توجه تغییر زبان نشانه این بیماری های جدی است!


تغییرات ظاهری در زبان انسان علائم هشدار دهنده ظهور بیماری های اغلب جدی است. در این مقاله با این بیماری ها آشنا می شوید.

به گزارش صبح به نقل از الافدال; معاینه دهان می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی شما و هر تغییری که می تواند نشان دهنده برخی بیماری های جدی باشد به شما بگوید.

زبان دارای بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ جوانه چشایی است که به شما امکان می دهد بافت ها و طعم ها را آزمایش کنید. همچنین خانه اکثر باکتری هایی است که در دهان شما زندگی می کنند، و در حالی که برخی از آنها سلامتی را افزایش می دهند، برخی دیگر می توانند مضر باشند.

بیشتر بخوانید: بلایی که ویپ سر شما می آورد باور نکردنی است!

زخم دهان

زخم ها برآمدگی های کوچک و دردناک داخل دهان هستند و معمولاً در عرض چند روز خود به خود بهبود می یابند. اگر زخم غیرعادی یا یک توده جدید روی زبان خود دارید، می تواند نشانه سرطان دهان باشد و باید فورا به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

لکه های سفید در دهان که از بین نمی روند

لکه های سفیدی که با شستشو از بین نمی روند و در داخل دهان و روی زبان ظاهر می شوند به لکوپلاکیا معروفند. این ضایعات عمدتاً خوش خیم هستند، اما می توانند نشانه سرطان باشند و باید توسط دندانپزشک یا پزشک بررسی شوند.

لکه های سفید که ناپدید می شوند

لکه های سفیدی که می توان با مسواک از بین برد، می تواند نشانه برفک دهان باشد که اغلب با درد، طعم ناخوشایند و مشکل در خوردن و آشامیدن همراه است.

اگرچه برفک دهان شایع است و به راحتی قابل درمان است، اما اگر عود کند، ممکن است نشان دهنده مشکل زمینه ای دیگری مانند مشکل یا ضعف سیستم ایمنی باشد.

زبان مودار

اصطلاح زبان مودار برای توصیف یک لایه غیر طبیعی در سطح بالایی زبان استفاده می شود. این یک وضعیت بی ضرر است که در اثر رشد بیش از حد باکتری یا مخمر ایجاد می شود. این باکتری ها معمولا روی برجستگی های کوچک و گردی به نام پاپیلا که در امتداد طول زبان قرار دارند، تجمع می یابند.

پاپیلاها به جای افتادن شروع به رشد می کنند و در موارد شدید می توانند تا ۱۵ برابر طول طبیعی خود رشد کنند و ظاهری مودار ایجاد کنند. این وضعیت بیشتر به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا سیگار کشیدن ایجاد می شود.

زبان جغرافیایی

زبان جغرافیایی وضعیتی است که باعث می شود یک الگوی نقشه مانند روی زبان ظاهر شود. زبان جغرافیایی یک بیماری شایع و نه جدی است، اما اگر غذاهای خاصی مانند مرکبات یا غذاهای تند بخورید می تواند باعث درد شود.

بهترین راه برای مدیریت آن پرهیز از غذاهای تحریک کننده است.