تغذیه زمان – رژیم غذایی نازک


غذای موقت
غذای موقت

زمان بندی: چگونه هنگام برنامه ریزی وعده های غذایی خود وزن کم کنیم

سه رکن برای کاهش وزن و تغذیه سالم وجود دارد: آنچه می خورید (با کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و هنگامی که می خورید (زمان). در حالی که دو مورد اول همیشه توجه زیادی داشته اند ، ما اغلب از سوم غفلت می کنیم.

چه تمرین کنیم یا مهمانی برویم ، تأخیر در غذا خوردن بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه زمان چیست؟

تغذیه زمانی شامل همگام سازی الگوهای غذایی با ساعت بیولوژیکی شما است. بدن علاوه بر ساعت تولید مثل ، ریتم ها و چرخه های زیادی را دنبال می کند ، مانند چرخه خواب و بیداری ، ریتم هورمونی ، ریتم انتقال دهنده های عصبی و الگوها. غذا خوردن (توجه داشته باشید ، در مورد خوردن هر روز یک میان وعده خاص چه احساسی دارید؟).

تغذیه زمان توسط یک متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلابوس ، و پروفسور ژان روبرت راپین در سال 1986 ایجاد شد و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون کار می کند ، بنابراین بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک ساعت غذا بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل متخصصان طب چینی توصیه می کنند که درمان های خاصی در ساعات خاصی از روز انجام شود).

هر دو سیستم پزشکی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته فوق پلاسمایی (SCN) است که ساعت بدن ما را کنترل می کند و پیوسته از تغییرات بدن ، رفتار و محیط خارجی مطلع است. این ساعت اصلی همچنین بر ساعت محیطی در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ، معده و ریه ها تسلط دارد.

بر اساس مطالعه بزرگ صبحانه ، تغذیه به موقع بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه ادعا می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که بیشترین ارزش مغذی را از آن دریافت خواهید کرد. این مطالعه همچنین اشاره می کند که صبحانه شما باید سنگین و مملو از غذاهای غنی از انرژی باشد ، در حالی که صبحانه شما باید کم کالری باشد.

یک مطالعه دیگر می گوید که یک وعده غذایی سنگین عصرانه منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند ژن های تنظیم کننده ساعت بیولوژیکی بدن را تغییر داده و در نهایت باعث بالا رفتن قند خون بعد از وعده غذایی بعدی شود.

اگر تصمیم دارید خود را ارزان کنید و پهنای باند کم را به خطر بیندازید ، فقط خودتان را فریب می دهید. فاصله بین صبحانه تا ناهار و ناهار تا شام باید 4 تا 5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی ذخیره شده از بین برود.

کارگران شیفت به دلیل اختلال در چرخه بیولوژیکی خود (چرخه خواب / بیداری و غذا خوردن / ناشتا) در معرض افزایش وزن و اختلالات متابولیک هستند.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند چندین اثر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر غذا

حداکثر فواید غذاهای جذب شده

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید