جشن عاشورا در سایر کشورهای اسلامی چگونه برگزار می شود؟


یک چهارم جمعیت جهان مسلمان هستند و عاشورا یکی از مهم ترین روزهایی است که مسلمانان بر این باورند که برگزاری آن موجب تقویت ایمان و رحمت بیشتر خداوند می شود.

به گزارش صبحگاهی خبرآنلاین، مسلمانان سراسر جهان از لندن تا نیویورک، ملبورن و لاهور، هزاران نفر در مراسم عاشورا شرکت کردند و به عزاداری امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش پرداختند. کربلا.

نادیا زقلوند: مسلمانان سراسر جهان مانند ایران جشن های مختلفی را در روز عاشورا برگزار می کنند و این روز را گرامی می دارند. برای مسلمانان، این روز به معنای برتری خیر بر بدی، صبر و ایثار است که بسیار مهم است.

در زیر به برخی از این عادات اشاره کرده ایم:

دو دریا

روزهای اسکان و عاشورا در بحرین تعطیل رسمی است. بحرینی ها عاشورا را با سنت های منحصر به فرد بسیاری جشن می گیرند. در مساجد از زندگی امام حسین (علیه السلام) صحبت می کنند، برای بی خانمان ها و عابران غذا می خورند و تمام ماه محرم را عزاداری می کنند. شیوه های عزاداری است که از زدن زنجیر یا داس استفاده می کنند.

دولت بحرین در طول ماه محرم برای هیئت های عزاداری غذا تهیه می کند. رنگ پرچم های بحرین در ماه محرم به سیاه و سفید تغییر می کند. خیابان های شهرهای بحرین نیز با پارچه های عزا تزئین شده بود.

جشن عاشورا در سایر کشورهای اسلامی چگونه برگزار می شود؟

بنگلادش

در بنگلادش، محرم و عاشورا با آداب و رسوم مختلفی برگزار می شود. رئیس جمهور و همسرش در روز عاشورا پیام های جداگانه ای برای این روز از تلویزیون پخش کردند. تمامی شبکه های تلویزیونی دولتی و خصوصی این کشور مراسم عزاداری امام حسین (علیه السلام) و یارانش را پخش می کنند.

نهادهای مختلف مذهبی در روز عاشورا برنامه های مختلف عزاداری برای مردم برگزار می کنند. گروه های ترحیم سازماندهی شده و نیروی انتظامی بسیار مشتاق است تا این جشن بدون خطر و حادثه بد برگزار شود.

آذربایجان

در روز عاشورا هزاران نفر از شیعیان برای عزاداری امام حسین (علیه السلام) به مساجد می روند و برنامه های ویژه ای در آن روز برگزار می شود. البته دولت آذربایجان برای شیعیان محدودیت هایی ایجاد کرد. مثلا دسته های عزاداری قبل از اجرای مراسم عاشورا باید از نیروی انتظامی مجوز بگیرند و ثبت نام کنند. اما در این روز، نیروهای انتظامی بدون شرکت در مراسم، مشتاق اظهار نظر درباره مساجد و اماکن متبرکه هستند تا روز عاشورا بدون حادثه بگذرد.

در تمام ایام محرم، شیعیان به نشانه قیام امام حسین (علیه السلام) علیه ظلم، پرچم های سیاهی را بر پنجره ها یا درهای خانه های خود نصب می کردند. برخی خانه های خود را به حسینیه تبدیل می کنند و مردم را به عزاداری در خانه دعوت می کنند. اگرچه ایرانیان آذربایجان شهروند شوروی سابق شدند، اما به اسلام وفادار ماندند. در روز عاشورا هیچکس لباس های رنگارنگ نمی پوشد و بین عزاداران غذا توزیع می شود.

همچنین مردم گنجه در زیارتگاه شهر خود گرد هم می آیند و با برپایی مراسم های مختلف از جمله سینه زنی، زنجیر زنی، نوحه خوانی، قربانی گوسفندان و توزیع آذوقه بین مردم به عزاداری می پردازند.

در این روز مردم سر کار نمی روند و در مجالس عزاداری شرکت نمی کنند. همچنین چند سالی است که اهدای خون به صورت نذری در بین مردم آذربایجان رواج یافته است. در واقع این کار به جای داس و خودزنی انجام می شود.

در این روز سخنرانان مذهبی معمولاً در مورد وقایع روز کربلا صحبت می کنند و اینکه امام حسین (علیه السلام) با ظالمانی که می خواستند برای خود زندگی مجللی داشته باشند و مردم را به فقر بکشانند مبارزه کرد و در این راه از خود گذشتگی کرد. زندگی و خانواده اش.

هند

شیعیان هندی در ماه محرم، مراسم مربوط به این ماه را با دقت انجام می دهند. عاشورا برایشان مهم ترین روز است و همه کارشان را تعطیل می کنند و برای امام حسین علیه السلام عزاداری می کنند. در واقع در این روز تمام ادارات دولتی، پست ها و بانک ها تعطیل می شوند، مغازه ها و شرکت های اسلامی فعالیت خود را تعطیل می کنند یا ساعات کاری خود را کاهش می دهند.

در ماه‌های محرم و صفر، مسلمانان شیعه هند لباس نو نمی‌خرند، هیچ جشنی برگزار نمی‌کنند و زنان از زیورآلات استفاده نمی‌کنند. در هند در ایام محرم و عاشورا مراسمی مانند نوحه خوانی، سینه زنی، برپایی دسته های عزاداری و پرچم گردانی برگزار می شود. اجرای تعزیه این روزها از برنامه های مورد علاقه مسلمانان است و البته هندی های ادیان دیگر نیز به تماشای اجراهای مربوط به کربلا علاقه نشان می دهند.

تونس

تونسی ها در ایام محرم از خوردن غذاهای رنگارنگ و برگزاری هر نوع جشن و زیارت اهل قبور در صبح روز عاشورا خودداری می کنند.

جشن عاشورا در سایر کشورهای اسلامی چگونه برگزار می شود؟

بوقلمون

در ترکیه، سازمان های غیردولتی و شهرداری ها برای هزاران نفر، به ویژه فقرا، غذا توزیع می کنند. حلوا یکی از این غذاهایی است که در این روز تهیه می شود. همچنین مخلوطی از انواع مواد غذایی مانند گندم، نخود، لوبیا، برنج، زردآلو، انگور، توت فرنگی و سایر میوه ها در میان نذورات مردم ترکیه به چشم می خورد.

مراسم عزاداری و روضه خوانی در ایام محرم و به ویژه عاشورا برپا می شود و به این ترتیب مردم سعی می کنند به یکدیگر نزدیک شوند. البته مسلمانان اهل سنت نیز با روزه گرفتن روز عاشورا این روز را گرامی می دارند.

منبع: