برچسب DNA فلورسنت ویژگی های نانومقیاس را در سلول های سرطانی نشان می دهد!


تجزیه و تحلیل ویژگی های مختلف سلول های سرطانی دشوار است، زیرا آنها قابل مشاهده نیستند. با این حال، یک مطالعه جدید یک برچسب DNA فلورسنت از سلول سرطانی ایجاد کرده است که اطلاعاتی را در سطح نانوسکوپی می دهد. به این ترتیب می توان تشخیص سرطان را در دراز مدت موثرتر کرد. نه تنها این، بلکه تصویر بصری واضحی از سلول های سرطانی را نیز به پزشکان ارائه می دهد که می توانند برای طبقه بندی بیماری استفاده شوند.

برچسب DNA فلورسنت ویژگی های نانومقیاس را در سلول های سرطانی نشان می دهد

محققان از میکروسکوپ های فلورسنت با وضوح بالا برای توسعه برچسب DNA برای سلول های سرطانی استفاده کردند. تکنیک میکروسکوپ با وضوح فوق العاده نتایج خوبی به همراه داشته است و از رنگ DNA برای دادن تصویر فلورسنت به سلول های سرطانی استفاده شد.

یک برچسب DNA فلورسنت ویژگی های نانومقیاس را در سلول های سرطانی نشان می دهد

در موارد عادی، پزشکان کروماتین را که پروتئین DNA برای تجزیه و تحلیل سرطان در بدن است، تجزیه و تحلیل می کنند. هر گونه اختلال در کروماتین می تواند نشان دهنده سلول های سرطانی باشد و از این به عنوان نشانگر استفاده می شود تشخیص سرطان با این حال، تغییرات به وضوح قابل مشاهده نیستند، حتی اگر پزشکان متوجه شوند که برخی تغییرات در سطح مولکولی رخ داده است. مطالعه جدید بر روی این زمینه متمرکز شده است و به محققان کمک کرده است تا ساختار هسته ای سلول های سرطانی را با وضوح بالاتر تجسم کنند.

میکروسکوپ با وضوح فوق العاده در سال های اخیر توسعه یافته است و مولکول هایی که نیاز به بررسی دارند با رنگ فلورسنت پوشانده می شوند تا بتوانند نور را به طور موثر منعکس کنند. هنگامی که در معرض نور قرار می گیرد، چشمک می زند و می تواند تصویر بصری واضحی از سلول سرطانی ارائه دهد. به این ترتیب تغییراتی که در سطح سلولی اتفاق افتاده است به راحتی توسط پزشکان قابل تجزیه و تحلیل است.

تلاش‌های قبلی برای استفاده از رنگ‌های فلورسنت مؤثر نبود و این روش مناسبی برای تجزیه و تحلیل سلول‌های سرطانی نبود. به همین دلیل، محققان از یک برچسب جدید Hoechst Cy5 برای دستیابی به نتایج بهتر استفاده کردند. در طول این تحقیق مشاهده شد که کروماتین در سلول های طبیعی به صورت متراکم بسته بندی شده است. به دلیل انباشته شدن تعداد بیشتری از سلول های DNA در یک مکان، در مقایسه با سلول های بیمار به خوبی می درخشد. این یک نشانه واضح از آسیب وارد شده به معماری DNA در بیماران سرطانی است. محققان می گویند که از این می توان برای بهبود تشخیص انواع مختلف سرطان در طولانی مدت استفاده کرد.

جدای از آن، این می تواند برای تجزیه و تحلیل پیشرفت بیماری نیز استفاده شود زیرا کروماتین در مراحل پیشرفته سرطان چگالی کمتری دارد. با این حال، برای استفاده از تحقیقات برای شناسایی خطر چنین شرایطی، محققان بیماران مبتلا به سندرم لینچ را مورد مطالعه قرار دادند که خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را افزایش می‌داد. جالب توجه است که اختلال کروماتین به وضوح در چنین بیمارانی مشهود بود که به زودی نشان دهنده خطر بالاتر سرطان بود.

بسیاری از چنین بیمارانی با روش های موجود به درستی تشخیص داده نشدند زیرا بافت ها در تست های پاتولوژی کاملاً طبیعی به نظر می رسیدند. با این کار، محققان اطمینان دارند که می توان از این مدل جدید برای بهبود تشخیص سرطان در آینده استفاده کرد. از آنجایی که این تصویر بصری بهتری نسبت به ابزارهای تشخیصی سنتی ارائه می‌دهد، به پزشکان در تجزیه و تحلیل رشد سلول‌های سرطانی در بیماران کمک می‌کند.

به طور کلی، بیمارانی که دچار اختلال کروماتین هستند، در مقایسه با بیمارانی که کروماتین متراکم دارند، در دراز مدت مستعد ابتلا به سرطان هستند. بزرگترین مزیت داشتن چنین روش‌های تشخیصی این است که سرطان‌ها را می‌توان در مراحل اولیه تشخیص داد و این تأثیر زیادی بر نتیجه درمان دارد. هنگامی که بیماری در مراحل اولیه شناسایی شد، در بیشتر موارد می توان پیشرفت را متوقف کرد یا کند کرد. به این ترتیب بیمار در اکثر موارد می تواند به طور کامل بهبود یابد. حتی در موارد شدید، با شروع درمان در مراحل اولیه، طول عمر را می توان بهبود بخشید.

آخرین پست های نیکی اتکیسون (همه را ببین)رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر