تماشای جوجه تیغی برای یک جوجه تیغی / پایان باز یک سریال کمدی تلخ – تئاتر آنلاین


علاقه مندان به هنرهای نمایشی می توانند در ایام نوروز فیلم تئاتر «جوجه تیغی» به طراحی و کارگردانی بهرام افشاری را تماشا کنند.

به گزارش تئاتر آنلاین، تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای علاقمندان به تئاتر است که نمایش هایی را روی صحنه ببرند، نمایش هایی که معمولا از هفتم فروردین ماه اجراهای خود را آغاز می کنند، اما طی دو سال گذشته به دلیل تعطیلی تئاترها و حوزه های هنری در نوروز به دلیل مشکلاتی که وجود دارد. پیشگیری از شیوع بیماری عروق کرونر قلب و نیاز بیشتر افراد به ماندن در خانه، تماشای فیلم و تئاتر توسط علاقمندان به هنرهای نمایشی رواج یافته است. البته امسال با کنترل بیماری و عادی شدن اوضاع از نیمه دوم تعطیلات نوروزی، نمایش های مختلفی در سالن های نمایش و یا اجرای سال قبل ادامه خواهد داشت و شهروندان تهرانی یا مهمانان نوروزی. کسانی که به پایتخت می آیند می توانند این آثار را تماشا کنند. اما تماشای فیلم‌های قدیمی و جدید برای افرادی که تماشای یک نمایش را از دست داده‌اند، برای کسانی که می‌خواهند آرشیو خود را تکمیل کنند یا ساکن تهران نیستند و تماشای نمایش‌های در حال اجرا در تئاتر کشور امکان‌پذیر نیست. شما خالی از لطف نخواهید بود.

در همین راستا همانند سال های گذشته در گزارش های جداگانه ای به معرفی فیلم های تئاتری می پردازیم که در زمان تماشای عمومی مورد توجه قرار گرفتند و حتی فیلم های تئاتری آن ها پس از اکران همچنان پرطرفدار بوده و موردتوصیه علاقه مندان هنرهای نمایشی قرار می گیرد.

نمایش «جوجه تیغی» مونولوگ است که با طراحی و کارگردانی بهرام افشاری و تهیه کنندگی محمد قدس سره در صحنه ها و تئاترهای مختلف اجرا می شود. «جوجه تیغی» اولین تجربه افشاریان در نویسندگی و کارگردانی تئاتر است که برای اولین بار در سال ۱۳۷۳ در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان به نمایش درآمد و با استقبال چشمگیر مخاطبان مواجه شد.

در آن زمان بهرام افشاری هنوز به شهرت و محبوبیت امروزی نرسیده بود و بیشتر مخاطبان او را به عنوان یک بازیگر کوشا تئاتر می شناختند که در اولین نمایش با بهره گیری از تجربیات افراد مختلف و استفاده از قسمت هایی از آثارش آن را کارگردانی کرد. زندگی خودش، الحیات جوانی همدانی در نقش بازیگری به تصویر کشیده می شود که دوست دارد اسکار بگیرد.

پس از استقبال از اجرای این نمایش و محبوبیتی که افشاری با حضور در سریال پایتخت به دست آورد، در سال ۱۳۷۶ تصمیم گرفت این نمایش را دوباره در سالن سمندری تماشاخانه ایرانشهر اجرا کند که نسبت به اجراهای قبلی با استقبال بیشتری روبرو شد. فیلم تئاتر این نمایش منتشر و در اختیار عموم قرار گرفته است.

افشاری تنها بازیگر «جوجه تیغی» حق دارد این جوان شهرستانی را بازی کند و او را با طنز، رویا، آرزو و زندگی پرتلاطم و غم انگیز به تصویر بکشد. افشاری علاوه بر تلفیق تئاتر، استندآپ کمدی و سخنرانی در این نمایش، از ویدئوهای خستگی ناپذیر میان و انتها با هنرمندان مشهوری چون باران کوثری استفاده کرد و پایانی باز به این کمدی تلخ بخشید. امیر جعفری، پیام دیکردی، مهران احمدی، ختن شکیبا، نوید محمدزاده، علی سرابی، جواد عزتی و تماشاگران حضور دارند و از سرنوشت قهرمان نمایش و همچنین زندگی تلخ آن می‌گویند. مثل او.

در اواخر نمایش، شخصیت اصلی اعتراف می کند که یک جوجه تیغی است. زیرا پس از پشت سر گذاشتن سختی های فراوان، پوست ضخیم می شود و تیز نیست و ظاهری خشن و زمخت دارد. در حالی که او از همان بچه شهر کوچک است، توضیح داده شده است که شما یک جوجه تیغی را به خاطر یک جوجه تیغی می بینید.

این روزها علاقه مندان به تماشای سینما می توانند با خرید اینترنتی این محصولات و تماشای آن در دی وی دی و پلتفرم های مختلف فیلم، این محصولات را مشاهده کنند.