بیماران مبتلا به ام اس با یک رژیم غذایی کتوژنیک وضعیت بهتری دارند


بیمارانی که از ام اس رنج می برند زمانی که از یک برنامه غذایی کتوژنیک برای چندین ماه استفاده می کنند، بسیار بهتر هستند. این می تواند از بسیاری جهات بر سلامت کلی تأثیر بگذارد و علائم مرتبط با ام اس را کاهش دهد. جدای از آن، می تواند کیفیت کلی زندگی این بیماران را نیز بهبود بخشد. محققان می گویند که این روش ایمن است زیرا شامل هیچ دارویی نمی شود و همچنین در مقایسه با گزینه های مختلف درمانی دیگر ارزان است.

بیماران مبتلا به Mاس با یک رژیم غذایی کتوژنیک بهتر است

در بیشتر موارد، بیماران ام اس به طور متناوب از علائم رنج می برند. به عبارت ساده، علائم برای مدت معینی شعله ور می شوند و برای مدتی خود به خود کاهش می یابند. هنگامی که به چنین بیمارانی برای حدود شش ماه رژیم کتوژنیک داده شد، بهبود زیادی نشان دادند.

بیماران مبتلا به ام اس با یک رژیم غذایی کتوژنیک وضعیت بهتری دارند

رژیم کتوژنیک پیشنهادی به این بیماران شامل دو وعده پروتئین کم کربوهیدرات و مقدار کمی چربی بود. بسته به راحتی بیمار، منبع چربی می تواند روغن، کره یا روغن باشد. به همین ترتیب، بیماران مجاز به خوردن تخم مرغ، گوشت یا ماهی به انتخاب خود بودند.

شرکت کنندگان همچنین تشویق به خوردن مقدار زیادی سبزیجاتی شدند که نشاسته کمتری داشتند و تنها محدودیت در مصرف حدود ۲۰ کربوهیدرات در روز بود. وقتی آزمایش‌های ادرار به‌طور منظم انجام شد، مشخص بود که شرکت‌کنندگان از رژیم غذایی پیروی می‌کردند، زیرا از طریق کتوز تشخیص داده شد.

اکثر شرکت کنندگان رژیم غذایی را به شدت دنبال می کردند، همانطور که از طریق نمونه های ادراری که به صورت روزانه گرفته می شد مشهود بود. پس از برنامه، شرکت کنندگان تغییرات قابل توجهی در سطح چربی بدن نشان دادند و همچنین مشکلات سلامتی کمتری داشتند. علائم خستگی نیز در چنین بیمارانی که رژیم کتو را به طور منظم مصرف می کردند تا حد زیادی کاهش یافت. چنین شرکت کنندگانی همچنین در مورد علائم افسردگی و سایر شرایط مرتبط امتیاز کمتری کسب کردند.

شرکت کنندگان همچنین گفتند که کیفیت کلی زندگی پس از پیروی از رژیم کتو برای حدود شش ماه بسیار افزایش یافت. سلامت جسمی و روانی در طول برنامه بهبود یافت. آزمایش پیشرفت بیماری ام اس نیز نتایج مشابهی را نشان داد و شرکت کنندگان پس از پیروی از رژیم کتو مشکلات کمتری در رابطه با ام اس داشتند. نمونه خون این بیماران برای نشان دادن بهبود قابل توجهی در نشانگرهای التهابی در بدن گرفته شد.

این مطالعه نشان داده است که پیروی از رژیم کتو برای بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس و سایر شرایط مرتبط ایمن و موثر است. با این حال، چنین بیمارانی باید قبل از شروع رژیم کتو با پزشک خود مشورت کنند زیرا این رژیم خطرات مرتبط با مشکلات کلیوی دارد.

برخی از افرادی که از رژیم کتو پیروی می کنند، دچار سنگ کلیه می شوند و این می تواند برای چنین افرادی به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. جدای از آن، رژیم کتو نیز می تواند منجر به اختلالات تنظیمی در برخی موارد تعداد کمی از مردم نیز از عدم دریافت مواد مغذی کافی از رژیم کتو شکایت دارند و باید با مصرف برخی مکمل ها این موضوع را متعادل کنند.

با توجه به این محدودیت ها، رعایت رژیم غذایی همیشه پس از مشورت با پزشکان ایده خوبی است. به این ترتیب هیچ خطری وجود ندارد و با مصرف مکمل های مناسب می توان عدم تعادل تغذیه را به طور موثر برطرف کرد. ممکن است پزشک قبل از شروع رژیم، آزمایش خون را پیشنهاد دهد، زیرا این به آنها کمک می کند تا خطرات آن را درک کنند و تغییرات مناسبی در رژیم غذایی پیشنهاد کنند.

با این حال، وقتی رژیم غذایی را به مدت چند ماه به طور منظم دنبال می کنید، می توانید متوجه برخی بهبودها در کیفیت کلی زندگی شوید. بیماران مبتلا به ام اس می توانند برای شروع رژیم کتو با پزشک خود مشورت کنند و پیشنهادات مناسب در این زمینه دریافت کنند. از آنجایی که این روش بر درمان منظم ام اس تاثیری نمی گذارد، در بیشتر موارد بی خطر است.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر