدامس را بجود، ویروس کرونا در بزاق به دام می افتد و این امر باعث کاهش انتقال ویروس بین افراد می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین واکسن کرونا برای تزریق چهارم چیست؟

این آدامس حاوی پروتئین ACE2 است که در سطح سلول های بدن وجود دارد. ویروس کرونا با چسبیدن خود به سطح سلول وارد سلول می شود. اکنون این پروتئین ویروس را گمراه می کند و پس از تماس با کووید-۱۹، ویروس به دام می افتد.

در مطالعات آزمایشگاهی این صمغ با سویه های دلتا و میکرون، دانشمندان متوجه شدند که این دو سویه با اتصال به سطح پروتئین ACE2 قابلیت انتقال خود را تا حد زیادی از دست می دهند.

محققان پروتئین ACE2 را با کمک مهندسی ژنتیک از سلول های کاهو استخراج کردند. در آزمایش دیگری، پروتئین ACE2 گرفته شده از پودر لوبیا، علاوه بر به دام انداختن ویروس کرونا، موفق به کنترل ویروس آنفولانزا نیز شد.

دانشمندان تاکید می‌کنند که چون بیماری‌های ویروسی مانند کووید-۱۹ و آنفولانزا از طریق تنفس و دهان منتقل می‌شوند، لازم است روش‌هایی ابداع شود که بتواند این مشکل را کنترل کند.

این می تواند به طور قابل توجهی روند انتقال بیماری را از فردی به فرد دیگر کاهش دهد.